Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 17.09.2019 11:20

Výstavba Vydrice sa rozbieha

Realizácia projektu Vydrica sa postupne začína rozbiehať. Na pozemku v exponovanej polohe priamo na nábreží Dunaja pod Bratislavským hradom už prebiehajú zemné práce, ktoré jednoznačne signalizujú, že Hlavné mesto čoskoro obnoví svoje Podhradie. Developerom projektu je spoločnosť Vydrica Development.

Article Big

Autor: Lucia Ďurčová

Detaily k aktuálnej fáze výstavby predstavil developer v rámci včerajšej tlačovej konferencie. „Prvá fáza stavebných prác prebieha od Rybárskeho cechu po Vodnú vežu. Zahŕňa odťaženie zeminy a časti skalného masívu až po bývalé parkovisko a odťaženie a statické zabezpečenie brala,“ hovorí Peter Kavecký, predseda predstavenstva Vydrica Development. Práce v prvej fáze sú naplánované do marca budúceho roku.

Na stavbe momentálne prebieha ručná a mechanická recyklácia zeminy, pričom developer avizuje, že až 99% stavebného odpadu sa zrecykluje. Okrem toho sa budú v blízkej dobre prekladať aj vedenia sietí, teda elektriny, plynu, ale aj vody. Situáciu môžu skomplikovať nečakané „objavy“ v podobe nezakreslených potrubí, ako to bolo aj v prípade Vydrice, kde došlo k podobnej situácii v priebehu včerajška. Problém však už bol vyriešený.

Lucron sľubuje, že stavebné práce nijako nenarušia život v okolí ani nezhoršia dopravu na nábreží. Jednotlivé vozidlá sa budú čistiť a stavenisko pravidelne kropiť. Zástupcovia spoločnosti zároveň upozorňujú, že všetky zásahy sú v súlade s nariadeniami pamiatkarov a pod prísnym dohľadom, vrátane rozoberania oporného múru niedajšieho Arzenálu alebo Kempelenovho vodovodu. Jednotlivé súčasti sa prenesú a dočasne zakonzervujú, aby boli v budúcnosti opäť využité v novej Vydrici.

Čo sa týka dalších fáz prípravy výstavby, predpokladané pokračovanie prác v druhej a tretej fáze zahŕňa prípravu terénu od Vodnej veže smerom k podmostiu a následne výkop jamy a odťaženie hradného brala. Nakoniec sa pred začatím výstavby doťaží zemina pre garáže a podzemné podlažia bytových domov.

 

Autor: Lucia Ďurčová

 

Opakované pripomínanie toho, ako výstavba projektu málo ovplyvní život v meste, neprinesie žiadne obmedzenia a je plne v súlade so všetkými nariadeniami úradov, nepochybne súvisí s tým, že developer si je dobre vedomý toho, v akom citlivom území projekt realizuje. Už teraz sú prípravné práce výrazné, s postupom prác bude odhalený Hradný kopec vyzerať ešte šokujúcejšie. To môže vo verejnosti vyvolať veľmi negatívnu reakciu.

Každopádne, ide o potrebnú súčasť stavebného procesu, na konci ktorého má v lokalite vzniknúť nová mestská štruktúra, asociujúca tradičný urbanizmus historického centra mesta. Ten je zložený na rozvrhnutí ulíc v súlade s morfológiou terénu a vytvorení priečnych väzieb v hustej zástavbe tak, aby dochádzalo k „topologickému pohybu“ po vrstvevnici, bez dlhých schodísk a rámp. Medzi blokmi domov vzniknú priehľady na Hrad, resp. Dunaj.

Prvá fáza Vydrice v priestore medzi Kúriami a Vodnou vežou prinesie predovšetkým bývanie, obchody a kancelárie v „butikovom“ objekte na nábreží, čím vytvorí vizuálnu aj zvukovú clonu voči ostatným častiam projektu. Tie sú mienené ako atraktívna mestská štvrť s pešími zónami a aktívnym parterom. Vzniknúť tu má 208 rezidencií vysokého štandardu, ktoré patria k najdrahším v Bratislave. Napriek tomu, záujem je údajne obrovský.

Developer sa netají vysokými ambíciami, ktorých súčasťou je rozšírenie historického jadra Bratislavy. Ako hovorí Juraj Rehák, člen dozornej rady spoločnosti Vydrica Development, po dokončení výstavby „...čaká obyvateľov hlavného mesta nový verejný priestor s napojením pešieho korza z historického centra do Podhradia.“ Developer dokonca naznačuje, že po vzniku pešej zóny vo Vydrici by mohla Bratislava disponovať jednou z najväčších celistvých peších zón v Európe.

V snahe o zaručenie dobrého výsledku developeri angažovali veľmi široké pole architektov, ktoré projekt spracúvajú. Lídrom je kancelária Compass, ktorá spolupracuje so štúdiom Šujan_Stassel, Marko&Placemakers, Jabornegg+Palffy, Siebert + Talaš alebo 2ka landscape architects. Všetko ide o popredné mená v odbore, čo potrvrzduje serióznosť záväzku.

„Čerešničkami na torte“ by mali byť zrekonštruovaná Vodná veža, kde sa hovorí o dosiaľ bližšie nešpecifikovanej kultúrnej vybavenosti, a možná lanová dráha či pozemný výťah na Bratislavský hrad. Zo strany Národnej rady Slovenskej republiky je o toto riešenie údajne záujem. Momentálne sa hľadá optimálne technické riešenie.

Výstavba prvej fázy by mala prebiehať do roku 2022, druhá fáza by mala prísť asi o rok neskôr. Dovtedy ostáva vyriešiť ešte otázku tretej fázy, tá je však závislá od transformácie podmostia Mostu SNP, čo je v kompetencii Hlavného mesta.

 

Zdroj: Vydrica Development

 

Bratislava je čoraz bližšie k zaceleniu obrovskej urbanistickej rany, ku ktorej došlo v druhej polovici 20. storočia. Deštrukcia Podhradia je chybou, ktorú sa už nikdy nepodarí napraviť a vďaka ktorej Bratislava prišla o podstatnú časť svojho historického jadra aj genia loci.

Neskoršie zásahy sa s týmto dedičstvom minulosti vyrovnali všetky po svojom, a všetky predstavujú odlišné koncepty rozmýšľania o danom priestore – od lacného historizujúceho pokusu na Zámockej ulici po jednoznačne moderný Zuckermandel. Pre autorov Vydrice to znamená neľahkú úlohu jednotlivé časti prepojiť, a to takým spôsobom, aby sa bezkonfliktne zaradili do života mesta.

Doterajšie náznaky aj zverejnené materiály naznačujú, že konceptu, ktorý je inak veľmi presvedčivý, sa venovala maximálna pozornosť. Ak bude na rovnakej úrovni aj prevedenie, Bratislava jednoznačne získa mimoriadne atraktívnu štvrť. Jej skutočným úspechom však bude aktivácia verejného priestoru – to je totiž základ popularity centra mesta.

Pri uvažovaní o tvorbe kvalitného projektu, ktorý chce byť súčasťou živého srdca mesta, musí byť verejný priestor prvou vecou, nad ktorou sa uvažuje. Len tak vznikne miesto pre ľudí, kde sa ľudia chcú pohybovať a naostatok aj žiť.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development

Súvisiace články

Stavebné povolenie pre prvú etapu Vydrice je právoplatné

22.07.2021 13:23:03 Adrian Gubčo

Už v najbližších týždňoch až mesiacoch by mohli začať rásť prvé budovy v dlhoočakávanom projekte Vydrica. Zámer obnovy mestskej štruktúry v kľúčovej polohe v bratislavskom Podhradí čakal na zisk stavebného povolenia a jeho správoplatnenie 16 mesiacov. V prvej etape by sa mal vyplniť priestor medzi Žižkovou ulicou a Vodnou vežou.

Čítať viac

Výstavba Vydrice sa môže konečne spustiť

17.06.2021 14:30:16 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších aktuálnych projektov v Bratislave môže konečne odštartovať riadnu výstavbu. Vydrica, polyfunkčný súbor na asi najviac exponovanom pozemku v krajine, je v príprave už dlhšiu dobu, počas ktorej bol odhalený svah hradného kopca. Realizácia nových budov sa však nezačala, keďže projektu stále chýbalo stavebné povolenie. To obdržalo až v posledných dňoch.

Čítať viac

Ako ďalej s Vydricou?

24.02.2021 16:20:00 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ O VYJADRENIA DEVELOPERA Keď bola v apríli 2019 odhalená podoba novej Vydrice, spoločnosť Vydrica Development, ktorého súčasťou je aj developer Lucron, predpokladala, že výstavbu spustí v dohľadnej dobe a v druhom kvartáli roku 2022 už bude dokončená prvá etapa. Teraz je začiatok roka 2021 a zatiaľ stále prebiehajú len prípravné práce. Čo sa v bratislavskom podhradí deje?

Čítať viac

Hlavné mesto podpísalo Memorandum o spolupráci pri projekte Vydrice

23.10.2020 11:02:04 Adrian Gubčo

Bratislavskí poslanci na ostatnom Mestskom zastupiteľstve rozhodli o odpredaji dvojice mestských pozemkov v prospech spoločnosti Vydrica Development, ktorá v danom území pripravuje výstavbu novej Vydrice. Okrem predaja bolo s investorom podpísané memorandum, kde sa developer zaväzuje k určitým úpravám v prospech vysokej kvality projektu.

Čítať viac

Vydrica spustila predaj bytov

09.06.2020 10:20:00 Adrian Gubčo

Na nábreží Dunaja v centre Bratislavy postupuje príprava výstavby projektu Vydrica, ktorú nezastavila ani pandémia koronavírusu COVID-19. Podľa developera Vydrica Development táto výrazne neovplyvnila ani predaj bytov pre prvých záujemcov. Investor teraz spúšťa predaj všetkých zvyšných rezidencií a odhaľuje ponuku obchodných priestorov, ktoré majú byť súčasťou rozšíreného bratislavského Korza.

Čítať viac

Vydrica vyvoláva opäť kontroverzie

21.05.2020 17:30:00 Adrian Gubčo

Prípravné práce pred výstavbou novej Vydrice prebiehajú už niekoľko mesiacov, s čím súvisia masívne úpravy svahov hradného kopca. Pre mnohých ľudí ide o šokujúci pohľad, pričom sa ozývajú hlasy, že developer Vydrica Development devastuje historické prostredie. Ten však vysvetľuje, že to nie je pravda, práve naopak, všetky nálezy budú zaznamenané a čiastočne do novej Vydrice aj zapracované.

Čítať viac

Vydrica pokračuje v prípravných prácach aj napriek pandémii

25.03.2020 11:10:00 Adrian Gubčo

Pandémia koronavírusu sa pravdepodobne najviac dotkne najmä projektov, ktorých realizácia sa ešte nespustila alebo sa len spúšťa. Jedným z takých – a zároveň najočakávanejších – je Vydrica, kde už prebiehajú terénne práce, na ktoré nadviaže výstavba, ktorá má obnoviť život v tradičnej bratislavskej lokalite. Nateraz sa však zdá, že realizácia developmentu by sa narušiť nemala.

Čítať viac

Vydrica spúšťa predaj prvých bytov, ide o najdrahší projekt v Bratislave

28.11.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Vydrica, jeden z najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave, v rámci ktorého sa obnovuje zástavba na mieste rovnomennej historickej štvrte, je už nejakú dobu v štádiu prípravných prác. Už dlhšie sa otvorene hovorilo o tom, že pôjde o jeden z najdrahších projektov v metropole. So spustením predaja pre prvých záujemcov o bývanie sa tieto slová potvrdzujú.

Čítať viac

Vydrica napreduje v príprave, čoskoro pribudne aj prezentačné centrum

11.11.2019 09:53:00 Adrian Gubčo

Príprava projektu Vydrica, spojená s masívnymi zemnými prácami na exponovanom pozemku priamo v Podhradí, postupuje a prináša mnoho prekvapených reakcií. Rozsah prác je totiž mimoriadny a pre časť verejnosti šokujúci. Developer Vydrica Development však upozorňuje, že ide o normálnu vec a pre zlepšenie informovanosti o projekte pripravuje prezentačné centrum.

Čítať viac

Príprava Vydrice sa spustila

20.08.2019 10:43:00 Adrian Gubčo

Jeden z najvýznamnejších projektov v Bratislave sa rozbieha. V super-exponovanej lokalite pod Bratislavským hradom sa spustili prípravné práce pre prvú časť novej štvrte Vydrica, ktorá má prepojiť nábrežie s historickým jadrom a obnoviť tak zaniknutú urbanistickú štruktúru, ktorá tu existovala niekoľko storočí. Developerom je spoločnosť Vydrica Development.

Čítať viac

Prípravné práce na Vydrici sa čoskoro spustia

23.05.2019 08:35:00 Adrian Gubčo

Projekt Vydrica, ktorý prinesie obnovenie mestskej štvrte pod Bratislavským hradom, sa blíži k realite. Už čoskoro by sa v tejto extrémne exponovanej lokalite mali spustiť prvé práce na príprave územia pre ďalšie etapy výstavby, developer Vydrica Development totiž obdržal stavebné povolenie na hrubé terénne úpravy pozemku.

Čítať viac

Vydrica odhaľuje ďalšie detaily

04.04.2019 12:00:00 Adrian Gubčo

Uplynulé dni patria odhaleniu prvých informácií o projekte Vydrica, ktorý vznikne v jednej z najdôležitejších lokalít v Bratislave, priamo v dotyku s historickým jadrom mesta, areálom Bratislavského hradu a na dunajskom nábreží. Developmentu je preto oprávnene venovaná náležitá pozornosť.

Čítať viac

Projekt Vydrica sa odhaľuje, Bratislava opäť získa svoje Podhradie

03.04.2019 17:00:00 Adrian Gubčo

Po desaťročiach čakania sa definitívne odhaľuje podoba prvej fázy budúcej Vydrice, ktorá vznikne na mieste v minulosti zaniknutej štvrte a vytvorí tak dôležité pokračovanie historického centra mesta západným smerom. Prvé oficiálne informácie a vizuály dnes predstavili zástupcovia spoločností Lucron a Vydrica Development pred poslancami Hlavného mesta.

Čítať viac

Čo čakať od novej Vydrice?

27.11.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Pomaly sa blíži odhalenie jedného z najvýznamnejšíc projektov v Bratislave – novej Vydrice, ktorá vráti život na miesto, kde niekoľko storočí vznikala mestská štvrť, aby bola kompletne zrovnaná so zemou v druhej polovici 20. storočia. Čo v tejto chvíli vieme a ako sa to odrazí na podobe Vydrice?

Čítať viac

Bolo podané odvolanie voči vyhláseniu estakád Mosta SNP za Národnú kultúrnu pamiatku

08.06.2018 16:20:00 Adrian Gubčo

Na víkend ešte jedna dobrá správa: Portál Bratislava24.sk informuje, že voči vyhláseniu Mosta SNP za Národnú kultúrnu pamiatku, konkrétne jeho estakád, boli podané odvolania zo strany Magistrátu Bratislavy - hlavného mesta SR, mestskej časti Staré Mesto a spoločnosti Vydrica, a.s.

Čítať viac

Vydrica bližšie k realizácii

16.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Zdá sa, že dlhé roky spiaci projekt Vydrice sa hýbe dopredu. Ako informovali Hospodárske noviny, potvrdila sa staršia informácia o vstupe developera Lucron do projektu, ktorého cieľom je vrátiť život na miesto, kde sa kedysi nachádzala historická bratislavská štvrť, ktorá zanikla v 60-tych rokoch 20. storočia, aby uvoľnila miesto výstavbe Mostu SNP a nového sídliska.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube