Developer Ligetu Peter Marhula: Bratislava má na kvalitu, porovnateľnú s New Yorkom

Developer Ligetu Peter Marhula: Bratislava má na kvalitu, porovnateľnú s New Yorkom

31.05.2023 20:23 Adrian Gubčo

Bratislava je oproti významným európskym metropolám malým mestom aj malým trhom, napriek tomu úroveň bývania v niektorých projektoch nijako nezaostáva. Príkladom je dokončovaný rezidenčný vežiak Liget od VSD Development, ktorý si za inšpiráciu berie nadštandardné nehnuteľnosti zo Severnej Ameriky. Čo znamená prémiovosť v bratislavskom poňatí, hovorí v Metropole Peter Marhula, výkonný riaditeľ VSD Development.

Čoraz krajšie Slovensko: Počet obnovených pamiatok rastie, najlepšie získali ocenenie

31.05.2023, 17:36 Martina Gregová

Obnova národných kultúrnych pamiatok je neľahký proces, ktorý je náročný po stránke časovej aj finančnej. Ocenenie Fénix - kultúrna pamiatka roka vzniklo s cieľom podporiť vlastníkov pamiatok, ktorí sa na túto cestu rozhodnú vydať.

Staronová dominanta nábrežia: Divadlo Aréna získava modernú tvár

31.05.2023, 13:15 Adrian Gubčo

Divadlo Aréna na Tyršovom nábreží v Petržalke je jedným z najstarších divadiel v Bratislave. Jeho súčasná budova už od konca 19. storočia dotvára panorámu pravého brehu Dunaja. V súčasnosti sa však stáva skutočne výrazným prvkom – napredujúca rekonštrukcia a modernizácia ho mení na špičkový kultúry stánok, skvalitňujúci vzácne prostredie.

Viac Kodaň ako Bratislava? Príprava vzorového projektu napreduje, spúšťa väčšiu transformáciu

31.05.2023, 11:12 RED

Mlynské Nivy sú dnes jednou z najdynamickejšie sa meniacich častí Bratislavy. Na miestach bývalých výrobných a skladových areálov vznikajú nové rezidenčné a administratívne súbory. Jedným z takýchto zámerov je aj plánovaný polyfukčný komplex na Hraničnej ulici od YIT Slovakia. Projekt bol momentálne predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Ruch, ktorý neprekáža. Unikátny projekt ukazuje, že kvalitné prostredie môže vzniknúť aj pri diaľnici

Ruch, ktorý neprekáža. Unikátny projekt ukazuje, že kvalitné prostredie môže vzniknúť aj pri diaľnici

30.05.2023 20:00 Martina Gregová

Kým nábrežia sú mnohokrát hodnotené ako jedny z najperspektívnejších priestorov mesta pre development, blízkosť diaľnice investorov významných projektov skôr odrádza. Amstel Design District sa však s takouto zložitou kombináciou popasoval celkom príkladne.

Prieluky ubúdajú. Bytový dom na Varšavskej je pred dokončením

30.05.2023, 17:55 Adrian Gubčo

Stavebné prieluky, teda nezastavané alebo nedostatočne zastavané parcely medzi vyššími budovami, predstavujú ideálne miesto pre výstavbu. Bratislava ich má tradične veľmi veľa, postupne ale ubúdajú. Teraz zanikla ďalšia, keď sa končí výstavba Bytového domu Varšavská v Novom Meste.

Prvé námestie v novej štvrti? Mlynské Nivy dostanú moderný verejný priestor

30.05.2023, 15:37 Adrian Gubčo

Výstavba v rýchlo sa meniacej štvrti Mlynské Nivy je spojená so vznikom mohutných komplexov a parkovo upravených plôch poloprivátneho charakteru. Teraz sa ale zdá, že by tu mohol vzniknúť priestor, pripomínajúci verejné námestie. Zrealizovať ho plánuje spoločnosť Immocap v rámci výstavby projektu The Mill.

Obrovský potenciál pre rozvoj. Metropolitný inštitút aktualizoval zoznam brownfieldov

30.05.2023, 12:01 Adrian Gubčo

Brownfieldy, teda opustené územia či objekty bez aktuálneho využitia, považuje Hlavné mesto za ideálny priestor pre rozvoj. Z tohto dôvodu bola už pred časom vypracovaná Urbanistická štúdia brownfieldov, ktorá mapuje a analyzuje ich stav či potenciál pre transformáciu. Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) teraz prináša jeho aktualizáciu.

Úžasné spojenie starého a nového: Kvalitná rekonštrukcia posúva historickú školu do nového storočia

29.05.2023, 20:00 Martina Gregová

Architektúra a prístup k nej je výrazným nositeľom hodnôt celej inštitúcie. Jej vedenie je preto pri starších objektoch s potrebou rekonštrukcie konfrontované s náročnými výzvami. Zvlášť to platí pri historických stavbách, ktoré dnes majú slúžiť množstvu užívateľov - ako budova University of Toronto, ktorá má spĺňať súčasné nároky na prevádzku poprednej školy. 

Vzor pre mestské časti. Rača rozbieha projekt nového parku

29.05.2023, 18:22 RED

Rača je dynamicky sa meniaca mestská časť. Okrem súkromných developmentov sa tu vysoko angažuje aj samospráva, ktoré realizuje hneď niekoľko významných verejných investícií. Medzi ne patrí aj výstavba parku na Strelkovej ulici.

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube