Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 21.09.2017 15:30

Stanica Nivy napreduje: Autobusová stanica sa presúva

Prípravné práce na projekte Stanica Nivy sa dostávajú do novej fázy – developer HB Reavis je pred dokončením dočasnej autobusovej stanice, ktorá nahradí súčasnú, ktorá zanikne a na jej mieste vyrastie mohutný komplex s nákupným centrom a podzemným autobusovým terminálom. Dočasná stanica by sa mala otvoriť 1. októbra.

Article Big

Zástupcovia developera a dopravcu Slovak Lines tieto informácie predstavili na tlačovej konferencii, na ktorej priblížili aj detaily dočasnej stanice. Táto vznikla v priestoroch niekdajšieho obchodného domu OC Bottova, ktoré bolo zrekonštruované a kde vznikla nová vybavenosť autobusovej stanice.

V rámci nej vzniknú štandardné služby očakávané od danej funkcie, teda čakárne, predajne lístkov, úschovňa batožiny, toalety (ktoré majú byť zadarmo) a podobne, no aj viacero gastronomických prevádzok (dve bistrá, kaviareň, reštaurácia, pekáreň, predajňa sušeného ovocia, potraviny). K zlepšeniu komfortu by mala prispieť verejná wi-fi sieť a nabíjačky na mobilné telefóny, lokálnym obyvateľom sa však vzdiali pošta, ktorá bude zrušená a náhrada zatiaľ nie je známa.

V rámci prístupu k dočasnej stanici sa myslelo na bicykle (budú tu stojany), parkovisko K+R (kiss+ride umožňujúce krátkodobé zastavenie), spojenie MHD sa meniť nebude. Vzniknúť by mali aj parkovacie kapacity. Vonkajšie povrchy nástupíšť sú z betónu, ten by sa mal po zániku dočasnej stanice zrecyklovať, rovnako ako plachtami kryté nástupištia, o ktoré údajne prejavili záujem iné mestá na Slovensku. HB Reavis do prestavby investoval vyše 3 milióny eur 6,5 milióna eur, prevádzka dočasnej stanice štartuje, podľa predstaviteľov Slovak Lines, 1. októbra o 4:30 ráno.

Ďalšie informácie o dočasnej autobusovej stanici na stránke Slovak Lines

Od 1. októbra by sa zároveň mala začať asanácia pôvodnej Autobusovej stanice Mlynské Nivy, na mieste ktorej vyrastie komplex Stanica Nivy. Jeho výstavba sa už začala realizáciou administratívnej veže Nivy Tower, ktorá dosiahne výšku 125 metrov. Čo sa týka ostatných častí komplexu, trvalá autobusová stanica vznikne na prvom podzemnom podlaží, nad ňou vzniknú dve podlažia nákupných plôch a jedno podlažie venované foodcourtu prepojenému s mestskou tržnicou. Na streche má vyrásť relaxačný zazelenený priestor. Z pôvodnej stanice sa má zachovať plastika ČSAD, ktorá by sa mala presunúť na iné miesto (developer oznámi finálne rozhodnutie, kde, v priebehu týždňa), a teoreticky aj travertínový obklad, ktorý by mohol byť druhotne použitý na novej budove. 

Developer avizuje zároveň aj rozsiahle zmeny na Ulici Mlynské Nivy. Tá by sa mala zmeniť v jeho ponímaní na bulvár, predpokladá sa vybudovanie úplne novej komunikácie s buspruhmi, cyklotrasou a podzemným vjazdom do garáží nákupného centra. Celkovo sa v rámci Stanice Nivy predpokladá zriadenie 2150 parkovacích miest. Investície do infraštruktúry majú prekročiť 24 miliónov eur. Dokončenie sa očakáva v roku 2020.

Čo sa týka budúcnosti dočasnej stanice po vybudovaní Stanice Nivy, developer priznal, že na mieste by mal vzniknúť nejaký development, budova sa teda bude asanovať. Administratívny development, ktorý HB Reavis definoval ako svoj budúci vlajkový projekt, má vyrásť aj priestore medzi Ulicou Mlynské nivy a Košickou, detaily však ešte nie sú známe, okrem toho, že projekt vyjde z pera prestížnej londýnskej kancelárie AHMM. Ďalšie informácie by sa mali zverejniť ešte v priebehu tohto roka. 

Otvorením dočasnej stanice a zánikom pôvodnej sa podnikne ďalší krok k vybudovaniu nového centra Bratislavy. Postupne sa transformujúca lokalita ďalekosiahlym spôsobom zmení charakter mesta, ako sme ho doteraz poznali. Hoci nie všetky projekty možno považovať za dobre nastavené (vrátane Stanice Nivy), identitu metropoly ovplyvnia nepochybne pozitívnym spôsobom – Bratislava už nebude provinčným mestom s malým historickým jadrom, ale konečne sebavedomým kozmopolitným centrom, o čo sa už snaží už takmer storočie.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Exteriér dočasnej stanice
 • Exteriér dočasnej stanice
 • Exteriér dočasnej stanice
 • Exteriér dočasnej stanice
 • Exteriér dočasnej stanice
 • Exteriér dočasnej stanice
 • Exteriér dočasnej stanice
 • Exteriér dočasnej stanice
 • Exteriér dočasnej stanice
 • Interiér dočasnej stanice
 • Interiér dočasnej stanice
 • Interiér dočasnej stanice
 • Interiér dočasnej stanice
 • Interiér dočasnej stanice
 • Interiér dočasnej stanice
 • Interiér dočasnej stanice
 • Interiér dočasnej stanice
 • Dočasná stanica. Zdroj: HB Reavis
 • Dočasná stanica. Zdroj: HB Reavis
 • Dočasná stanica. Zdroj: HB Reavis
 • Stanica Nivy. Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Výstavba Stanice Nivy postupuje, okolie získava definitívnu podobu

15.12.2020 13:00:52 Adrian Gubčo

Hoci bola ulica Mlynské nivy, nový mestský „bulvár“, otvorená už pred takmer mesiacom, len v týchto dňoch finišujú práce aj na ostatných častiach infraštruktúry v okolí. Medzičasom, na komplexe budúceho nákupného centra a podzemnej autobusovej stanice postupujú práce a rysovať sa začína jedna z hlavných atrakcií budovy: strešná záhrada, ktorá do lokality prinesie novú zeleň. Developerom je HB Reavis.

Čítať viac

Hlavné mesto konečne oznámilo termín spustenia Mlynských nív

11.11.2020 10:28:32 Adrian Gubčo

Po necelých dvoch rokoch od uzatvorenia ulice je konečne známy definitívny termín otvorenia Mlynských nív medzi Karadžičovou a Košickou. Hlavné mesto a Dopravný podnik Bratislavy ohlásili, že verejná doprava sa na tejto dôležitej mestskej triede obnoví v pondelok, 16. novembra 2020. Prestavba súvisí s výstavbou projektu Stanica Nivy a zóny Nové Nivy od developera HB Reavis.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Cesta k novej Bratislave.

Road to new Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #bratislavadowntown #downtown #highrise #city #urbanism #apollo #mostapollo #danube #riverfront #architecture
Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
Pozrieť viac

YouTube