Author photoAdrian Gubčo 26.11.2019 11:10

Rekonštrukcia Domu športu napreduje, rastie aj nová športová hala

Známy bratislavský hotel Dom športu sa postupne mení na nový polyfunkčný objekt s bývaním, kanceláriami a výstavnými priestormi, kde má vzniknúť Múzeum slovenského športu. V priamom susedstve budovy vzniká aj nová multifunkčná hala, ktorá je pilotným projektom nového typu športovej haly, ktorý sa má ďalej rozšíriť po celej krajine.

Bývalý hotel patril k charakteristickým stavbám tejto časti Bratislavy a dopĺňal paletu športovísk a priľahlej infraštruktúry v štvrtiach Pasienky a Tehelné Pole. V kontexte búrlivého rozvoja územia, ktorý prebieha od začiatku 21. storočia, bola však už bola viditeľná postupná degradácia komplexu. Preto sa jeho majiteľ – športový podnikateľ Ladislav Ásványi – rozhodol budovu zrekonštruovať a viac prispôsobiť súčasným nárokom a podmienkam.

Aj preto sa Dom športu mení z hotela na bytový a administratívny súbor. Pôvodná hmota ostáva zachovaná, juhovýchodná terasová časť bude tvorená rezidenciami, vyššia, desaťpodlažná hmota kanceláriami. Funkcia hotela sa už dnes ukazuje ako nevýhodná, keďže sa zvýšila konkurencia, napriek tomu, že bratislavské hotely majú kvôli absencii výraznejšej kongresovej turistiky problém s celoročnou naplnenosťou.

Nový Dom športu sa už každopádne začína odhaľovať. Administratívna časť objektu dostáva novú fasádu, ktorá je už takmer úplne dokončená od Junáckej ulice. Napreduje aj rekonštrukcia rezidenčnej časti, ktorá sa zatepľuje. Dátum ukončenia rekonštrukcie je prvá polovica roka 2020, predbežne sa zdá, že zhotoviteľ tento termín stíha. Kolaudácia a spustenie prevádzky by mali prebehnúť v druhej polovici roka.

Po rekonštrukcii sa bude v novom Dome športu nachádzať 47 bytov, apartmánov a štúdií na ôsmich podlažiach, z ktorých sa až na dva veľkorysejšie terasové byty podarilo vypredať všetky jednotky. S ohľadom na fakt, že ide o rekonštrukciu staršej budovy, sa podarilo dosiahnuť celkom dobrý štandard aj dispozície, čo klienti očividne ocenili. Posledná dvojica bytov je v ponuke za ceny presahujúce 300-tisíc eur, s prihliadnutím na rozsah terasy však ide o pochopiteľné nacenenie.

Čo sa týka administratívnej časti, táto by mala ponúkať 5-tisíc metrov štvorcových kancelárií, čo by mali využiť predovšetkým rozličné športové zväzy, minimálne podľa predstáv investora. Na prvých dvoch podlažiach vzniknú priestory pre služby, kým bývalá kongresová hala sa premení na zmieňované Múzeum slovenského športu.

Architektom prestavby je kancelária FVA Architekti, ktorá už mierne ošumelému objektu dodala moderný a aktuálny výraz. V interiéri sa v minulosti nachádzali zaujímavé umelecké mozaiky, podľa všetkého sa ale tieto podarilo zachrániť. Ich opäťovná inštalácia by bola veľmi pozitívnym prvkom rekonštrukcie budovy.

 

Multifunkčná športová hala

 

Okrem týchto prác prebieha v priestore za Domom športu výstavba novej multifunkčnej haly – na mieste, kde sa predtým nachádzala volejbalová hala. Projekt vychádza z iniciatívy Slovenského zväzu hádzanej, otvorená však bude aj pre ďalšie športy.

Budova bude slúžiť ako tréningová dvojhala, kde sa má okrem hádzanej hrať aj basketbal, florbal, futsal, volejbal, bojové športy a i. Objekt má dve nadzemné podlažia, samotnú hraciu plochu bude vďaka teleskopickej tribúne možné rozdeliť na dve ihriská s rozmermi 40x20 metrov. Maximálna kapacita tribúny bude 720 divákov, celková kapacita haly je 954 divákov.

Náklady na výstavbu haly by mali dosiahnuť približne 4 milióny eur a sú čiastočne hradené grantom zo strany Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Ministerstvo totiž vidí projekt ako pilotný pre celé Slovensko, pričom podobné haly by mali vznikať aj v iných slovenských mestách. Konštrukčne ide v princípe o relatívne jednoduché stavby, preto je ich výstavba rýchla a môže efektívne zvýšiť kvalitu realizácie športových aktivít.

Nový objekt je prevádzkovo aj fyzicky prepojený s Domom športu, s ktorým má zhodný dátum dokončenia v priebehu roka 2020, ako aj architektov. Vznikne tak ucelený celok, ktorý bude ďalším prvkom rozvoja športu v tejto lokalite, ktorá je tradične vnímaná ako športové srdce Bratislavy.

 

Súťažný návrh kancelárie Compass pre zástavbu Pasienkov - ilustračný hmotový návrh. Zdroj: Compass Architekti

 

Je pozitívne, že sa tento charakter územia nevytráca a ani nevytratí, hoci blízke okolie Domu športu prejde v dohľadnej budúcnosti veľkou premenou. Developer J&T Real Estate tu spoločne s podnikateľom Ivanom Kmotríkom st. pripravuje vznik novej mestskej štvrte s polyfunkčnou zástavbou a novými verejnými priestranstvami.

O detailoch projektu zatiaľ nie je známych veľa informácií, okrem toho, že onoho času sa konala na celé územie veľká architektonicko-urbanistická súťaž, kde sa v konkurencii viacerých popredných slovenských ateliérov (napríklad Grido, A.M. Architects alebo Vallo Sadovsky Architects) presadila kancelária Compass. Úspech ich konceptu bol založený na optimálnom prepojení s areálom štrkoviska Kuchajda, okolo ktorého má vzniknúť „najväčší park v Bratislave“.

Podľa posledných mne známych informácií sa na príprave tohto projektu nespí, výrazným katalyzátorom bolo dokončenie Národného futbalového štadióna, po ktorého odovzdaní sa uvoľnili pre development dôležité pozemky. Pravdepodobne tak zanikne viacero dnešných futbalových ihrísk, športové haly by sa ale mali zachovať.

Športová lokalita Pasienkov a Tehelného poľa vznikla v čase, kedy bola táto oblasť okrajom mesta a nepredpokladal sa taký rýchly rast do tohto územia. Vývoj mesta však priniesol zástavbu blízkeho okolia, čo zvyšuje tlak na využitie pozemkov, ktoré majú strategicky výhodnú polohu v dostupnosti širšieho centra Bratislavy. Zachovanie výlučne športového charakteru sa ukazuje ako čoraz nereálnejšie a azda aj kontraproduktívne.

Napriek vzniku novej štvrte je však vhodné, aby bola aj naďalej zreteľná silná prítomnosť športu, čomu projekty ako Dom športu spoločne s novou halou napomáhajú. Dobré mesto má byť schopné ponúknuť svojim obyvateľom a návštevníkom dobré podmienky pre rozvoj rekreačného, amatérskeho aj profesionálneho športovania, čo si vyžaduje vysokú kvalitu infraštruktúry. Protihodnotou je vyššie zdravie a pocit šťastia, čo je ekonomicky vyčísliteľná veličina.

Podpora vzniku multifunkčnej haly by tak nemala byť výnimkou a verejný sektor – či už miestna samospráva, alebo aj štát – by mali zvýšiť svoju podporu výstavbe podobných zariadení. Nie vždy sa totiž možno spoľahnúť na prítomnosť športových podnikateľov alebo bývalých úspešných športovcov, ktorí nové projekty zafinancujú.

Pre vyššiu kvalitu života je podpora športu jedným zo zásadných nástrojov. Verejné rozpočty by to mali odrážať.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 11.11.2019
  • Fotografia z 11.11.2019
  • Fotografia z 11.11.2019
  • Fotografia z 11.11.2019
  • Fotografia z 11.11.2019
  • Zdroj: Dom športu
  • Zdroj: FVA Architekti

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube