Author photoAdrian Gubčo 20.07.2023 10:22

Špičkový development európskeho formátu. Corwin odhaľuje novú podobu projektu v Dúbravke

Slovenský developer Corwin si pred časom zaumienil, že sa chce stať jednou z najpokrokovejších developerských spoločností v Európe aj na svete. Demonštrovať to chce nielen prostredníctvom ekologických kancelárskych budov, ale aj prepracovaných rezidenčných developmentov. Do akej miery to myslí vážne, ukazuje pri plánovanom projekte v Dúbravke.

Zdroj: Corwin

Zdroj: Corwin

Corwin v uplynulých rokoch zrealizoval v Bratislave viacero projektov. Jeho vlajkovou loďou medzi dokončenými súbormi je polyfunkčný komplex Blumental v Starom Meste, kde firma aj sídli. Spoločnosť tu demonštrovala svoj záujem na tvorbe živých, zmiešaných komunít, čo chce výrazne demonštrovať vo svojom najväčšom zámere, Palma. Novej stratégii však prispôsobil aj menej skloňovanú schému na Agátovej ulici v Dúbravke.

Lokalita na severe Dúbravky, inak známa aj ako Hrubé Lúky, je dosiaľ nedobudovaná a poskytuje veľký priestor pre rozvoj. Developer vlastní pozemky medzi Agátovou a železničnou traťou. V súčasnosti sú neudržiavané, zarastené a do veľkej miery nevyužiteľné. To sa však zmení už o niekoľko mesiacov – v rámci Zmien a doplnkov 08 Územného plánu sa plocha otvára pre rozvoj bývania.

Developer s tým rátal a už niekoľko rokov tu plánuje vznik veľkého obytného súboru s vyše 900 bytmi, seniorcentrom, škôlkou alebo parčíkom. Keďže však chce ukázať, že chce development robiť lepšie, rozhodol sa nadviazať na pôvodnú urbanistickú štúdiu od slovenskej kancelárie JELA. Spojil sa pritom so svetoznámym ateliérom Gehl Architects.

Galéria

  • Zdroj: Corwin
  • Zdroj: Corwin
  • Zdroj: Corwin
  • Zdroj: Corwin
  • Zdroj: Corwin
  • Situácia. Zdroj: Corwin

Z pôvodne uvažovaných piatich trojsekciových blokov a súvisiacich bodových domov sa stala omnoho precíznejšie navrhnutá bloková štruktúra, založená okolo centrálneho verejného priestoru o veľkosti 5-tisíc metrov štvorcových so zeleňou, námestím aj vodným prvkom. Jednotlivé domy majú mať 6 až 8 podlaží. Okrem bývania vo viac ako 900 bytoch sa v zámere zachováva aj seniorcentrum a škôlka, ktorá by mohla slúžiť 120 deťom. Projekt bude dopĺňať ďalších 10-tisíc metrov štvorcových zelene.

Developer sa pri kreovaní projektu opiera o myšlienky dánskeho urbanistu Jana Gehla, ktorý zdôrazňuje potrebu budovania mesta s príjemnou mierkou a verejnými priestormi. „Chceme nadviazať na filozofiu mesta v ľudskej mierke, ktorú dánski urbanisti vtlačili už pripravovanej revitalizácii brownfieldu Palma,“ tvrdí projektový manažér Samuel Csáder.

V dúbravskom prípade sa to odrazilo na celkovej priestorovej organizácii projektu. „Polouzatvorené bloky rezidenčných budov umožnia ich obyvateľom vytvoriť užšiu a priateľskejšiu komunitu. To podporia aj verejné priestory s prvkami na oddych, šport, s detskými ihriskami či priestormi na grilovanie, záhradky atď. Množstvo zelených plôch doplnia viaceré vodné prvky,“ popisuje Csáder.

Vyspelý manažment zrážkových vôd má byť jednou zo silných stránok Agátovej. Zrealizovať sa majú vegetačné strechy, suché poldre, dažďové záhrady, retenčné jazierko a viaceré vsaky. Vďaka tomu má ostať dažďová voda na pozemku, kde pomaly vsiakne do podložia alebo sa postupne odparí. Úspech podobných opatrení už Corwin demonštroval na svojom projekte Guthaus v Novom Meste.

Investor tak verí, že tu vznikne zdravé a komunitné bývanie. Naplánovaných je tu 907 bytov, z toho 167 jednoizbových, 409 dvojizbových, 273 trojizbových a 58 štvorizbových. V seniorcentre by malo byť 76 ubytovacích jednotiek. Celkovo by tu mohlo žiť 1.666 obyvateľov. Pod domami bude dvojpodlažná podzemná garáž, kde bude celkovo 1.203 parkovacích miest. Ďalších 134 stojísk bude na teréne.

Keďže je projekt súčasťou Zmien a doplnkov 08, časť bytov bude určená aj pre nájomné bývanie. Odhad je, že by to mohlo byť okolo 40 jednotiek. V súvislosti s mestom sa tu zriadi aj napojenie na cyklotrasu R52.  

 

Kvalitný manažment dažďových vôd má byť silnou stránkou projektu. Zdroj: Corwin

 

Definitívne architektonické riešenie zatiaľ zverejnené nebolo – developer v tomto momente prezentuje najmä predpokladané hodnoty projektu v podobe aktívnych verejných priestorov a zelene. Architektonické riešenie však má na starosti kvalitná kancelária Superatelier.

Existujúce skice ukazujú, že prízemia budov, orientovaných do centrálneho priestoru, budú mať aktívny parter s vybavenosťou. V parteri jedného z blokov (C) by malo byť aj seniorcentrum a materská škola, čo poskytuje potenciál pre určitú formu ich prepojenia. Situácia zas naznačuje, že jednotlivé bloky budú rozdelené do viacerých sekcií. Ak dajú architekti každej z nich mierne odlišnú podobu, projekt môže mať charakter rastlej štvrte s mestotvorným charakterom. Pozitívom je aj vedenie dopravy primárne po obvode zóny.

Na aktualizovaný projekt prebieha posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Corwin predpokladá, že výstavba jeho prvej etapy s približne troma stovkami bytov by mala začať v roku 2026, jej dokončenie plánuje o dva roky neskôr. Celý Bytový súbor Hrubé Lúky – Agátová by mohol byť dokončený v roku 2031. Odhadované náklady sú približne 110 miliónov eur.

 

Development bude vychádzať z urbanistického konceptu Gehl Architects. Zdroj: Corwin

 

Výstavba projektu od Corwinu je súčasťou širšej transformácie blízkeho okolia. V rámci zmeny Územného plánu sa totiž podarilo zmeniť funkcie aj na priľahlých pozemkoch, ktoré vlastní spoločnosť, blízka stavebnej firme Hornex. Aj táto tu plánuje development, hoci ho zatiaľ bližšie neprezentovala. Tento však poskytuje potenciál pre vznik stoviek nových bytov.

Severnú časť Dúbravky tak čakajú výrazné zmeny. V posledných rokoch tu vzniklo niekoľko obytných súborov, ktoré zrealizovali viacerí významní bratislavskí developeri. Jedným z najaktívnejších je Archikód, ktorý tu postupne buduje štvrť, nazvanú Záhradné Mesto. Do budúcna ju chce rozšíriť smerom k Lamačskej bráne, kde chce budovať byty aj kancelárie v novej štvrti.

Pomôcť mu pritom má plánované predĺženie Saratovskej ulice aj električkovej trate do novej štvrte Bory. Severná Dúbravka tak získa jednoduché napojenie na novú nemocnicu, nákupné centrum aj diaľnicu D2. Atraktivita bývania tak vzrastie, z čoho bude napokon čerpať aj Corwin.

Rozhodnutie budovať tu zástavbu s blokovou štruktúrou, typickou skôr pre vnútorné mesto, sa tak nemusí ukázať ako zlé. Ideálne by bolo, keby na Corwin nadviazali aj iné pripravované schémy, predovšetkým tie od Hornexu. V tejto časti mesta by tak mohla vzniknúť atraktívna súčasná štvrť s vysokými predpokladmi pre dobrú kvalitu života. Možné to je do veľkej miery aj vďaka zmene Územného plánu, na ktorú sa čakalo dlhé roky.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube