Author photoMartina Gregová 10.05.2024 18:30

Z historickej stanice supermoderný dopravný uzol. Slovenský developer sa podieľa na veľkej prestavbe v centre Prahy

Železnice v sčasnosti zažívajú v Prahe veľký rozvoj. Modernizujú sa trate a nové pribúdajú, čo zlepší spojenie metropoly s letiskom a predmestiami. Výraznými zmenami prechádzajú aj stanice, kde sa zvyšuje komfort pre cestujúcich a zlepšujú prevádzkové podmienky. Veľký projekt sa aktuálne rozbehol na Masarykovej stanici (alebo Masarykovom nádraží), pričom Správa železnic na ňom spolupracuje aj s pôvodne slovenským developerom Penta Real Estate.

Zdroj: Penta Real Estate

Zdroj: Penta Real Estate

Masarykova stanica je najstaršou svojho druhu v Prahe, keďže funguje už od roku 1845. Jej umiestnenie, rovnako ako aj umiestnenie koľajiska v tej dobe navrhol Jan Perner. Za architektonickým riešením hlavnej budovy stojí Antonín Jüngling. V minulosti stanica prešla viacerými rekonštrukciami. Posledná z nich bola dokončená len v roku 2021. Pod dohľadom pamiatkarov sa v tom čase obnovovali priestory reštaurácie podľa návrhu od štúdia Archicraft.  

Začiatkom tohto roka však začala ďalšia, omnoho rozsiahlejšia modernizácia, ktorej súčasťou je výstavba novej platformy ponad koľajisko, nového vestibulu a odpočinkovej haly. Odhaduje sa, že realizácia projektu by mala byť dokončená do roku 2027. Náklady spojené s rekonštrukciou sa majú podľa aktuálnych odhadov vyšplhať na sumu približne 3,4 miliardy českých korún (136 miliónov eur). 84% z potrebných financií získala Správa železnic z európskych fondov.  

Projekt revitalizácie územia Masarykovej stanice pripravuje spoločnosť Penta Real Estate v spolupráci s Českými dráhami a Správou železnic. V priamom susedstve stanice totiž realizuje významný developerský projekt Masaryčka. Na základe architektonicko-urbanistickej súťaže bol pre revitalizáciu územia Masarykovej stanice (a privátneho developmentu) vybraný koncept, navrhnutý štúdiom Zaha Hadid Architects. Spojenie týchto architektov a Penty sa už osvedčilo na Slovensku a výsledkom je výrazný bratislavský projekt Sky Park.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Pre zvýšenie príťažlivosti verejnej dopravy v Prahe ide o dôležitý krok. „Sme na začiatku unikátnej premeny nielen samotnej stanice, ale aj unikátnej premeny verejného priestoru. Cieľom je vytvoriť kvalitný dopravný uzol, ale zároveň vytvoriť miesto, kde sa ľuďom bude páčiť,” opisuje český minister dopravy Martin Kupka. 

Medzi hlavné prínosy rekonštrukcie podľa Správy železnic patrí nové zastrešenie koľajiska, ktorého súčasťou bude nový vestibul, pešia zóna a zeleň. Budúca podoba stanice zároveň zaistí priamy prístup na jednu z liniek metra a tiež na električku. Okrem toho pôjde o projekt revitalizácie brownfieldu, čo vo výsledku oživí urbanisticky cenný priestor v centre mesta.  

V rámci rekonštrukcie dôjde tiež k výraznému rozšíreniu koľajiska. Z pôvodných siedmich koľají bude stanica po novom obsluhovať až deväť koľají s modernými nástupišťami. Nová platforma, ktorá je zároveň najvýraznejším stavebným prvkom, má zaistiť odstránenie bariéry v území a tvoriť nové komunikačné prepojenie ponad koľajisko. 

Na platforme vzniknú pokojné miesta s dostatkom priestoru na sedenie a vychutnanie si pražskej panorámy. Vegetácia parku bude vytvorená kombináciou kvetinového porastu, trávnatých plôch a nízkych drevín. Projekt v sebe zahŕňa aj ekologický aspekt. Osvetlenie aj rozhlas budú využívať energiu z fotovoltických panelov umiestnených na streche platformy. Zeleň má byť zavlažovaná dažďovou vodou z retenčných nádrží, ktoré v lokalite pribudnú ako súčasť prestavby.  

Rekonštrukciou prejde tiež koľajisko, všetky technológie aj trakčné vedenie. Po dokončení stavebných prác bude možné zvýšiť rýchlosť vlakov pri jazde v smere Praha-Libeň na 100 km/h. 

Z architektonického hľadiska platforma výškovo nadviaže na zástavbu, ktorá je plánovaná po oboch stranách existujúcej stanice. Historická stanica z polovice 19. storočia si zachová svoj pôvodný ráz a zároveň ponúkne cestujúcim väčší komfort. V súčasnej dobe je v staničnej budove pripravovaná modernizácia pokladníc Českých dráh a prebieha oprava parteru a interiéru budovy na rohu Hybernskej a Havlíčkovej ulice.

 

Zdroj: Penta Real Estate

 

Vzhľadom na to, že denne prejde stanicou viac ako 30-tisíc cestujúcich, budú všetky stavebné práce realizované za plnej prevádzky. „Rozhodli sme sa ju opraviť za pochodu, pretože by sme nemali kam dopravu premiestniť,“ zdôvodnil minister dopravy Kupka. Stavebné práce nebudú mať podľa Správy železnic výraznejší vplyv na železničnú dopravu. Pôjde skôr o čiastočné obmedzenia. 

Vo výsledku bude stanica oveľa lepšie prepojená so životom mesta, čím vhodnejšie doplní vzácne prostredie centra Prahy. „Masarykovu stanicu a jej okolie čaká v najbližších rokoch veľká premena. Mala by sa stať nielen dôležitým pražským dopravným uzlom s napojením na letisko, ale predovšetkým miestom stretávania, ktorým nebudú ľudia iba prechádzať, ale kvalitne tu tráviť svoj čas a stretávať sa kvôli práci aj zábave. Miestom, ktoré nadväzuje na svoju minulosť a zároveň prináša novú dynamiku a možnosti využitia,” zhŕňa developer projektu.  

Začiatok najnovšej etapy obnovy Masarykovej stanice je ďalším významným krokom pri skvalitňovaní dôležitých železničných uzlov v Česku. Správa železnic pravidelne informuje o projektoch modernizácií konvenčných tratí, s čím mnohokrát súvisia modernizácie či rekonštrukcie jednotlivých železničných staníc. Dramaticky sa úroveň posúva aj priamo v Prahe, kde sa aktuálne buduje trať a stanica v lokalite Bubny a premenou prejde aj stanica Smíchov. Hlavné mesto sa tak v dopravnej politike približuje vyspelým európskym metropolám, kde sú železnice zásadnou súčasťou dopravného mixu. 

 

(Penta Real Estate, Správa Železnic)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube