Author photoSimona Schreinerová 13.01.2026 10:30

Stometrová veža a koniec brownfieldu. Bajkalská pokračuje v premene, Hinohara Park má zelenú od mesta

V súčasnosti pôsobí Bajkalská ulica skôr ako tranzitná dopravná tepna, ktorej chýba mestský charakter. Táto podoba „diaľnice v meste“ sa však čoskoro stane minulosťou. Vďaka novej výstavbe a pripravovaným projektom v jej okolí získa ulica celkom novú tvár. K viacerým už predstaveným zámerom sa pridáva Hinohara Park na nároží Bajkalskej a Trenčianskej ulice.

Zdroj: A1 Architecture

Zdroj: A1 Architecture

Polyfunkčný komplex Hinohara Park vznikne v severozápadnom sektore križovatky Bajkalská – Trenčianska, pričom nahradí existujúce objekty medzi predajňou Lidl a Bajkalskou ulicou. Ide napríklad o objekt Drutechna, čerpaciu stanicu Shell a viacero ďalších prevádzok.

Majiteľom dotknutých objektov je spoločnosť ISI realestate, ktorá zároveň pripravuje projekt Hinohara Park. Nový zámer bude pozostávať z bytového domu, hotela a prevádzok občianskej vybavenosti. Projekt je rozdelený na tri etapy, pričom prvá a druhá etapa majú vydané súhlasné záväzné stanovisko mesta.

Prvá a druhá etapa zahŕňajú bytový dom a hotel, ktoré vyrastú nad dvojpodlažným suterénom, kde sa bude nachádzať hromadná podzemná garáž, technické a skladové priestory. V suteréne zároveň vzniknú priestory a konštrukcie, ktoré budú slúžiť ako príprava na ďalšiu etapu výstavby.

Galéria

  • Axonometria hmoty. Zdroj: A1 Architecture
  • Zdroj: A1 Architecture
  • Skica z Bajkalskej ulice. Zdroj: A1 Architecture
  • Vizualizácia z Bajkalskej ulice. Zdroj: A1 Architecture
  • Zdroj: A1 Architecture
  • Etapy projektu. Zdroj: A1 Architecture
  • Zdroj: A1 Architecture

Na prízemí bytového domu sa má nachádzať vstupný priestor, päť priestorov pre prevádzky občianskej vybavenosti a priestor pre kontajnery na odpad. Na druhom až deviatom nadzemnom podlaží sú navrhované byty. Celkovo by ich malo byť 71, z toho 13 jednoizbových, 14 dvojizbových, 34 trojizbových a 10 štvorizbových. 

Na prízemí hotela bude umiestnená hala s recepciou, hotelová reštaurácia, priestory zázemia, hotelové komunikačné priestory, dva priestory občianskej vybavenosti a samostatné komunikačné priestory pre prevádzky občianskej vybavenosti na nasledujúcom podlaží. Na druhom nadzemnom podlaží sú plánované priestory občianskej vybavenosti, prístupné širokej verejnosti.

Od tretieho po 31. nadzemné podlažie vrátane sú navrhované hotelové izby, ktorých bude 242. Objekty budú zastrešené plochými strechami. Najvyšší bod bytového domu dosiahne približne 34 metrov a najvyšší bod hotela viac ako 102,3 metra.

Stavba bude už v prvých dvoch etapách dopravne pripojená na Trenčiansku ulicu, jedným pravým vjazdom z Bajkalskej ulice a jedným výjazdom na Klincovú ulicu. Na miestach troch súčasných vjazdov bude doplnený chodník. Dopravné napojenia sú riešené tak, aby bola zachovaná niveleta priebežného chodníka.

V podzemných garážach predmetného stavebného zámeru sa navrhuje až 398 parkovacích stojísk, z toho 33 stojísk tvorí rezerva pre verejné použitie. Parkovanie bicyklov je navrhnuté v samostatnom priestore bytového domu s dopravným prístupom zo všetkých vjazdov po areálových spevnených plochách.

 

Etapizácia projektu. Zdroj: A1 Architecture

 

Tretia etapa si bude vyžadovať zmenu územného plánu. Autorom objektu prvej etapy je FOAM ateliér. Autorom druhej a tretej etapy, ako aj zosúladenia celého územia, je kancelária A1 Architecture. Projekt sa zatiaľ nachádza na začiatku povoľovacích procesov a vizualizácie budú dokončené až o niekoľko mesiacov. Architekti však poskytli aspoň skice projektu, ktoré prinášajú jasnejšiu predstavu o jeho budúcej podobe.

Kedy príde na realizáciu, je dnes ešte otázne. Za developerom stojí podnikateľ Matúš Trajter, spojený s dlhodobo pripravovaným projektom Ister Tower v downtowne. Prvotné vízie tohto zámeru majú viac ako desaťročie, čo snáď nebude prípad Hinohara Parku. Napriek tomu nejde o jedného zo známych a veľkých bratislavských developerov. 

Ister Tower je zároveň spojený aj so Štúdiom A1 Architecture. Kancelária  vedená architektom Branislavom Kaliským patrí medzi významné slovenské ateliéry. Nejde o ich jediný projekt na Bajkalskej ulici, keďže stoja aj za návrhom Bajkal Office. Investor Real Estate AGENCY plánuje nahradiť neslávne známu ruinu diskotéky Bajkal (medzičasom zbúranú) administratívnou budovou.

Bajkal Office bude tvoriť dvojica prepojených objemov so šiestimi a jedenástimi nadzemnými podlažiami, ktorá nadviaže na susednú budovu COOP Jednota a vytvorí vnútorné zelené nádvorie. Objekt bude mať jedno podzemné podlažie s parkovaním, deväť administratívnych podlaží, prízemie s obchodmi a vstupom, ako aj najvyššie technické podlažie.

Charakteristickým prvkom budú pobytové terasy nad šiestym podlažím. Parkovanie zabezpečí 76 miest v garáži a 18 miest na povrchu. Projekt dnes čaká na vydanie posledných potrebných povolení.

 

Bajkal Office. Zdroj: A1 Architecture

 

K ďalším projektom, ktoré majú potenciál zmeniť charakter Bajkalskej ulice, patrí Business Center Bajkal 2 od spoločností Slovkarpatia a Aston 2.022 od Estate 01. Projekt Business Center Bajkal 2 bude pozostávať z troch objektov so spoločným podzemným parkovaním. Dominantou bude 16-podlažný objekt A, kombinujúci 74 bytov, 139 apartmánov a obchodný parter.

Susedný päťpodlažný objekt B bude vyhradený pre 32 kancelárií a služby. Líniu Bajkalskej ulice doplní osempodlažný objekt C so 131 apartmánmi.

Projekt nie je novinkou a rieši sa už od roku 2011. Za ten čas však prešiel viacerými zmenami vrátane vizuálnej podoby. Pôvodný návrh spracovali Kosi Architekti, investor sa však rozhodol pre aktuálnejšie riešenie. V súčasnosti projekt pripravuje kancelária Morocz_Tacovsky.

Projekt Aston 2.022 je zameraný najmä na bývanie a krátkodobé ubytovanie, doplnené o služby občianskej vybavenosti. Dominantou bude 75 metrov vysoká hotelová budova s 22 nadzemnými podlažiami.

Hotel ponúkne 118 izieb a na najvyšších siedmich podlažiach budú umiestnené byty určené na prenájom. Hotelovú vežu doplnia obytné bloky B1 a B2, v ktorých sa bude na deviatich podlažiach nachádzať celkovo 117 bytov. Architektonické riešenie projektu vypracovala kancelária Almássy Čečetka Architekti.

Množstvo a rozmanitosť pripravovaných projektov v okolí Bajkalskej ulice potvrdzujú výrazný potenciál tejto lokality. Masívna prestavba zlepší nielen vizuálnu podobu ulice, ale vďaka stovkám nových bytov, kancelárií, občianskej vybavenosti a kvalitnej architektúry prinesie do územia život, ktorý tu doteraz chýbal. Z akejsi vnútromestskej diaľnice sa stane skutočná ulica. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube