Svahovité pozemky často predstavujú výzvu, ktorá si vyžaduje netradičné architektonické riešenia. Správny návrh však dokáže premeniť nevýhody terénu na jedinečné prednosti. Príbehy úspešných realizácií dokazujú, že komplikovaný terén môže byť zdrojom inšpirácie aj priestorom pre experimentovanie s tvarmi, materiálmi a technológiami. Výsledkom sú domy, ktoré nielen harmonicky zapadajú do krajiny, ale stávajú sa jej pýchou.
Výstavba rodinného domu na svahovitom pozemku so sebou prináša niekoľko výziev, s ktorými sa architekti pri návrhu projektu musia popasovať. Zároveň však prináša aj výhody, ktoré takto situované domy často premenia na architektonické skvosty. Medzi pozitíva výstavby na svahovitom pozemku možno zaradiť atraktívne výhľady z domu do okolia, efektívne využitie terénu prostredníctvom rôznych výškových úrovní či prirodzené odvodnenie pozemku.
Na druhej strane je výstavba na svahu často finančne náročnejšia, pretože si vyžaduje špeciálne základy, oporné múry a rozsiahle terénne úpravy. Komplikovaný môže byť aj samotný prístup, a to nielen počas výstavby, ale aj počas bežného užívania domu. Nemenej dôležité je zabezpečenie dostatočného spevnenia terénu, aby v budúcnosti nedošlo k zosuvom pôdy či dokonca k ohrozeniu stability stavby.
Pri komplikovanejších pozemkoch je preto na mieste zvážiť pomoc skúseného architekta. Ten dokáže výzvu v podobe svahovitého pozemku premeniť na atraktívne riešenie. Stalo sa tak aj v prípade viacerých úspešných realizácií. Za zmenienku stojí napríklad nedávno ukončený projekt s názvom Vila Sidonius, ktorá sa nachádza v rezidenčnej štvrti neďaleko rieky Berounky. Táto štvrť je vnímaná ako výkladná skriňa architektonicky jedinečných rodinných domov, na ktoré sa vám naskytne pohľad pri príchode z Prahy.
Riešený pozemok patrí medzi najstrmšie a najvyššie v danej lokalite. Majiteľ vily si na pomoc prizval architektonické štúdio Stempel & Tesař, ktoré má na svojom konte už nejeden unikátny rezidenčný projekt.
„Najkrajšie výhľady na údolie Berounky lemované kopcami Českého krasu a silueta hlavného mesta Prahy v pozadí sú bezpochyby najväčším klenotom. Preto bolo vynaložené úsilie poskytnúť tento výhľad vo všetkých obývacích izbách z najlepšieho uhla,“ približujú architekti. „Otázkou tiež bolo, ako postaviť dom čo najvyššie a zároveň ho pohodlne sprístupniť,“ dodávajú.
Komplikované zadanie sa podarilo vyriešiť vďaka konceptu takzvaných visutých domov. Dom bol postavený v duchu mostnej konštrukcie na pilieroch, vďaka čomu pripomína oceľovú lávku. Natočenie domu bolo navrhnuté tak, aby bol zabezpečený najlepší výhľad k severným výhľadom a zároveň na južnú stranu k slnku.
Ako uvádzajú samotní autori projektu: „Dom je statickým, stavebným a technologickým experimentom. Nebol priestor ani chuť riešiť stavbu tradičnými metódami, ale hľadali sa spôsoby, ktoré by posunuli myslenie a otestovali najnovšie technologické produkty a zariadenia na trhu.“ Hlavné podlažie domu pozostáva z rozsiahlej dennej miestnosti, dvojice hygienických jadier a dvoch nočných častí s priľahlými šatníkmi.
Úskalia svahovitého pozemku sa v prospech projektu rozhodol využiť aj architekt Ján Studený. Nominácia rodinného domu v obci Pernek na cenu CE ZA AR 2024 svedčí o tom, že sa mu to podarilo. Umiestnenie objektu tesne pod cestu v tomto prípade uvoľnilo veľkú časť pozemku pre záhradu. „Svahovanie pozemku sa výrazne prejavilo na výbere konštrukčného materiálu a dispozícii členenej v dvoch podlažiach, stále v kontakte s terénom,“ dodáva.
Hlavným zámerom projektu bolo podľa jeho autorov vytvorenie jednoduchého, stavebne nenáročného domu, ktorý využíva terénne danosti pozemku a splýva s prostredím. Dôležité bolo tiež zachovanie pohľadov z domu do priľahlého lesa. „Tieto pozorovania sa, zdá sa, stali súčasťou toho, čím dom podčiarkol prednosti pozemku, a boli akcentované už predtým, keď klient trávil voľný čas sledovaním života v lese z priľahlého prístrešku, ktorý tam bol už pred stavbou,“ uzatvára architekt.
Potenciál komplikovanej svahovitej parcely naplno využili aj architekti z ateliéru plusminus, ktorí stoja za návrhom tohtoročného laureáta ceny CE ZA AR 2024 v kategórii Rodinné domy. Drevodom v Devíne pozostáva z troch nadzemných podlaží a je primárne orientovaný do zelene na južnej a západnej strane pozemku. Kľúčovú úlohu v exteriéri zohrávajú zvýšené drevené terasy, ktoré prepájajú jednotlivé výškové úrovne.
Po oceľovom schodisku sa dá dostať až na strechu, ktorá obyvateľom poskytuje dodatočné odpočinkové plochy s ničím nerušeným výhľadom na krásne okolie. Za zmienku stojí tiež konštrukčná stránka projektu. „Dom je založený na betónových pilótach a železobetónovej doske. Nadzemná časť je drevostavba zo systému Lignotrend,“ konštatujú autori projektu.
Unikátny rodinný dom tohto druhu vznikol aj neďaleko Banskej Bystrice. Projekt s názvom Zapustený dom je jedinečným príkladom toho, ako možno pomerne veľký objem domu zapustiť do pôvodného terénu a tým potlačiť jeho dominanciu v priestore. Za návrhom projektu stojí ateliér Paulíny Hovorka Architekti.
V tomto prípade sa dom vyznačuje jednoduchou obdĺžnikovou formou a všetky jeho obytné miestnosti, rovnako ako záhrada, boli osadené o podlažie nižšie oproti príjazdovej komunikácii. Kľúčovú úlohu následne zohráva zatrávnená pojazdná rampa, ktorá prekonáva existujúci výškový rozdiel.
V prípade tohto projektu pomenúvajú architekti hlavné výhody svahovitého pozemku úplne jasne: uzavretosť a ochrana zo severnej strany, otvorenosť a prepojenosť s exteriérom smerom na juh, skrytý hlavný objem stavby a pokračovanie terénu zelenou strechou nad obytnými miestnosťami.
Komplikovanejší pozemok na výhodu sa podarilo premeniť aj architektonickému štúdiu zerozero. Rodinný dom v časti Vydumanec v Prešove bol navrhnutý ako dvojpodlažný. Horné podlažie, situované na úrovni existujúcej komunikácie, bolo venované obytným priestorom. V strede dispozície je umiestnené malé sklenené átrium s točitým schodiskom, čo umožnilo dodatočné presvetlenie interiéru. Dom je orientovaný smerom na východ. Z hlavnej dennej miestnosti sa tak obyvateľom naskytne pohľad na rozsiahlu zelenú plochu pozemku.
Spodné podlažie rodinného domu tvorí z veľkej časti krytá terasa osadená pod časťou obytnej plochy. Táto časť plní funkciu letnej kuchyne a na okolité prírodné prostredie nadväzuje použitým dreveným obkladom. Na priestor terasy nadväzuje sklad a hygienické zázemie.
Niektoré koncepty, ako napríklad Vila Sidonius alebo drevodom v Devíne, využívajú technické inovácie a moderné materiály na maximalizáciu výhľadov a prepojenia s prírodou. Naopak, projekty ako Zapustený dom alebo rodinný dom v Perneku sa sústredia na nenápadné zapustenie stavby do terénu, čím podporujú jej harmóniu s okolím. Vybrané rodinné domy ukazujú, že svahovité pozemky nepredstavujú iba výzvu, ale aj príležitosť na vznik výnimočných stavieb, ktoré citlivo reagujú na krajinu a zároveň ponúkajú jedinečné bývanie.
(archiweb, cezaar.tv, PROJEKT, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac