Bratislava YIMBY

Author photoAdrian Gubčo 21.09.2017 15:30

Stanica Nivy napreduje: Autobusová stanica sa presúva

Prípravné práce na projekte Stanica Nivy sa dostávajú do novej fázy – developer HB Reavis je pred dokončením dočasnej autobusovej stanice, ktorá nahradí súčasnú, ktorá zanikne a na jej mieste vyrastie mohutný komplex s nákupným centrom a podzemným autobusovým terminálom. Dočasná stanica by sa mala otvoriť 1. októbra.

Article Big

Zástupcovia developera a dopravcu Slovak Lines tieto informácie predstavili na tlačovej konferencii, na ktorej priblížili aj detaily dočasnej stanice. Táto vznikla v priestoroch niekdajšieho obchodného domu OC Bottova, ktoré bolo zrekonštruované a kde vznikla nová vybavenosť autobusovej stanice.

V rámci nej vzniknú štandardné služby očakávané od danej funkcie, teda čakárne, predajne lístkov, úschovňa batožiny, toalety (ktoré majú byť zadarmo) a podobne, no aj viacero gastronomických prevádzok (dve bistrá, kaviareň, reštaurácia, pekáreň, predajňa sušeného ovocia, potraviny). K zlepšeniu komfortu by mala prispieť verejná wi-fi sieť a nabíjačky na mobilné telefóny, lokálnym obyvateľom sa však vzdiali pošta, ktorá bude zrušená a náhrada zatiaľ nie je známa.

V rámci prístupu k dočasnej stanici sa myslelo na bicykle (budú tu stojany), parkovisko K+R (kiss+ride umožňujúce krátkodobé zastavenie), spojenie MHD sa meniť nebude. Vzniknúť by mali aj parkovacie kapacity. Vonkajšie povrchy nástupíšť sú z betónu, ten by sa mal po zániku dočasnej stanice zrecyklovať, rovnako ako plachtami kryté nástupištia, o ktoré údajne prejavili záujem iné mestá na Slovensku. HB Reavis do prestavby investoval vyše 3 milióny eur 6,5 milióna eur, prevádzka dočasnej stanice štartuje, podľa predstaviteľov Slovak Lines, 1. októbra o 4:30 ráno.

Ďalšie informácie o dočasnej autobusovej stanici na stránke Slovak Lines

Od 1. októbra by sa zároveň mala začať asanácia pôvodnej Autobusovej stanice Mlynské Nivy, na mieste ktorej vyrastie komplex Stanica Nivy. Jeho výstavba sa už začala realizáciou administratívnej veže Nivy Tower, ktorá dosiahne výšku 125 metrov. Čo sa týka ostatných častí komplexu, trvalá autobusová stanica vznikne na prvom podzemnom podlaží, nad ňou vzniknú dve podlažia nákupných plôch a jedno podlažie venované foodcourtu prepojenému s mestskou tržnicou. Na streche má vyrásť relaxačný zazelenený priestor. Z pôvodnej stanice sa má zachovať plastika ČSAD, ktorá by sa mala presunúť na iné miesto (developer oznámi finálne rozhodnutie, kde, v priebehu týždňa), a teoreticky aj travertínový obklad, ktorý by mohol byť druhotne použitý na novej budove. 

Developer avizuje zároveň aj rozsiahle zmeny na Ulici Mlynské Nivy. Tá by sa mala zmeniť v jeho ponímaní na bulvár, predpokladá sa vybudovanie úplne novej komunikácie s buspruhmi, cyklotrasou a podzemným vjazdom do garáží nákupného centra. Celkovo sa v rámci Stanice Nivy predpokladá zriadenie 2150 parkovacích miest. Investície do infraštruktúry majú prekročiť 24 miliónov eur. Dokončenie sa očakáva v roku 2020.

Čo sa týka budúcnosti dočasnej stanice po vybudovaní Stanice Nivy, developer priznal, že na mieste by mal vzniknúť nejaký development, budova sa teda bude asanovať. Administratívny development, ktorý HB Reavis definoval ako svoj budúci vlajkový projekt, má vyrásť aj priestore medzi Ulicou Mlynské nivy a Košickou, detaily však ešte nie sú známe, okrem toho, že projekt vyjde z pera prestížnej londýnskej kancelárie AHMM. Ďalšie informácie by sa mali zverejniť ešte v priebehu tohto roka. 

Otvorením dočasnej stanice a zánikom pôvodnej sa podnikne ďalší krok k vybudovaniu nového centra Bratislavy. Postupne sa transformujúca lokalita ďalekosiahlym spôsobom zmení charakter mesta, ako sme ho doteraz poznali. Hoci nie všetky projekty možno považovať za dobre nastavené (vrátane Stanice Nivy), identitu metropoly ovplyvnia nepochybne pozitívnym spôsobom – Bratislava už nebude provinčným mestom s malým historickým jadrom, ale konečne sebavedomým kozmopolitným centrom, o čo sa už snaží už takmer storočie.

Galéria

 • Exteriér dočasnej stanice
 • Exteriér dočasnej stanice
 • Exteriér dočasnej stanice
 • Exteriér dočasnej stanice
 • Exteriér dočasnej stanice
 • Exteriér dočasnej stanice
 • Exteriér dočasnej stanice
 • Exteriér dočasnej stanice
 • Exteriér dočasnej stanice
 • Interiér dočasnej stanice
 • Interiér dočasnej stanice
 • Interiér dočasnej stanice
 • Interiér dočasnej stanice
 • Interiér dočasnej stanice
 • Interiér dočasnej stanice
 • Interiér dočasnej stanice
 • Interiér dočasnej stanice
 • Dočasná stanica. Zdroj: HB Reavis
 • Dočasná stanica. Zdroj: HB Reavis
 • Dočasná stanica. Zdroj: HB Reavis
 • Stanica Nivy. Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Stanica Nivy a Nivy Tower, jún 2019

11.06.2019 15:40:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších projektov v Bratislave, komplex Stanice Nivy a výškovej budovy Nivy Tower od developera HB Reavis, už začína nadobúdať definitívne kontúry. Všetky časti nákupného centra sú už na úrovni terénu, kým veža čoskoro dosiahne maximálnu výšku a stane sa oficiálne najvyššou budovou krajiny.

čítať viac

Stanica Nivy rastie, Nivy Tower je pred dosiahnutím plnej výšky

30.04.2019 10:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších projektov v Bratislave od developera HB Reavis sa blíží k dôležitému bodu – výšková budova Nivy Tower, ktorá bude na istú dobu najvyššou budovou v Bratislave a na Slovensku, čoskoro dosiahne maximálnu výšku 125 metrov. Zároveň rastie aj budúce nákupné centrum, kde sa už budujú budúce vstupy do objektu.

čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

pozrieť viac

YouTube