YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 08.02.2018 08:30

Rekonštrukcia Bratislavského hradu pokračuje

Obnova najvýznamnejšieho stavebného symbolu Bratislavy a Slovenska, Bratislavského hradu a jeho areálu, bude pokračovať. Na včerajšej tlačovej konferencii to oznámila Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky v zastúpení jej vedúceho Daniela Guspana.

Zdroj: NR SR

Zdroj: NR SR

Pôjde už o tretiu fázu rekonštrukcie, keď sa nadviaže na predchádzajúcu, v rámci ktorej sa vybudovala podzemná garáž, kultúrny priestor v podobe tzv. Zimnej jazdiarne a replika barokovej záhrady z tereziánskeho obdobia. Všetky tieto zámery už prinášajú prínosy, okrem finančných (zhruba 260-tisíc eur) je to predovšetkým mimoriadna estetizácia areálu a zlepšenie jeho funkčnosti. V rámci druhej fázy ešte ostáva dokončenie a sprístupnenie nálezov keltsko-rímskych architektúr.

Dôvodom k spusteniu tretej fázy obnovy bol kritický stav budov na Severných hradbách, ako aj snaha dokončiť celkovú obnovu celého areálu. Predmetom tejto časti obnovy Hradu tak je rekonštrukcia objektu na Severných hradbách, ako aj ostatných plôch na Severnej terase, obnova budovy nad Mikulášskou bránkou, rekonštrukcia gotickej Žigmundovej brány spoločne s Východnou terasou, obnova bastiónu Leopoldovej brány, v ktorom sa nachádzajú zvyšky veľkomoravských architektúr, ktoré by mali byť ďalej sprístupnené, obnova nádvoria za bránou za účelom využitia pre kultúrne podujatia, a nakoniec revitalizácia fasády budovy na Západnej terase, ktorá sa farebne zjednotí s Hradným palácom. Pre verejnosť rekonštrukcia prinesie aj nové priestory pre rýchle občerstvenie, verejné toalety a celkovú estetizáciu prostredia.

Kancelária NRSR teraz pripravuje spustenie verejného obstarávania na zhotoviteľa zákazky, jej celková výška sa odhaduje 13,9 milióna eur. Ide o pomerne vysokú sumu, v prípade Bratislavského hradu sú však vysoké investície namieste, keďže ide o našu kľúčovú pamiatku. Posledná etapa obnovy Hradu zásadne zvýšila úroveň areálu, ktorý je teraz v najreprezentatívnejšej podobe od tereziánskych čias, a to najmä vďaka skvelej barokovej záhrade, ktorú čoskoro doplnia prezentácie mimoriadne vzácnych zvyškov keltsko-rímskych stavieb, ktoré sa v rámci investičnej prípravy v areáli objavili.

Informácia, že Bratislavský hrad a jeho areál sa bude aj naďalej obnovovať, je preto mimoriadne potešujúca a skvelá správa pre celú metropolu.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Vyznačené časti, ktoré sa budú obnovovať. Zdroj: NR SR
  • Zdroj: NR SR

Súvisiace články

Najdrahšia rekonštrukcia v dejinách Slovenska sa blíži k záveru. Areál Bratislavského hradu je obnovený

28.02.2023 18:44:02 Adrian Gubčo

Nedávnu ukončená rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie bola pri otvorení označovaná za najvýznamnejšiu investíciu do slovenskej kultúry od vzniku nezávislého štátu. Môže ísť o pravdivé tvrdenie, ani zďaleka však nejde o najdrahší projekt. Tým je obnova Bratislavského hradu a jeho areálu, ktorá trvá – podobne ako SNG - už viac ako dve desaťročia.

Čítať viac

Rekonštrukcia areálu Bratislavského hradu napreduje, čoskoro sa sprístupní ďalšia časť areálu

26.11.2020 13:00:41 Adrian Gubčo

Revitalizácia areálu najvýraznejšej bratislavskej pamiatky, Bratislavského hradu, pokračuje vo svojej tretej fáze. Zrealizovaná už bola výrazná časť prác, najmä v návštevnícky atraktívnych častiach Východnej terasy či Leopoldovho nádvoria. Dnes sa obnovujú najmä objekty na Severných hradbách, ktoré budú v dôsledku unikátnych archeologických objavov dokončené neskôr.

Čítať viac

Rekonštrukcia Bratislavského hradu pokračuje a odhaľuje ďalšie unikátne nálezy

06.08.2020 12:28:00 Adrian Gubčo

Postupná revitalizácia areálu najvýraznejšej pamiatky a dominanty mesta, Bratislavského hradu, napreduje a mení podobu niektorých jeho častí. Aktuálna tretia etapa prác sa zameriava na obnovu viacerých priestranstiev, napríklad Východnej terasy, v prvom rade ale prináša rekonštrukciu budov na severných hradbách. Práve tu sa podarilo odkryť nový pozoruhodný nález, ktorý opäť mení pohľad na históriu Hradu.

Čítať viac

Rekonštrukčné práce na Bratislavskom hrade pokračujú, obnovou prechádza aj areál

07.01.2020 14:56:00 Adrian Gubčo

Zásadný projekt pre Bratislavu – rekonštrukcia Bratislavského hradu a hradného areálu – postupuje a čoskoro prinesie ďalšie skvalitnenie a zatraktívnenie tejto významnej pamiatky. Práce prebiehajú na jednotlivých objektoch, ale aj verejných priesntranstvách. Hrad s areálom by už čoskoro mohol byť aspoň zvonka v dobrom stave.

Čítať viac

Vlajkový stožiar pred budovou Národnej rady je hanebným omylom

23.08.2019 14:05:00 Adrian Gubčo

Niekoľko rokov trvajúce výrazné investície Národnej rady Slovenskej republiky na Hradnom kopci považujem za pozitívne. Rekonštrukcia Bratislavského hradu postupuje a symbol Hlavného mesta a krajiny aktuálne zažíva najlepšie časy od tereziánskeho obdobia. Dobré pocity sú však negované niektorými neodbornými a nezmyselnými zásahmi, ku ktorým po vstupoch politikov dochádza.

Čítať viac

Unikátne keltsko-rímske pamiatky na Bratislavskom hrade budú čoskoro odhalené pred verejnosťou

22.08.2019 08:50:00 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia Bratislavského hradu, ktorá prebieha od od roku 2008, bola niečím výnimočná: archeologické práce, ktoré obnove Hradu a niektorých priľahlých objektov predchádzali, odhalili neuveriteľne objavy, ktoré prepisujú dejiny Bratislavy. Ide o nálezy architektúr keltsko-rímskeho pôvodu, ktoré budú už čoskoro prezentované pred verejnosťou.

Čítať viac

Rekonštrukcia areálu Bratislavského hradu napreduje

04.07.2019 09:05:00 Adrian Gubčo

Postupná obnova najikonickejšej pamiatky Bratislavy – Bratislavského hradu a jeho areálu – postupuje v podobe tretej etapy rekonštrukcie. Tá zahŕňa viacero objektov, ktoré doteraz neboli obnovené, a po jej dokončení už bude takmer celý areál Hradu v stave, zodpovedajúcom jeho významu.

Čítať viac

Obstarávanie na tretiu etapu rekonštrukcie Bratislavského hradu je ukončené, práce sa spustia čoskoro

12.12.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Už v najbližšej dobe by sa mohla spustiť ďalšia etapa obnovy Bratislavského hradu a jeho areálu, a to v podobe rekonštrukcie budov na Severných hradbách, Leopoldovom nádvorí či Západnej terase. O výsledkoch verejnej súťaže na zhotoviteľa stavby informovala TASR s odvolaním na Úrad pre verejné obstarávanie.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube