Author photoAdrian Gubčo 09.01.2023 14:24

Dostupné bývanie v downtowne? Do známeho projektu vstupuje český investor

Bratislavský downtown, teda nové centrum mesta, tvorené predovšetkým výškovými budovami, získava charakter pomerne exkluzívnej štvrte. Byty v tejto lokalite patria k luxusnejším, čo priťahuje len určitú a pomerne úzku sociálnu skupinu. K realizácii sa však má blížiť projekt, ktorý má byť otvorený pre širšiu skupinu klientov.

Zdroj: The Galata Group / Ister Tower

Zdroj: The Galata Group / Ister Tower

V priestore medzi Dostojevského radom, Páričkovou, Košickou, Mlynskými nivami, Plátenníckou, Košickou a Dunajom aktuálne rastie alebo sa pripravuje hneď niekoľko výškových budov, vrátane jedného (zatiaľ) mrakodrapu. V tejto chvíli ide bez výnimky o nadštandardné projekty, ktorých ceny patria k najvyšším v meste. Do kategórie cenovo luxusných postupne spadli aj developmenty, ktoré pôvodne nemali patriť k najdrahším.

Napriek tomu je v príprave zámer, ktorý ma ambíciu osloviť nielen najbonitnejšiu klientelu, ale aj „vyššiu strednú triedu“. Projekt Ister Tower je komplex, naplánovaný medzi Landererovou, developmentom Portum a areálom Západoslovenských elektrární. Za developmentom stojí spoločnosť The Galata Group, spojená s podnikateľom Matúšom Trajterom. V príprave je už od roku 2017 a krok po kroku sa posúva v povoľovaní.  

Galéria

  • Zdroj: The Galata Group / Ister Tower
  • Zdroj: The Galata Group / Ister Tower
  • Zdroj: The Galata Group / Ister Tower
  • Zdroj: The Galata Group / Ister Tower
  • Staršia vizualizácia. Zdroj: The Galata Group / Ister Tower
  • Staršia vizualizácia. Zdroj: The Galata Group / Ister Tower

Teraz bola oznámená ďalšia zásadná správa. Do projektu vstúpila česká investičná skupina DRFG. Ako investor pripomína, na rozdiel od susedných schém, Ister Tower necieli len na najluxusnejší segment zákazníkov. „Celý projekt je pre nás extrémne zaujímavý, pretože ponúka unikátnu kombináciu prémiovej lokality s relatívnou cenovou dostupnosťou pro budúcich majiteľov jednotiek,“ uviedol riaditeľ DRFG Real Estate Josef Šilhánek. „To spoločne s výhodným eurovým financovaním pre našu skupinu viedlo k nášmu rozhodnutiu do projektu vstúpiť. Na Slovensku máme plány byť aj v budúcnosti aktívni.“

Ister Tower bude v prípade realizácie patriť k výrazným doplnkom downtownu. Vzniknúť tu má približne 500 bytov, komerčné priestory a podzemný parking v trojici budov. Najvýraznejšou bude 100 metrov vysoká budova s 33 nadzemnými podlažiami, v nižších objektoch bude apartmánové bývanie. Orientácia na odlišného klienta sa má odraziť vo fakte, že tu nebudú len „klasické investičné dvojizbové byty“, ale aj väčšie jednotky s výmerou viac ako 80 metrov štvorcových, ktoré majú byť vhodné pre rodiny.

Napriek lukratívnej polohe pôjde o náročnú realizáciu. Vstup investora je preto zásadnou správou. „Mám radosť, že sme vybrali do projektu Ister Tower obchodného partnera, s ktorým zdieľame rovnakú víziu. Projekt budeme teraz spoločne s novým partnerom smerovať do úspešného cieľa,“ tvrdí Matúš Trajter, majiteľ The Galata Group. Celková hodnota projektu má dosiahnuť približne 250 miliónov eur.

Investor dodáva, že v súčasnosti sa dokončuje projekt pro stavebné povolenie a v ďalšom kroku bude vypísané výberové konanie na generálneho dodávateľa stavebných prác. Budovy majú spĺňať najvyššie energetické štandardy. Architektúra objektov, predovšetkým výškovej dominanty, má vychádzať z lokálneho prostredia. „Fasáda Ister Tower svojou dynamikou pripomína neďaleký Dunaj a jeho meandre, ktoré veža nesie aj vo svojom názve,” dodáva ku konceptu architektonická kancelária A1 Architecture. Tá sa podieľa aj na podobe susedného projektu Portum, dizajnuje tak celý mestský blok.

Zahájenie výstavby je naplánované na prvú polovicu roku 2024, jej dokončenie o 3 roky neskôr. Realizácii bude musieť predchádzať rozsiahle čistenie environmentálnej záťaže.

 

Architektonická skica. Zdroj: The Galata Group / Ister Tower

 

Vstup DRFG do Ister Tower môže byť kľúčovým míľnikom pre projekt, o ktorom sa už dlho hovorilo, že je na predaj. V druhej polovici minulého roka však pôvodný investor začal presviedčať, že to už neplatí – namiesto toho development rozostavia sám v kooperácii s investormi. Donedávna sa pritom hovorilo, že by nimi mali byť holandský investor Sinan Parlar v kooperácii so spoločnosťou FPD, za ktorou stojí slovenský podnikateľ Anton Siekel.

V každom prípade, pred firmami stojí náročná úloha. Ister Tower bude najväčší projekt v portfóliu oboch spoločností. Kým DRFG sa venovalo skôr menším retailovým, logistickým a rezidenčným schémam, Matúš Trajter má za sebou menej výrazné obytné komplexy, navyše spojené s určitými kontroverziami. Netají sa však veľkými plánmi, ktoré sa otvárajú v dôsledku kooperácie s českým investorom. „Vďaka tomuto kroku budeme môcť posilniť rozvoj našich ďalších projektov, ako je napríklad 1,3 ha areál „Drutechny“ v bratislavskom Ružinove, nákupné centrum v Piešťanoch a ďalšie projekty v zahraničí,“ konštatuje.

Náročnou nebude len výstavba Ister Tower, ale aj predaj, marketing a podobne. Aj preto realizujú veľké projekty v downtowne najväčší a najskúsenejší developeri, teda J&T Real Estate, Penta Real Estate, Alto Real Estate, YIT Slovakia a donedávna aj HB Reavis. V poslednej dobe sa však pridáva český kapitál, ktorý je prítomný v susednom Portume alebo v rastúcom Metropolise.

Informácie o „dostupnejšom“ bývaní v novom projekte tak pravdepodobne treba brať s nadhľadom. V súčasnej dynamickej dobe platí, že v roku 2024, kedy je naplánovaný začiatok výstavby, môže byť situácia na rezidenčnom trhu, trhu stavebných materiálov alebo v oblasti ekonomického a spoločenského vývoja diametrálne odlišná. Ister Tower skôr či neskôr vznikne – je v príliš lukratívnej polohe na to, aby tieto pozemky ostávali prázdne. V akej podobe, cenách a kvalite to ale bude, je v tejto chvíli ešte nejasné.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube