V bratislavskom downtowne aktuálne rastie alebo sa pripravuje viacero veľkých projektov, ktoré majú poskytnúť výnimočné bývanie. Každý z nich je niečím osobitý, v superlatívach však vyniká Sky Park Tower od Alto Real Estate. Posledná chýbajúca súčasť komplexu Sky Park nebude len výškovou dominantou tohto developmentu, ale aj s prehľadom aj jeho najluxusnejšia budova.
Hlavné mesto a metropolu východu zaplavili záhadné bilboardy s tajomným vizuálom: silueta ženy z betónu a kvetinový veniec okolo nej. Claim „Umenie udržateľnosti“ vyvoláva otázky: Je to reklama na nový ekoprojekt, developerskú firmu alebo niečo úplne iné?
Bratislava sa postupne mení na moderné európske veľkomesto. Najvýraznejším prejavom tejto zmeny je rozvoj downtownu, ktorý sa krok po kroku rozširuje východným smerom popri ulici Mlynské nivy. Pribúdajú tu nové projekty vrátane výškových budov, medzi ktoré bude onedlho patriť aj Millhaus od spoločností Immocap a Wood & Company. Na novej veži sa už realizujú nadzemné časti.
V súčasnosti sa koncept biofilického dizajnu dostáva do popredia ako dôležitý prístup v architektúre a interiérovom dizajne. Biofilický dizajn sa zameriava na vytváranie prostredí, ktoré integrujú prírodné prvky do životných a pracovných priestorov s cieľom podporiť psychické zdravie a pohodu, ale aj produktivitu. Prostredníctvom premyslených zásahov sa tak dá zvýšiť celková kvalita života populácie.
Nábrežie v susedstve projektu Eurovea patrí k najpopulárnejším verejný priestorom v Bratislave. Počas pekných dní je doslova preplnené návštevníkmi, ktorí sa prechádzajú, ale aj navštevujú miestne gastronomické zariadenia. Nanešťastie, exteriérové terasy týchto podnikov sú spravidla na nízkej úrovni. Keďže každá reštaurácia alebo bar k ich prevedeniu pristúpil individuálne, výsledkom je vizuálny chaos.
Polyfunkčný objekt Patio na Hraničnej od Grafobal Group Development má nahradiť starší skladový areál. Zámer prešiel pomerne svižným posudzovaním vplyvov na životné prostredie (EIA) a aktuálne svoje záväzné stanovisko zverejnilo aj mesto.
Anticena za architektúru BRUTUS aj tento rok „ocenila" najhoršie architektonické počiny na Slovensku. V siedmom ročníku si verejnosť vyberala z 48 nominovaných projektov, pričom viaceré z nich pochádzali z Bratislavy. Anticena BRUTUS opäť poukazuje na zanedbávanie architektonických hodnôt a nedostatok verejnej diskusie o kvalitnej architektúre, urbanizme i vzťahu k prostrediu.
Doprava v Bratislave je, podobne ako v iných väčších mestách, vnímaná ako problematická. Utlmovanie individuálnej automobilovej dopravy si však vyžaduje poskytnutie iných dostupných možností. Jednou z nich by mohla byť cyklodoprava. Mesto plánuje určité zlepšenia, ozývajú sa však hlasy, že sú nedostatočné.
Drevostavby si v posledných rokoch získavajú čoraz väčšiu popularitu ako ekologické a esteticky atraktívne riešenie pre súčasné bývanie aj tvorbu pracovísk či verejných budov. Vzhľadom na narastajúci záujem o udržateľnú architektúru sú atraktívnou alternatívou, ktorá spĺňa nároky na zabezpečenie vysokých štandardov komfortu a energetickej efektívnosti. Napriek tomu nie je situácia drevostavieb na Slovensku ružová.
V susedstve Slnečníc aktuálne zaniká vyvýšenina, prezývaná aj petržalský kopec. Bývalá skládka stavebného odpadu z búrania pôvodnej obce totiž musí uvoľniť miesto pre plánovanú výstavbu novej časti najväčšieho rezidenčného developmentu v Bratislave. Spoločnosť Cresco Real Estate sem chce rozšíriť Zónu viladomy, pričom podoba projektu vyplynula z architektonickej súťaže.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac