Staromestské bývanie neraz ťaží z architektúry stavby, ktorá formuje interiér, ale aj z lokality, v ktorej sa nachádza. Dojem z interiéru a zreteľný charakter násobí autorský prínos architekta, ale aj osobnosť klienta. O to viac, ak je povolaním fotograf. Príkladom originality a kreatívneho vnímania je tak interiér v historickom centre Bratislavy, zameraný na reflektovanie životného štýlu svojich obyvateľov.
Autor: Jano Horak
Oblasť ulíc Starého Mesta, ktoré sú v bezprostrednej blízkosti bytového domu s atypickým interiérom, značne prispieva v jeho podobe. Leškova ulica, začínajúca zo Štefánikovej ulice a križujúca Čajkovského, patrí k dynamickým zónam historického centra. Okolie pozostáva z viacerých vrstiev dobových stavieb, od meštianskych domov po Pisztoryho či Karácsonyho palác. Samotná Štefánikova ulica je jedným z mála miest, ktoré možno považovať za mestský bulvár Bratislavy.
Za návrhom bytu na Leškovej ulici stojí štúdio RBarchitects, ktoré od roku 2012 vytvorilo viacero architektonických, komerčných či administratívnych, ale aj rezidenčných a interiérových projektov. K tvorbe pristupujú so zreteľom na požiadavky klienta, nadčasovosť a umeleckú hodnotu priestoru.
„Každý projekt je riešený individuálne s osobitným prístupom ku každému klientovi, tak aby bola zaručená spokojnosť na oboch stranách. Pri navrhovaní spájame požiadavky klienta s našimi predstavami a skúsenosťami. Progresívnosť navrhovaných riešení, trvalá udržateľnosť, a používanie ekologických materiálov v kombinácií s kreativitou a širokými možnosťami použitia rôznych techník a materiálov zaručujú jedinečnosť každého projektu,” približujú architekti svoje pôsobenie.
Riešenie dispozície bytu s plochou 95 m2 značne vychádza z daností nehnuteľnosti. Podporuje pôvodné vlastnosti akými je vzdušnosť a svetlosť interiéru. Rezidencia tak nevyžadovala výrazné stavebné zásahy, upravovala sa iba priečka hygienického zázemia, čím sa zvýšila funkčnosť priestoru.
„Stropy vysoké 3.3 metra, otvorená a slnkom zaliata dispozícia s charakterom vzájomne prepojených izieb a istá atypickosť tvaru pôdorysu, predurčovali istú kvalitu a jedinečnosť potenciálu budúceho bývania,” približujú architekti.
Vysoké stropy formujú vyznenie miestností a aj napriek ich bežnej ploche, vzbudzujú dojem priestrannosti. Pomerne lineárny pôdorys disponuje skoseným nárožím budovy, ktoré v interiéri vytvára špecifickú zónu. Vstupné priestory vedú do separátnej kuchynky, následne do dennej zóny, ktorá integruje jedáleň a je prechodná po oboch stranách. Z jednej lícuje so spálňou, zo strany druhej zasa s detskou izbou.
„Po očistení priestorov od priebežných ´nánosov´ rôznych období, sme priestor doplnili úplne minimalisticky, pri zachovaní minimálneho rozpočtu, ktorým mladá rodina s dvoma deťmi disponovala. Prichádzali sme na nové a nové nepríjemné skryté vady priestorov, vo forme rôznych neodborne spracovaných prác, ktoré navyšovali priebežne rozpočet,” opisujú.
Spomínaný rozpočet bol 35-tisíc eur, pričom pod laminátovými podlahami našli značne poškodené pôvodné dubové parkety. Zrepasovanie bolo náročné, bolo potrebné nielen prebrúsenie, ale aj doplnenie dosiek. „Okná a dvere v interiéri boli značne zničené, boli náležite repasované. Vchodové dvere boli nahradené kópiou pôvodných,” zdôrazňuje štúdio.
V rámci rekonštrukcie sa autori sústredili na obnovenie funkčnosti a nadčasovosti interiéru, z čoho vyplýval fokus na voľbu zaujímavých materiálov, rešpektujúco dopĺňajúcich pôvodné prvky.
„Dôraz sa kládol na zachovanie pôvodného charakteru bytu s minimálnymi zásahmi, ktoré však charakterizujú potreby súčasnej mladej rodiny,” dodávajú autori. Farebnosť, vyplývajúca z materiálového zloženia, pracuje s neutrálnym, minimalistickým základom. Ten je obohatený o rôznofarebné akcenty, viditeľnými najmä na vzorovanej dlažbe, ale aj solitérovej rozmanitosti.
Puristický dizajn tak zmierňuje neformálne ladený kusový nábytok, pričom pozornosť púta najmä kombinácia pôvodného, tradičného dizajnu stoličiek v spojení so súčasným, zásadne moderne tvarovaným stolom. „Kľučky boli kupované čiastočne na bazári, tak ako aj stoličky. Vstavané skrine a kuchyňa boli robené na mieru stolármi,” ozrejmuje štúdio. Detailom, podporujúcim koncept, sú levitajúce knihy, vytvorené konzolovými policami so skrytým kotvením.
Odkaz dlažby na historickú povahu bytového domu, podporujú aj remeselne spracované dvere, mosadzné kľučky či dynamický pôdorys bytu. Realizácia tak priniesla funkčné bývanie, zamerané na čisté línie, hravosť a autentickosť, bez nutnosti vysokej finančnej investície.
Rekonštrukcia bytu na Leškovej ulici je ukážkou toho, ako dokáže citlivý prístup k pôvodným prvkom v kombinácii s premysleným dizajnom vytvoriť nadčasový a zároveň osobitý interiér. Zachovanie historických detailov, doplnenie súčasných prvkov ukazuje, ako projekt s obmedzeným rozpočtom môže dosiahnuť pútavý výsledok v podobe komfortného bývania.
(RBarchitects, ArchInfo.sk, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac