Veľký rozvoj na východe. Prešov získa stovky bytov a mení zanedbanú lokalitu

Veľký rozvoj na východe. Prešov získa stovky bytov a mení zanedbanú lokalitu

18.05.2024 14:45 Martina Gregová

Stavebná aktivita sa postupne rozbieha aj v Prešove. Hoci mesto nie je v súvislosti s investíciami tak skloňované ako Bratislava, Košice, Trnava, Žilina alebo Nitra, aj tu sa pripravujú vcelku rozsiahle projekty s novými bytmi, ktoré môžu zmeniť charakter celých lokalít. Jeden taký pod názvom Pražská sa rozbehol nedávno, doplniť ho majú ďalšie.

Expanzia centra na pravý breh sa blíži. Nové Lido spoznalo detaily, vstupuje do EIA

17.05.2024, 19:31 Adrian Gubčo

Centrum Bratislavy by sa malo v dohľadnej budúcnosti rozšíriť na pravý, teda petržalský breh Dunaja. Po desaťročiach úvah a plánovania sa konečne blíži realizácia novej polyfunkčnej štvrte veľkomestského charakteru v priestore medzi Starým a Prístavným mostom. Kľúčový projekt, Nové Lido od J&T Real Estate, vstúpil do prvej časti povoľovania.

Zásadný míľnik pre exponovaný pozemok. Výstavba na rohu Záhradníckej a Bajkalskej získala dôležité rozhodnutie

17.05.2024, 15:50 Simona Schreinerová

Pozemok na nároží Záhradníckej a Bajkalskej ulice už dlhé roky čaká na zmysluplné využitie. Plány na jeho zástavbu sa objavili ešte roku 2006. Po zmene investora sa zmenila aj koncepcia zástavby tohto mimoriadne exponovaného priestoru. Plná realizácia stále ostáva hudbou budúcnosti - hoci vďaka postupujúcemu povoľovaniu azda nie tak vzdialenej.

Smutné čakanie spoza plota. Bratislava dostane obnovené parky, na otvorenie čakajú týždne

17.05.2024, 13:24 Adrian Gubčo

V Bratislave v posledných rokoch pribúdajú zveľadené verejné priestory. Upravené parčíky, námestia alebo chodníky prispievajú k okrášleniu aj lepšej funkčnosti mesta a lákajú k pobytu. O to smutnejší je potom pohľad na síce upravené, no uzatvorené priestranstvá, zvlášť keď tento stav trvá už dlhšie. Presne to je prípad parčíkov na Legionárskej a Dunajskej v Starom Meste.

Čerstvé potraviny, inkluzívny verejný priestor a kvalitná architektúra. Mestské tržnice zažívajú renesanciu

Čerstvé potraviny, inkluzívny verejný priestor a kvalitná architektúra. Mestské tržnice zažívajú renesanciu

16.05.2024 20:17 Martina Gregová

Mestské tržnice a trhoviská boli historicky dôležitým miestom v každom meste, v nedávnej minulosti však zažili úpadok. Dnes sa ale vracajú späť a v mnohých krajinách je to spojené s kvalitnou architektúrou a dizajnom. Tie najlepšie z nich dokonca ašpirujú na prestížne európske ocenenia. Ide o uznanie ich významu nielen po stránke ekonomickej, ale najmä sociálnej a kultúrnej. 

Koniec úpadku v centre mesta: Dom na Mariánskej prejde obnovou, prispeje k revitalizácii štvrte

16.05.2024, 17:22 Simona Schreinerová

Mariánska ulica v centre Bratislavy je tvorená mestskou kompaktnou zástavbou, napriek tomu o nej nemožno hovoriť ako o pôvabnej. Ide o pomerne zanedbaný priestor, pričom v ideálnom stave nie sú ani mnohé budovy. Jeden z domov ale čaká rekonštrukcia, ktorá zmení nielen jeho vizuálnu podobu, ale aj funkčné využitie.

Nová veža, viac zelene a budúca dominanta. Sky Park je kompletnejší a smeruje k celkovému dokončeniu

16.05.2024, 14:09 Adrian Gubčo

Polyfunkčný komplex Sky Park v srdci nového centra mesta je jedným z najvýznamnejších projektov v porevolučnej Bratislave. Séria výškových budov s charakteristickou architektúrou, spojenou s prestížnou kanceláriou Zaha Hadid Architects, redefinovala panorámu metropoly. Teraz sa development od Alto Real Estate opäť rozšíril, stále ale nie je dokončený.

Špičkový cowork na netradičnom mieste. Známy milionár mení Devín, s novým projektom bojuje o prestížne ceny

15.05.2024, 20:45 Martina Gregová

Po dizajnovej stránke oceňovaný projekt Base4Work, ktorý sídli v Jurkovičovej teplárni, má silnú konkurenciu. V budove bývalej vodárne v Devíne bolo otvorené coworkingové centrum navrhnuté v „boho” štýle. Popri pracovných priestoroch ponúka tiež neformálne zóny a príjemnú atmosféru. Projekt ašpiruje na získanie niekoľkých ocenení.

Záchrana prehliadaného brownfieldu bližšie k realite. Mesto postupuje v príprave obnovy areálu na Bazovej, dáva si zelenú

15.05.2024, 17:56 Simona Schreinerová

Ružinov ukrýva priestor s veľkým potenciálom. Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) plánuje transformáciu technického areálu na Bazovej a jeho premenu na nový polyfunkčný priestor s priestormi pre kultúru, kanceláriami aj bývaním. Zámer však napreduje len pomaly a hodnoverný odhad termínu realizácie ostáva nejasný.

Bývanie v lone zelene. Polyfunkčný objekt pri Karloveskom ramene získava súhlas mesta

15.05.2024, 14:35 Simona Schreinerová

Okolie Karloveské ramena patrí k nádherným rekreačným častiam Bratislavy. Veľké množstvo zelene a relatívna dostupnosť centra Bratislavy však zároveň láka potenciálnych obyvateľov a ruka v ruke s nimi aj investorov. Výsledkom sú developerské zámery, ktoré chcú využiť voľné zastaviteľné parcely. Najnovší projekt pripravuje zatiaľ malá firma, ktorá má ale očividne väčšie ambície. 

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube