Author photoMartina Gregová 30.11.2024 18:30

Elegancia a technické majstrovstvo v jednom. Ocenené boli najlepšie inžinierske projekty Slovenska

Slovenská komora stavebných inžinierov ocenila technologicky aj realizačne najlepšie zvládnuté projekty v rámci celoslovenskej súťaže. Víťazi prvého ročníka Ceny Inžinierskej komory za výstavbu boli vybraní z 27 prihlásených diel v piatich kategóriách. Porota kládla dôraz na inovácie, udržateľnosť a prínos pre spoločnosť. Medzi ocenenými nechýbali školy, športové haly, mosty ani diaľnice.

Zdroj: zdronu.sk, Nino Belovič / YIM.BA

Zdroj: zdronu.sk, Nino Belovič / YIM.BA

Slovenská komora stavebných inžinierov (SKSI) je stavovská organizácia, ktorá v súčasnosti združuje viac ako 4.800 aktívnych autorizovaných stavebných inžinierov. Medzi jej hlavné činnosti patrí dohliadanie na kvalitu technickej úrovne v oblasti projektovania, riadenia a realizácie stavieb, podpora práv inžinierov a ochrana verejných záujmov v oblasti územného plánovania, projektovania a výstavby.

Okrem toho SKSI tento rok vôbec po prvýkrát udelila Cenu Inžinierskej komory za výstavbu. Podľa slov Jána Jakubova zo SKSI ide o ocenenie, ktoré si kladie za cieľ vyzdvihnúť prácu projektantov a ďalších profesií, ktoré organizácia združuje. Budovy nemajú byť v rámci ocenenia posudzované len z hľadiska vizuálneho prevedenia. Dôležité bude najmä použitie rôznych inovatívnych riešení, najnovších technológií a prínosu pre životné prostredie.

„Táto súťaž nielenže oceňuje prácu autorizovaných inžinierov a technikov, ale aj otvára dvere k verejnému uznaniu ich výnimočných projektov a príspevkov k modernizácii a kvalite našich stavieb,“ konštatuje Jakubov. Zároveň dodáva, že „každý prihlásený projekt bol posudzovaný nielen ako dielo, ale aj ako výsledok kolektívnej zodpovednosti všetkých účastníkov výstavby – od projektanta a statika po stavbyvedúceho a stavebný dozor.“

Galéria

  • Eurovea Tower. Zdroj: zdronu.sk
  • ZŠ SNP Ostredková. Zdroj: Uranpres
  • Telocvična pri ZŠ a MŠ v Modranke v Trnave. Zdroj: Mesto Trnava
  • Vinárstvo Lučan. Zdroj: Archív súťaže
  • Krytá tréningová hokejová hala v Poprade. Zdroj: Mesto Poprad
  • Norcity Obchodná. Zdroj: Reinoo
  • Galandia v Galante. Zdroj: Galandasity
  • SNG. Autor: Nino Belovič / YIMBA
  • Kaštieľ Voderady. Zdroj: Fénix - kultúrna pamiatka roka
  • Diaľnica D1 Prešov, úsek Prešov, západ - Prešov, juh. Zdroj: Národná diaľničná spoločnosť
  • Cyklolávka Hušták – Kráľová. Zdroj: Mesto Banská Bystrica

SKSI nedávno predstavila laureátov prvého ročníka tejto celoslovenskej súťaže. Prihlásené diela boli rozdelené do celkovo piatich kategórií – Budovy a stavby do 3,5 milióna eur, Budovy a stavby nad 3,5 milióna eur, Budovy – modernizácia, Inžinierske stavby – mosty a Inžinierske stavby – ostatné. V súlade so štatútom súťaže a prísnymi hodnotiacimi kritériami odborná porota zvažovala 27 prihlásených projektov. Po náročnom procese hodnotenia sa rozhodla udeliť 18 ocenení.

Absolútnym víťazom v kategórii Budovy sa stala Eurovea Tower. Odborná porota vo svojom zdôvodnení vyzdvihla komplexné projektové riešenie mimoriadne náročnej nosnej konštrukcie v súčasnosti najvyššej budovy na Slovensku, ako aj zohľadnenie a využitie rôznych monitorovacích a overovacích metód použitých počas projektovania a realizácie.

V kategórii Budovy a stavby do 3,5 milióna eur sa laureátom stala ZŠ SNP Ostredková v Bratislave. Porota v tomto prípade ocenila dielo za komplexné projektové riešenie s účasťou veľkého počtu autorizovaných inžinierov rôznych profesií, ako aj za realizáciu, zabezpečujúcu výstavbu školských budov s vysokou energetickou hospodárnosťou. Druhé miesto v rámci kategórie obsadila Telocvičňa pri ZŠ a MŠ v Modranke v Trnave a na treťom mieste sa umiestnilo Vinárstvo Lučan v Skalici.

Laureátom kategórie Budovy a stavby nad 3,5 milióna eur sa stala Krytá tréningová hokejová hala v Poprade. V hodnotení porota vyzdvihla výnimočné tvaroslovné riešenie objektu, ktoré harmonizuje s jestvujúcim športovým komplexom, a rovnako aj inovatívny návrh riešenia statických konštrukcií zastrešenia haly. Druhé miesto v kategórii obsadil projekt NORDCITY Obchodná, na treťom sa umiestnil Polyfunkčný objekt KVP v Košiciach.

V kategórii Budovy – modernizácia sa víťazným dielom stala Rekonštrukcia termálneho kúpaliska Galandia v Galante. Podľa poroty je nová strešná konštrukcia objektu príkladom spolupráce statika, architekta a zhotoviteľa konštrukcie, ako aj Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. „Konštrukcia zároveň prirodzene využíva výborné vlastnosti dreva ako materiálu na nosné konštrukcie s osobitým architektonickým prínosom,“ uzatvára hodnotenie porotca Štefan Gramblička. Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu SNG obsadila v kategórii druhé miesto, za ňou nasledovala Pamiatková obnova kaštieľa a parku Voderady.

Absolútnym víťazom v kategórii Inžinierske stavby sa stala Diaľnica D1 Prešov, konkrétne úsek Prešov, západ – Prešov, juh. Projekt zahŕňa okrem tunela aj 18 mostov a 2 mimoúrovňové križovatky. Podľa Jána Tomka „porota ocenila komplexný prístup a erudovanosť projektantov pri spracovaní projektovej dokumentácie, čo umožnilo zhotoviteľovi diela dodržať predpokladaný termín realizácie bez zbytočných prestojov a neúmerného navýšenia investičných nákladov.“

Spomedzi inžinierskych stavieb v kategórii Mosty sa laureátom stala Cyklolávka Hušták – Kráľová v Banskej Bystrici, ktorá je podľa poroty „príkladom prístupu, ktorý prepája estetické cítenie a inžinierske zručnosti nad rámec bežnej praxe. Oceľová zavesená konštrukcia s rozpätím hlavného poľa presahujúcim 75 metrov je bezpochyby konštrukciou svetovej úrovne, ktorá si zaslúži byť vyznamenaná.“ V rámci kategórie bol ocenený tiež železničný most nad Nosickou priehradou Púchov – Považská Bystrica a Vážska cyklodopravná trasa, etapa Kotešová – Žilina.

V poslednej kategórii, ktorá zastrešovala všetky inžinierske stavby mimo mostov, sa laureátom stala Inovácia a modernizácia plavebných komôr na zvýšenie bezpečnosti a intenzity vodnej dopravy na vodnom diele Gabčíkovo. Okrem kvalitnej projektovej dokumentácie porota ocenila aj kvalitnú realizáciu technologicky náročnej stavby v zložitých podmienkach. Druhé miesto obsadila Rýchlostná cesta R2 v úseku Mýtna – Tomášovce, za ňou nasledovali úseky diaľnice D4 Bratislava, Jarovce – Ivanka sever a Bratislava, Ivanka sever – Rača.

V rámci súťaže bola udelená aj špeciálna Cena poroty, ktorú získala revitalizácia časti parku voľného času Meeting Point v Dunajskej Strede. Verejnosť označila za najlepšie spomedzi prihlásených diel Cyklolávku Hušták – Kráľová v Banskej Bystrici.

Podľa Vladimíra Benka, predsedu SKSI, vysoká účasť a kvalita prihlásených diel svedčí o tom, že slovenské stavebníctvo dokáže držať krok so svetom. Pri rekapitulácii prvého ročníka vyzdvihol tiež rozmanitosť inžinierskej tvorby na Slovensku. Prvý ročník Ceny Inžinierskej komory za výstavbu zároveň poukázal na fakt, že zatiaľ čo pri cene CE ZA AR bratislavské projekty pravidelné bodujú na plnej čiare, v prípade ocenenia udeľovaného SKSI za inžiniersky kvalitne zvládnuté realizácie nemali až tak silné zastúpenie, ako by sa možno očakávalo.

 

(SKSI, YIM.BA, zdronu.sk)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube