Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 17.09.2019 11:20

Výstavba Vydrice sa rozbieha

Realizácia projektu Vydrica sa postupne začína rozbiehať. Na pozemku v exponovanej polohe priamo na nábreží Dunaja pod Bratislavským hradom už prebiehajú zemné práce, ktoré jednoznačne signalizujú, že Hlavné mesto čoskoro obnoví svoje Podhradie. Developerom projektu je spoločnosť Vydrica Development.

Article Big

Autor: Lucia Ďurčová

Detaily k aktuálnej fáze výstavby predstavil developer v rámci včerajšej tlačovej konferencie. „Prvá fáza stavebných prác prebieha od Rybárskeho cechu po Vodnú vežu. Zahŕňa odťaženie zeminy a časti skalného masívu až po bývalé parkovisko a odťaženie a statické zabezpečenie brala,“ hovorí Peter Kavecký, predseda predstavenstva Vydrica Development. Práce v prvej fáze sú naplánované do marca budúceho roku.

Na stavbe momentálne prebieha ručná a mechanická recyklácia zeminy, pričom developer avizuje, že až 99% stavebného odpadu sa zrecykluje. Okrem toho sa budú v blízkej dobre prekladať aj vedenia sietí, teda elektriny, plynu, ale aj vody. Situáciu môžu skomplikovať nečakané „objavy“ v podobe nezakreslených potrubí, ako to bolo aj v prípade Vydrice, kde došlo k podobnej situácii v priebehu včerajška. Problém však už bol vyriešený.

Lucron sľubuje, že stavebné práce nijako nenarušia život v okolí ani nezhoršia dopravu na nábreží. Jednotlivé vozidlá sa budú čistiť a stavenisko pravidelne kropiť. Zástupcovia spoločnosti zároveň upozorňujú, že všetky zásahy sú v súlade s nariadeniami pamiatkarov a pod prísnym dohľadom, vrátane rozoberania oporného múru niedajšieho Arzenálu alebo Kempelenovho vodovodu. Jednotlivé súčasti sa prenesú a dočasne zakonzervujú, aby boli v budúcnosti opäť využité v novej Vydrici.

Čo sa týka dalších fáz prípravy výstavby, predpokladané pokračovanie prác v druhej a tretej fáze zahŕňa prípravu terénu od Vodnej veže smerom k podmostiu a následne výkop jamy a odťaženie hradného brala. Nakoniec sa pred začatím výstavby doťaží zemina pre garáže a podzemné podlažia bytových domov.

 

Autor: Lucia Ďurčová

 

Opakované pripomínanie toho, ako výstavba projektu málo ovplyvní život v meste, neprinesie žiadne obmedzenia a je plne v súlade so všetkými nariadeniami úradov, nepochybne súvisí s tým, že developer si je dobre vedomý toho, v akom citlivom území projekt realizuje. Už teraz sú prípravné práce výrazné, s postupom prác bude odhalený Hradný kopec vyzerať ešte šokujúcejšie. To môže vo verejnosti vyvolať veľmi negatívnu reakciu.

Každopádne, ide o potrebnú súčasť stavebného procesu, na konci ktorého má v lokalite vzniknúť nová mestská štruktúra, asociujúca tradičný urbanizmus historického centra mesta. Ten je zložený na rozvrhnutí ulíc v súlade s morfológiou terénu a vytvorení priečnych väzieb v hustej zástavbe tak, aby dochádzalo k „topologickému pohybu“ po vrstvevnici, bez dlhých schodísk a rámp. Medzi blokmi domov vzniknú priehľady na Hrad, resp. Dunaj.

Prvá fáza Vydrice v priestore medzi Kúriami a Vodnou vežou prinesie predovšetkým bývanie, obchody a kancelárie v „butikovom“ objekte na nábreží, čím vytvorí vizuálnu aj zvukovú clonu voči ostatným častiam projektu. Tie sú mienené ako atraktívna mestská štvrť s pešími zónami a aktívnym parterom. Vzniknúť tu má 208 rezidencií vysokého štandardu, ktoré patria k najdrahším v Bratislave. Napriek tomu, záujem je údajne obrovský.

Developer sa netají vysokými ambíciami, ktorých súčasťou je rozšírenie historického jadra Bratislavy. Ako hovorí Juraj Rehák, člen dozornej rady spoločnosti Vydrica Development, po dokončení výstavby „...čaká obyvateľov hlavného mesta nový verejný priestor s napojením pešieho korza z historického centra do Podhradia.“ Developer dokonca naznačuje, že po vzniku pešej zóny vo Vydrici by mohla Bratislava disponovať jednou z najväčších celistvých peších zón v Európe.

V snahe o zaručenie dobrého výsledku developeri angažovali veľmi široké pole architektov, ktoré projekt spracúvajú. Lídrom je kancelária Compass, ktorá spolupracuje so štúdiom Šujan_Stassel, Marko&Placemakers, Jabornegg+Palffy, Siebert + Talaš alebo 2ka landscape architects. Všetko ide o popredné mená v odbore, čo potrvrzduje serióznosť záväzku.

„Čerešničkami na torte“ by mali byť zrekonštruovaná Vodná veža, kde sa hovorí o dosiaľ bližšie nešpecifikovanej kultúrnej vybavenosti, a možná lanová dráha či pozemný výťah na Bratislavský hrad. Zo strany Národnej rady Slovenskej republiky je o toto riešenie údajne záujem. Momentálne sa hľadá optimálne technické riešenie.

Výstavba prvej fázy by mala prebiehať do roku 2022, druhá fáza by mala prísť asi o rok neskôr. Dovtedy ostáva vyriešiť ešte otázku tretej fázy, tá je však závislá od transformácie podmostia Mostu SNP, čo je v kompetencii Hlavného mesta.

 

Zdroj: Vydrica Development

 

Bratislava je čoraz bližšie k zaceleniu obrovskej urbanistickej rany, ku ktorej došlo v druhej polovici 20. storočia. Deštrukcia Podhradia je chybou, ktorú sa už nikdy nepodarí napraviť a vďaka ktorej Bratislava prišla o podstatnú časť svojho historického jadra aj genia loci.

Neskoršie zásahy sa s týmto dedičstvom minulosti vyrovnali všetky po svojom, a všetky predstavujú odlišné koncepty rozmýšľania o danom priestore – od lacného historizujúceho pokusu na Zámockej ulici po jednoznačne moderný Zuckermandel. Pre autorov Vydrice to znamená neľahkú úlohu jednotlivé časti prepojiť, a to takým spôsobom, aby sa bezkonfliktne zaradili do života mesta.

Doterajšie náznaky aj zverejnené materiály naznačujú, že konceptu, ktorý je inak veľmi presvedčivý, sa venovala maximálna pozornosť. Ak bude na rovnakej úrovni aj prevedenie, Bratislava jednoznačne získa mimoriadne atraktívnu štvrť. Jej skutočným úspechom však bude aktivácia verejného priestoru – to je totiž základ popularity centra mesta.

Pri uvažovaní o tvorbe kvalitného projektu, ktorý chce byť súčasťou živého srdca mesta, musí byť verejný priestor prvou vecou, nad ktorou sa uvažuje. Len tak vznikne miesto pre ľudí, kde sa ľudia chcú pohybovať a naostatok aj žiť.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development

Súvisiace články

Ako ďalej s Vydricou?

24.02.2021 16:20:00 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ O VYJADRENIA DEVELOPERA Keď bola v apríli 2019 odhalená podoba novej Vydrice, spoločnosť Vydrica Development, ktorého súčasťou je aj developer Lucron, predpokladala, že výstavbu spustí v dohľadnej dobe a v druhom kvartáli roku 2022 už bude dokončená prvá etapa. Teraz je začiatok roka 2021 a zatiaľ stále prebiehajú len prípravné práce. Čo sa v bratislavskom podhradí deje?

Čítať viac

Hlavné mesto podpísalo Memorandum o spolupráci pri projekte Vydrice

23.10.2020 11:02:04 Adrian Gubčo

Bratislavskí poslanci na ostatnom Mestskom zastupiteľstve rozhodli o odpredaji dvojice mestských pozemkov v prospech spoločnosti Vydrica Development, ktorá v danom území pripravuje výstavbu novej Vydrice. Okrem predaja bolo s investorom podpísané memorandum, kde sa developer zaväzuje k určitým úpravám v prospech vysokej kvality projektu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
The Mill je už v príprave, starý sklad na nároží Plynárenskej a Mlynských nív sa búra.

The Mill is in preparation. Old storage facility in its place is being demolished.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture
Pozrieť viac

YouTube