Author photoMartina Gregová 05.07.2024 15:23

Jeden z najlepších na Slovensku. V susedstve Malých Karpát vznikol jedinečný dom, môže získať prestížnu cenu

Nominácie na cenu za architektúru CE ZA AR sú tento rok mimoriadne silné. Týka sa to viacerých kategórií vrátane rodinných domov. Príkladom je aj Rodinný dom Pernek, ktorý vyniká jedinečnou harmóniou s prírodou a inovatívnym architektonickým riešením. Odborná porota ho v tomto ročníku zaradila medzi štyri najkvalitnejšie realizácie svojho druhu na Slovensku.

Autorka: Alex Shoots Buildings

Autorka: Alex Shoots Buildings

Do 22. ročníka prestížneho ocenenia CE ZA AR bolo tento rok prihlásených celkovo 116 diel. Do užšieho výberu odborná porota posunula 24 z nich. Ústrednou témou tohto ročníka sa stalo bývanie. „Cieľom komunikačnej kampane aktuálneho ročníka ocenenia CE ZA AR je zviditeľnenie širokého spektra prístupov k bývaniu a podnietenie odbornej diskusie na túto tému, aby sme všetci mohli napokon byť #domavarchitekture,“ približujú organizátori.

Nominované diela sa budú o získanie ocenenia uchádzať v šiestich hlavných kategóriách. Už tradične sa medzi nimi nachádza aj kategória Rodinné domy. O prvenstvo v nej zabojujú štyri realizácie. Z bratislavských projektov bolo nominované dielo Drevodom Devín a rekonštrukcia domu BBNV na juhozápadnom svahu v Starom Meste. Mimo Bratislavy, no stále v jej zázemí, sa nachádzajú projekty Dom S a Rodinný dom Pernek.

Za návrhom rodinného domu v obci Pernek stojí štúdio vedené Jánom Studeným. Architekti sú spoluautormi projektu Plató Staromestská a iných mestských projektov, zastrešovaných MIBom v období posledných štyroch rokov. Medzi nimi sú napríklad parky v Rači, na Dulovom námestí či rekonštrukcia objektu v Sade Janka Kráľa. Niekoľko úspešných realizácií navrhli aj za hranicami Slovenska.

Galéria

  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings
  • Autorka: Alex Shoots Buildings

„V súvislosti s Pernekom z predošlých realizácií stoja za pozornosť oceňované rodinné domy v Mníšku pod Brdy, Černošiciach (ČR), na Slovensku v Bratislave na Partizánskej ulici, alebo v Stupave a Senci. Všetko sú to progresívne až experimentálne stavby, ktoré priniesli k téme rodinný dom nový program v architektúre smerom k užívateľovi a environmentálny kontext s energetickým a materiálovým upgradom,“ uvádza Ján Studený.

Nomináciu rodinného domu Pernek vníma ako ocenenie a možnú propagáciu diela navrhnutého štúdiom studený architekti. V rámci ocenenia CE ZA AR už tradične prebiehali aj prehliadky všetkých štyroch nominovaných diel. „Architektúra je tvorba priestoru, čo je dosť neprenesiteľná vec, a preto je jej priame zažitie skoro jedinou cestou, ako ju odvnímať. Preto sú prehliadky dôležité a v našom prípade sa chcem poďakovať majiteľom, že si ňou nechali narušiť súkromie,“ popisuje architekt.

Z ostatných nominovaných diel Jána Studeného najviac zaujal projekt prístavby a nadstavby základnej školy v Devínskej Novej Vsi od Atomstudia. „Ale celá plejáda nominovaných diel sa dá označiť za kvalitnú v stredoerópskom merítku (v porovnaní napr. s českou cenou..)," tvrdí.

Rodinný dom Pernek sa nachádza na okraji rovnomennej obce, v podlesí Malých Karpát. Podľa Jána Studeného bol vzťah domu s okolitým lesom kľúčový pre celý koncept návrhu. Umiestnenie objektu tesne pod cestu uvoľnilo veľkú časť pozemku pre záhradu. „Svahovanie pozemku sa výrazne prejavilo na výbere konštrukčného materiálu a dispozícii členenej v dvoch podlažiach, stále v kontakte s terénom,“ dodáva.

Na spodnom podlaží rodinného domu sa nachádza obývacia izba s pracovným kútom a spálňou rodičov, kuchynská časť s jedálňou a technické zázemie. Značnou dominantou tejto časti je aj na bielo natreté diagonálne schodisko, ktoré reflektuje netypickú geometriu domu.

Druhé nadzemné podlažie zaberajú dve detské izby, kúpeľňa a vstupné zázemie. „Lichobežníkový pôdorys domu kopíruje hranice miesta stavby v tejto časti pozemku. V zásade sa inde nedalo ísť,“ odpovedá autor projektu na otázku o atypickom pôdoryse a hmotovom riešení rodinného domu.

Z materiálového hľadiska bol v projekte použitý predovšetkým liaty monolitický betón, ktorý je priznaný v takmer celom interiéri domu. Južná fasáda objektu bola navrhnutá ako celopresklená. Cieľom tohto kroku bolo prepojenie vnútorných priestorov s prírodným prostredím. Výhľadom skrz celopresklenú fasádu disponuje každá obytná miestnosť v dome.

„Náš klient si vybral projekt, ako bol koncipovaný - orientácia pohľadov z domu do protiľahlého lesa bola súčasťou konceptu. Tieto pozorovania sa zdá, stali súčasťou toho, čím dom podčiarkol prednosti pozemku a boli akcentované už predtým, keď klient trávil voľný čas sledovaním života v lese pozorovaním z priľahlého prístrešku, ktorý tam bol už pred stavbou,“ uzatvára architekt.

Hlavným zámerom projektu bolo podľa jeho autorov vytvorenie jednoduchého, stavebne nenáročného domu, ktorý využíva terénne danosti pozemku a splýva s prostredím. Práve spojenie s prírodou robí rodinný dom v podlesí Malých Karpát výnimočným. Vo výsledku sa stalo jednou z hlavných predností celej realizácie a azda aj dôvodom nominácie na prestížne ocenenie CE ZA AR 2024.

 

(studený architekti, cezaar.tv, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube