Author photoAdrian Gubčo 08.02.2018 08:30

Rekonštrukcia Bratislavského hradu pokračuje

Obnova najvýznamnejšieho stavebného symbolu Bratislavy a Slovenska, Bratislavského hradu a jeho areálu, bude pokračovať. Na včerajšej tlačovej konferencii to oznámila Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky v zastúpení jej vedúceho Daniela Guspana.

Zdroj: NR SR

Zdroj: NR SR

Pôjde už o tretiu fázu rekonštrukcie, keď sa nadviaže na predchádzajúcu, v rámci ktorej sa vybudovala podzemná garáž, kultúrny priestor v podobe tzv. Zimnej jazdiarne a replika barokovej záhrady z tereziánskeho obdobia. Všetky tieto zámery už prinášajú prínosy, okrem finančných (zhruba 260-tisíc eur) je to predovšetkým mimoriadna estetizácia areálu a zlepšenie jeho funkčnosti. V rámci druhej fázy ešte ostáva dokončenie a sprístupnenie nálezov keltsko-rímskych architektúr.

Dôvodom k spusteniu tretej fázy obnovy bol kritický stav budov na Severných hradbách, ako aj snaha dokončiť celkovú obnovu celého areálu. Predmetom tejto časti obnovy Hradu tak je rekonštrukcia objektu na Severných hradbách, ako aj ostatných plôch na Severnej terase, obnova budovy nad Mikulášskou bránkou, rekonštrukcia gotickej Žigmundovej brány spoločne s Východnou terasou, obnova bastiónu Leopoldovej brány, v ktorom sa nachádzajú zvyšky veľkomoravských architektúr, ktoré by mali byť ďalej sprístupnené, obnova nádvoria za bránou za účelom využitia pre kultúrne podujatia, a nakoniec revitalizácia fasády budovy na Západnej terase, ktorá sa farebne zjednotí s Hradným palácom. Pre verejnosť rekonštrukcia prinesie aj nové priestory pre rýchle občerstvenie, verejné toalety a celkovú estetizáciu prostredia.

Kancelária NRSR teraz pripravuje spustenie verejného obstarávania na zhotoviteľa zákazky, jej celková výška sa odhaduje 13,9 milióna eur. Ide o pomerne vysokú sumu, v prípade Bratislavského hradu sú však vysoké investície namieste, keďže ide o našu kľúčovú pamiatku. Posledná etapa obnovy Hradu zásadne zvýšila úroveň areálu, ktorý je teraz v najreprezentatívnejšej podobe od tereziánskych čias, a to najmä vďaka skvelej barokovej záhrade, ktorú čoskoro doplnia prezentácie mimoriadne vzácnych zvyškov keltsko-rímskych stavieb, ktoré sa v rámci investičnej prípravy v areáli objavili.

Informácia, že Bratislavský hrad a jeho areál sa bude aj naďalej obnovovať, je preto mimoriadne potešujúca a skvelá správa pre celú metropolu.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Vyznačené časti, ktoré sa budú obnovovať. Zdroj: NR SR
  • Zdroj: NR SR

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube