Vila K, slávna funkcionalistická stavba v Nitre, je unikátnym príkladom obnovy v domácom kontexte. Slovensko v prvorepublikovom období získalo množstvo špecifických víl, avšak máloktoré z nich sa zachovali a obnovili na takej úrovni, ako objekt na Kmeťkovej ulici. S cieľom priblížiť autenticitu doby jej vzniku verejnosti, uchovať architektonické dedičstvo a priniesť novým účelom benefity ako mestu, tak aj obyvateľom, vzniklo občianske združenie, vyzdvihujúce hodnoty a kvality domu.
Autorka: Lenka Némethová
Dom Kollmannovcov, v súčasnosti známy ako Vila K, patrí k zásadným stavbám slovenského funkcionalizmu. Návrh rodinného sídla vypracoval architekt Oskar Singer, realizáciu zabezpečil staviteľ Alfréd Tomaschek. Stala sa bývaním pre manželov Fritza a Etelu Kollmannovcov, pre ktorých bola dokončená v roku 1937. Jej súčasťou bolo pôvodne aj podlubie na prízemí, bolo však uzatvorené už v roku 1937.
Československý funkcionalizmus kládol dôraz na jednoduchosť, racionalitu a účelnosť stavieb. Tieto hodnoty sa prejavovali nielen pri bytových domoch či verejných stavbách, ale aj rodinných rezidenciách. Medzi ikonické príklady patria brnianska Vila Tugendhat od Ludwiga Miesa van der Rohe, prípadne Volmanova vila, posledná vila legendárneho architekta Adolfa Loosa za Prahou. Zo Slovenska možno spomenúť bratislavské vily na Kuzmányho či Mudroňovej ulici.
Nitrianska Vila K využíva v tvarosloví organické zaoblenie, ktoré je však zásadne výraznejšie v porovnaní s typickými stavbami svojej doby. Architekt sa pri návrhu inšpiroval zásadami, formulovanými jedným z ideových otcov funkcionalizmu Le Corbusierom. Práve architektúra domu je to, čo robí vilu výnimočnou. Pôdorys celého nárožia tak tvorí oválna časť, dodávajúca objektu dynamiku a odľahčujúca vizuálnu váhu hmoty domu. Zaujímavým prvkom je príklon k lodnej estetike, keď stavba obsahuje prvky, nachádzajúce sa na konštrukcií lodí.
Striktne lineárny pôdorys domu pracuje okrem samostatnej organickej časti s nekompromisne tvrdými líniami. Vyvažuje ich práve nárožie, ale aj pozostatky pôvodného podlubia v prízemí. Tvorilo ho stĺporadie, na ktorom bola vila posadená. Architektonický prvok, podporujúci vzdušnosť a aerodynamiku stavby, bol však už v roku 1937 zastavaný. Minimalistický ráz domu dopĺňajú špecificky prepracované vstupné dvere, ako aj skosenie vonkajšej steny pri vstupe či subtílne detaily, napr. zábradlie či mrežovanie okien.
Obklad, použitý na zamurovanom podlubí, je vzhľadom na svoj vek taktiež atraktívnym dobovým detailom. Jeho zemitá farebnosť čiastočne nahrádza členenie domu a adekvátne vďaka nemu vystupuje pridaná časť muriva do popredia. Interiér bývania tiež podliehal prísnemu výberu, ako dokazujú dobové fotografie vyhľadávaného fotografa architektúry 30. rokov, Rudolfa Sandala. Zariadenie bolo vyrobené na mieru, prakticky využívajúce dostupné plochy a zároveň formujúce identitu domu.
Rekonštrukcii vily predchádzal dôkladný návrh architektov Pauly a Juraja Fabriciovcov, podľa ktorého prebehla v rokoch 2022-2024 realizácia domu s celkovou podlažnou plochou 301 m2. Vízia ateliéru bola natoľko presná, že ponechala stavbu bez zateplenia a v čo najväčšej miere zachovala historický interiér. Vysporiadala sa aj so zadaním, ktoré vyžadovalo prispôsobenie stavby kultúrnym účelom.
„Cieľom obnovy Vily K bolo prinavrátanie pôvodnej architektonickej podoby z roku 1937. Ďalším aspektom bola zachovaná dokumentácia domu uverejnená v časopise Forum 1938. Tieto východiská viedli k zvoleniu citlivého prístupu obnovy, zachovaniu existujúcich proporcií domu, obnoveniu pôvodnej dobovej dispozície a zachovaniu vysokej miery autenticity riešenia z 30.rokov,” opisujú architekti.
Zásadnejším zásahom bolo riešenie zastavaného podlubia. „Priestor bol už tri roky po dokončení stavby prehĺbený a pretvorený na interiér, ktorý ale disponoval nízkou podchodnou výškou a nedostatočným rozptylovým priestorom pred jeho vstupom z exteriéru. Rozšírením tejto terasy, s jasne rozoznateľným pôvodným a súčasným materiálovým riešením, sme podporili víziu Vily K − adaptáciu na kultúrne centrum,” objasňuje ateliér Fabrici, ktorý zdôraznil aj vizuálny kontakt vily s ulicou.
Podlažia domu nezmenili svoju obytnú funkciu, pričom momentálne fungujú ako zážitkové ubytovanie v signifikantnom interiéri. Autori obnovili originálnu farebnosť omietok, orámovanie dekoratívnym profilom pod stropmi a okopírovali materiálové aj dizajnové riešenie pôvodných nábytkov. „Výrazným prvkom komplexnej rehabilitácie modernistického obytného interiéru je priestor schodiska s obnovenou dobovou farebnosťou omietok a prinavrátenými detailami kotvenia zábradlia či zaoblenými rohmi ostenia stavebných otvorov,” približujú architekti.
V rámci vybavenia vnútorných priestorov sa zachovali a zrepasovali dobové parkety, okná aj dvere vo všetkých izbách, ktoré autori doplnili marmoleom v hygienickom zázemí. Interiér absolútne zapadá solitérmi do dizajnu 30. rokov, pričom je takmer na nerozoznanie v porovnaní so súčasným nábytkom.
Podľa dobových fotografií obnovili aj oplotenie domu a fasádu. „Na dom bola prinavratená pôvodná biela brizolitová omietka sa zachovaním pôvodných detailov soklu, styku so zábradlím či klampiarskymi výrobkami. Komplexný prístup k obnove zahŕňal aj revitalizáciu bezprostredného okolia stavby. Priestor záhrady je po obvode, okrem uličného pohľadu, vymedzený, zelenou stenou v podobe výsadby vždyzeleného živého plotu z tisu a popínavých rastlín,” opisujú komplexný prístup k stavbe architekti, ktorí spolupracovali na záhradnom riešení s architektkou Denisou Halajovou.
Okrem zážitkového bývania je vila centrom kultúrnych a galerijných akcií, pričom disponuje aj kaviarňou na prízemí. V tej sa nachádza súčasný interiér, formujúci bar s pútavou pastelovou farebnosťou a reflektujúci organickosť detailov stavby. Svojou plasticitou ozvláštňuje inak čistý interiér, pričom sedenie je zložené zo solitérov, odkazujúcich na funkcionalistický dizajn.
„Vila K je národnou kultúrnou pamiatkou s prioritou obnovy. Preto sme sa rozhodli založiť občianske združenie Vila K, ktorého prvoradou úlohou je zabezpečovať komplexnú obnovu pamiatky, ale tiež spravovať tento výnimočný priestor a predstaviť ho verejnosti. Veríme, že nový život tejto pamiatke dajú predovšetkým projekty v oblasti kultúry,” uzatvárajú zakladatelia OZ Vila K.
(Vila K, archinfo.sk, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac