Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 03.12.2019 13:33

Na Šancovej pribudla Vila Ľadová

Na rušnej Šancovej ulici je pred dokončením projekt Vila Ľadová. Rezidenčný súbor od developera VI Group patrí k skupine developmentov pozdĺž tejto ulice, narozdiel od nich sa však nesnažil zbytočne na seba upozorňovať. Výsledkom je vznik príjemného developmentu, ktorý územie dobre dopĺňa.

Article Big

Vila Ľadová vznikla na pretiahnutom pozemku medzi Šancovou a Ľadovou ulicou, v blízkosti parku na Račianskom mýte. Juhovýchodná časť pozemku bližšie k Šancovej bola dlhšie nezastavaná a skrytá za nevzhľadným oplotením, v severozápadnej časti sa nachádzala dvojica objektov, ktoré boli pred výstavbou asanované.

Nový vstup do územia pracuje s dvomi hmotami, ktoré sa prispôsobujú mierke ulíc, do ktorých sú orientované. Kým do Šancovej, ktorá má charakter mestskej triedy, je vložená sedempodlažná budova, do Ľadovej s pôvodnou vinohradníckou zástavbou štvorpodlažná. Oba objekty majú pultové strechy, aby lepšie reagovali na štýl okolitej architektúry. Medzi domami vznikol parkovo upravený vnútroblok.

V developmente bolo vybudovaných celkovo 34 bytov a apartmánov, z toho 22 vo väčšom bloku a 12 v menšom. Developerovi sa podarilo veľmi rýchlo vypredať všetky jednotky, čo bolo dané veľmi konkurencieschopnou cenou okolo 2,5-2,6-tisíc eur za meter štvorcový, čo je v novostavbe v blízkosti centra mesta dosť málo. Klientom neprekážal ani kontakt so Šancovou, ktorá je mimoriadne hlučná a znečistená.

VI Group si však tohto nedostatku očividne uvedomovalo, preto je architektúra fasády orientovanej do Šancovej prispôsobená nepriaznivej situácii. Namiesto balkónov vznikli loggie, ktoré sú automaticky zasklené. Výnimku tvorí len nárožie na juhovýchodnej strane budovy, kde balkóny v ostrom uhle tvoria významný architektonický prvok.

Okrem bývania vznikla v projekte aj vybavenosť v celkovej výmere 221 metrov štvorcových, čo predstavuje tri jednotky, dva od Šancovej a jednu od Ľadovej. Severná strana Šancovej má parter takmer úplne neaktívny, Vila Ľadová tento nedostatok tak aspoň trochu napraví. Pod projektom vzniklo 46 parkovacích miest.

Developer patrí k tým spoločnostiam, ktoré sú prepojené s architektonickou kanceláriou, všetky projekty VI Group sa tak vyznačujú podobným rukopisom. V niektorých prípadoch to dopadne horšie, Vila Ľadová je však z tých lepších príkladov – development dobre dopĺňa zástavbu, mierkou ju nijako nenarúša, prináša vhodné funkcie a využíva nedostatočne zužitkovaný pozemok. Architektúra je oživením ulice, kde sa nachádza zástavba predovšetkým z prvej polovice 20. storočia. Neskoršie vstupy jej však skôr ublížili.

Úplné dokončenie výstavby možno azda očakávať do konca roka.

 

Pohľad z Ľadovej ulice

 

Keď som naposledy písal o Vile Ľadová, reakcie boli rozporuplné, pričom viacerí poukázali na výraz budovy, ktorý v Bratislave pôsobí exoticky. Bez ohľadu na výzor budovy však nemožno poprieť, že do prostredia zapadla oveľa lepšie ako iné nedávne zásahy.

Prvým z nich je projekt Proxenta Residence od rovnomenného developera, ktorý do exponovaného nárožia Mýtnej a Radlinského ulice vložil masívnu hmotu s architektúrou vychádzajúcou z návrhu z predkrízového obdobia. Ako sa ukázalo, išlo o veľkú chybu – Proxenta, ktorá si buduje imidž rastúceho a seriózneho hráča, získala sídlo, ktoré si už vyslúžilo nešťastnú prezývku. Oveľa väčším problémom je však výška, ktorá je jednoducho prehnaná.

Aj Proxenta Residence však bledne pred vežou Première, ktorá je ďalším predkrízovým projektom, ktorý prebral český developer FINEP. 22-podlažná budova radikálne prevyšuje zástavbu Šancovej ulice a v kontakte s pamiatkovo chránenou budovou centra YMCA pôsobí obzvlášť vulgárne. Hoci developer získal projekt s už viacmenej schválenou výškou, je na debatu, či by zodpovednejšia firma realizovala takýto brutálny zásah do štruktúry mesta.

Našťastie sa ukazuje, že doba sa zmenila a súčasné návrhy sú už ďaleko triezvejšie. Šancovú čaká v blízkej dobe dostavba Première v podobe domu Endlicher House, ktorý je však už vcelku príjemný a vhodný, a to práve preto, lebo sa drží mierky okolitej zástavby (okrem samotnej veže). Keby takto vyzeral aj Première (resp. bol len o niečo málo vyšší), bol by pravdepodobne prijatý pozitívne.

Nakoniec, na prvý pohľad, hoci nie bez výhrad, je dobrým príkladom aj pripravovaný zámer Polyfunkčného domu Šancová od Arca Capital, osempodlažná budova s bývaním, kanceláriami a obchodmi na mieste zanedbaného a prázdneho priestoru v blízkosti zastávky verejnej dopravy Karpatská. Opäť ide o zástavbu, ktorá pracuje s aktívnym parterom, miešaním funkcií, adekvátnou mierkou a architektúrou reagujúcou na okolie – najmä na kolóniu Zehnhaus zo začiatku 20. storočia, ktorá novým projektom získa vnútroblok a hlukovú bariéru od ulice.

Kontrast starých a nových projektov je ďalším dôkazom, že postupne sa development v Bratislave mení a mnohé z najhorších prečinov z minulosti by už dnes developeri pravdepodobne nenavrhli. Čiastočne k tomu nepochybne prispel aj tlak verejnosti, oveľa viac však profesionalizácia sektoru, kde dominujú stabilné a odborne dobre pripravené firmy, ktorým záleží na imidži, a náročnosť klientov, ktorí už neposudzujú len cenu, ale aj kvalitu.

Teraz je však na samospráva, aby prehodnotila svoj prístup k developmentu. Pre mesto je partnerstvo medzi verejným a súkromným sektorom kľúčom k úspechu a výstavba životne dôležitá a pozitívna, namiesto akéhosi núteného zla. Nové nastavenie vzťahov a pravidiel medzi mestom a developermi je jednou z kľúčových výziev dneška.

 

Pozrite si priebeh výstavby projektu vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: VI Group

Súvisiace články

Construction update: Vila Ľadová, 9.6.2019

12.06.2019 13:04:00 Adrian Gubčo

Developer VI Group síce nepatrí k spoločnostiam budujúcim veľké projekty, zato však vyniká ich väčším množstvom a spôsobom, akým sa snaží nadviazať na okolitú zástavbu. Príkladom realizácie vhodne dopĺňajúcej lokalitu je Vila Ľadová v Starom meste, ktorá už získava finálnu podobu.

Čítať viac

Construction update: Vila Ľadová, 5.12.2018

10.12.2018 08:45:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Villa Ľadová medzi Šancovou a Ľadovou ulicou od developera VI Group natoľko pokročila, že v tejto chvíli už možno hovoriť o vyplnení ďalšej staromestskej prieluky. Kým od Šancovej bude čoskoro dosiahnutá hrubá stavba, od Ľadovej sa realizuje fasáda domu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
The Mill je už v príprave, starý sklad na nároží Plynárenskej a Mlynských nív sa búra.

The Mill is in preparation. Old storage facility in its place is being demolished.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture
Pozrieť viac

YouTube