Bývanie v starších domoch s vysokou architekotnickou a historickou hodnotou je čoraz populárnejšie. Mnohí investori sa snažia obnovovať kvality týchto nehnuteľností a spájať ich s požiadavkami súčasného bývania. V bratislavskom byte vo vile na Kuzmányho ulici sa však podarilo nielen zachovať autentické časti interiéru, ale zároveň aj zariadením podporiť jeho dobovú atmosféru.
Vila, postavená v roku 1933, bola navrhnutá legendárnymi architektmi Weinwurmom a Vécseiom pre podnikateľa Huga Steina. Vzhľad objektu je natoľko nadčasový, že už na prvý pohľad vystupuje spomedzi eklektických okolitých budov. Na prízemí sa nachádzal byt majiteľa a na vyšších podlažiach ďalšie dva nájomné byty. Flexibilita vily umožnila architektom Petrovi Jurkovičovi a Kristíne Tomanovej odstrániť nosné priečky a otvoriť tak pôdorys bytu na plochu 110 m2.
Architekt Peter Jurkovič je známy svojim citlivým a kreatívnym prístupom k interiérom v historických budovách, pričom jeho realizácie sa pravidelne objavujú v rámci prestížneho architektonického ocenenenia CE ZA AR. Vo svojom portfóliu má rekonštrukciu dobovej nehnuteľnosti v centre Bratislavy, podobne rešpektujúcu pôvodné architektonické aspekty objektu.
V prípade bytu na Kuzmányho definujú jeho dennú časť na seba nadväzujúce zóny kuchyne s jedálňou a obývačka, vzájomne prepojené rozsiahlymi štvorkrídlovými dverami. Tento spôsob prepojenia priestorov je použitý aj v pracovni, pri ktorej sa rátalo s možnosťou, že časom bude detskou izbou.
Samotná kuchyňa, ktorá je separátnou miestnosťou, napovedá, akým štýlom sa ponesie interiér. Tmavomodrý základ kuchynskej linky predstavuje moderný detail, pričom výraznú farebnosť zmierňuje mramorom pokrytý ostrov, prinášajúci elegantný ráz. Osobitý a pútavý detail je nielen výrazné zaoblenie ostrovčeka, ale aj jeho metalické obloženie, odrážajúce svetlo po miestnosti.
Jedáleň, prepojená s kuchyňou farebnou paletou aj otvoreným priezorom, využíva dobový prvok - bar, umiestnený vo výklenku. Ten je zároveň jediným výrazným bodom v inak na funkčnosť zameranej miestnosti. „V striktne neprogresívnom návrhu sme sa snažili rešpektovať ducha doby. Byt slúži mladému, bezdetnému páru a tak si mohol ponechať čo-to z panských manierov," ozrejmuje Peter Jurkovič.
Jednoduché tvary nábytkov na mieru kompenzuje ich originálna farebnosť, odkazujúca na súčasný dizajn interiérov, avšak nijako nenarúšajúca celkové dobové vyznenie priestoru. Dominantný panelový obklad stien s vertikálnym lamelovaním je taktiež odkazom na historický pôvod bytu, pričom sa prenáša do jeho ďalších priestorov.
Obývačka je zariadená minimalistickou zostavou na celú stenu, ktorej detaily a krémová farebnosť priamo korešpondujú so zámerom autorov navrhnúť nekompromisne autentický interiér preberaním prvkov dizajnu 30. rokov minulého storočia. Úložné priestory rozširuje aj naprieč bytom vinúca sa skriňová stena, ktorá poskytuje dostatok úložiska a zároveň je jedným z najvýraznejších prvkov, kopírujúcich dobový dizajn. Vizuálne ju formuje lakované palisandrové drevo v tmavej farebnosti a mosadzné úchytky.
Spálňa nadväzuje na dennú zónu z kuchyne a je napojená na priechodný šatník aj kúpeľňu. Opäť vizuálne podporuje identitu bytu použitým modrého obkladu, ktorý je však zjemnený sivou tapetou so zlatým geometrickým vzorom dánskej značky Ferm Living. Ten odkazuje na metalickosť v celom interiéri, vrátane detailov svietidiel. Podobne ako na chodbe, aj v spálni nájdeme pútavé nábytkové solitéry v podobe nočných stolíkov.
Podstatné detaily, ako keramické zásuvky a vypínače, nábytkové vintage solitéry a starostlivo vyberané súčasné kusy spolu so skrytými prechodmi, zabezpečnými bezazárubňovými dverami, ukazujú, ako pristupovať s rešpektom k dobovému bytu. Interiér priestoru tak formujú materiály ako drevo, kameň a mosadz - prvky používané v dobe jeho vzniku, pričom sú však nové a citlivo zakomponované do návrhu.
Spomínané materiály, ktoré zahŕňajú aj dômyselné okenné a dverové výplne s dobovým rastrovaním a podlahy so stromčekovým kladením, zapadajú do prepracovaného, avšak stále kreatívneho riešenia. Podčiarkuje ho svetloružový nábytok na mieru či populárne riešené hygienické zázemie.
Časť budovy je orientovaná do ulice, avšak druhá polovica smeruje do zeleného vnútrobloku, čo podčiarkuje výnimočnú povahu vily aj samotnej lokality. Nekompromisné využitie tradičných dizajnových vzorov a motivácia vytvoriť priestor, spĺňajúci nároky na rodinný život, tak viedli ku vzniku riešenia, ktoré oslavuje architektonickú hodnotu vily aj štýlové obdobie, v súčasnosti právom populárne kvôli svojej nadčasovosti.
Obnova bytu vo vile na Kuzmányho ulici ukazuje, ako môže súčasný dizajn citlivo nadviazať na staršiu architektúru. Spojenie nadčasových materiálov a pôvodných prvkov so dnešnými požiadavkami na bývanie vytvára priestor, ktorý nielen rešpektuje minulosť, ale aj poskytuje komfort pre aktuálny životný štýl. Takéto riešenia potvrdzujú význam zachovania historického dedičstva a dokazujú, že dobová atmosféra môže byť atraktívnou súčasťou moderného interiéru.
(ArchInfo.sk, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac