Author photoAdrian Gubčo 14.11.2024 10:47

Unikátny projekt, ktorý zmení Petržalku. Matadorka Living ide do predaja, výstavba bude nasledovať v krátkom čase

V bratislavskej Petržalke sa k štartu priblížil jeden z najvýnimočnejších projektov v meste. Matadorka Living, doteraz známa ako Nová Matadorka, rozbieha predaj bytov v developmente, ktorý kombinuje novostavby s atraktívnou industriálnou architektúrou. V tomto smere sa vymyká zo štandardu jednotlivých bratislavských realizácií, ktoré bývajú nezriedka spojené s deštrukciou originálnych hodnôt priemyselných stavieb.

Zdroj: Optimal Development

Zdroj: Optimal Development

V Bratislave sa donedávna nachádzalo množstvo industriálnej architektúry z konca 19. a začiatku 20. storočia. Išlo o dedičstvo čias, keď bola jedným z najvýznamnejších priemyselných centier Uhorska. Hoci sa nemohla rovnať skutočne veľkým metropolám, išlo o relatívne veľkú a príťažlivú stavebnú vrstvu, aká by bola v iných mestách obnovená a kreatívne využitá.

Nanešťastie, v Bratislave došlo k pomerne unáhlenej deštrukcii. Obzvlášť zlý bol z tohto pohľadu rok 2008, keď sa v krátkom čase zbúrali niektoré z najzaujímavejších stavieb. Vzhľadom na nástup krízy na jeseň toho istého roku sa ukázali asanácie ako úplne zbytočné – plánované veľkorysé developmenty na ich mieste sa nikdy nepostavili.

Zlý osud mohol postihnúť aj petržalskú smaltovňu. Vznikla v rokoch 1909-1912, keď pod vedením architekta Heinricha Ziegera vznikla pozoruhodná sériu stavieb. Tvorené boli žihárňou, budovami na morenie a lisovňou, ako aj mlynom a dvojhalím na vypaľovanie smaltu. Mimoriadne je najmä dvojhalie, ktoré bolo v čase výstavby najväčšou železobetónovou stavbou v monarchii.

Galéria

  • Zdroj: Optimal Development
  • Zdroj: Optimal Development
  • Zdroj: Optimal Development
  • Zdroj: Optimal Development
  • Zdroj: Optimal Development
  • Zdroj: Optimal Development
  • Zdroj: Optimal Development
  • Zdroj: Optimal Development

Priemyselná činnosť sa tu ukončila po páde bývalého režimu, domov našli v areáli rozličné firmy. Aj to sa však stáva minulosťou, keďže sa k realizácii blíži ambiciózny development, ktorý má smaltovňu premeniť na jeden z najatraktívnejších projektov v Bratislave. Už od roku 2018 sa pripravuje zámer, ktorý ma do územia vniesť bývanie a novú občiansku vybavenosť.

Za projektom stála spoločnosť Matador Development, spojená s firmou OXIO. Developer prešiel povoľovacím procesom a uzavrel ho ziskom stavebného povolenia už v roku 2022. Výstavba sa odvtedy nezačala, hoci drobné práce sa zrealizovali – hoci pravdepodobne len na to, aby dva roky platné povolenie neprepadlo. Teraz ale nastal ďalší pohyb.

Projekt realizačne prebrala spoločnosť Optimal Development, ktorá bola zámeru už predtým blízka. Členmi dozornej rady firmy sú známi bývalí politici Martin Borguľa či Oliver Kríž. Optimal Development stojí aj za projektami Pri Studničke, Ahoj Park alebo Polyfunkčným areálom Votrubova.

Nová Matadorka, resp. Matadorka Living, bude novou vlajkovou loďou firmy. Spojená bude s výstavbou série pätice bytových domov („veží“), ktoré budú priamo vložené do dvojhalia. Tri budú mať desať nadzemných podlaží a dva deväť podlaží, z toho najvyššie bude ustúpené. Bytovky budú šachovnicovo usporiadané, medzi nimi vo výrezoch do dvojhalia budú umiestnené átriá. Predpokladá sa, že tu bude okolo 203 bytov a 25 apartmánov.

Predpredaj sa spúšťa už v týchto dňoch, hoci v tomto momente je orientovaný skôr na exkluzívnych klientov developera. Ponúkané sú rezidencie v dvojici budov. Následne sa otvorí aj pre širšie publikum, hoci to bude pravdepodobne v čase, keď sa priblíži aj samotná výstavba, teda v prvej polovici roka 2025. Informácia o cenách alebo štandarde nie sú známe, hoci sa dá predpokladať, že budú s ohľadom na náročnosť i vybavenie projektu vyššie.

Súčasťou Matadorka Living totiž bude aj relatívne bohatá občianska vybavenosť v podobe retailu i kancelárskych priestorov. Nové vizualizácie odhaľujú kombináciu obchodov, gastronomických zariadení, knižnice či tržnice. Čo z toho sa reálne do projektu dostane, je v tomto momente otázne, rozhodne by to ale prospelo k celkovému pozitívnemu vyzneniu zámeru.

 

Bytové domy budú vložené priamo do dvojhalia. Zdroj: Optimal Development

 

Matadorka Living je po architektonickej stránke dielom kancelárií Compass Architekti a Superatelier. Investor sa však v rámci prípravy spojil aj s aktivistami zo združenia Čierne diery, aby zachoval kľúčové hodnoty pôvodných objektov. Výsledkom bude na slovenské pomery unikátna kombinácia staršej a súčasnej architektúry. Obdobné spojenie dvoch odlišných vrstiev je známe skôr zo zahraničia.

Pôvodná smaltovňa pritom nie je pamiatkovo chránená, developer tak mohol budovy kedykoľvek zbúrať. Ak sa mu skutočne podarí projekt zrealizovať v prezentovanej podobe, bude mu to jednoznačne slúžiť ku cti. Petržalka získa skutočne pozoruhodný development, ktorý prinesie do tejto mestskej časti vysokú úroveň mestskosti – neporovnateľnú s prostredím, tvoreným klasickou modernistickou zástavbou.

Ide pritom len o úvod k rozsiahlejšej transformácii. Matadorka Living je totiž súčasťou rozsiahlej schémy Nová Matadorka, ktorá prinesie vznik celej štvrte, tvorenej výškovými budovami, obytnými blokmi, samostatnými objektami, základnou školou, športoviskami a verejnými priestormi. Ide o monumentálny zámer, ktorý je opäť spojený s OXIOm alebo Compassom, ale do veľkej miery aj s Optimal Development.

Momentálne sa zdá, že si firmy projekty rozdelili, keď by mal Optimal zrealizovať premenu smaltovne a OXIO by mal rozbehnúť transformáciu zvyšku územia. Aktuálne postupuje povoľovanie, firma už má k dispozícii viaceré kľúčové rozhodnutia vrátane záväzného stanoviska alebo záverečného hodnotenia EIA.

Veľmi teoreticky by sa tak mohli v priebehu roka 2025 otvoriť dvere aj pre vznik zvyšku Novej Matadorky. Vzhľadom na jej rozsah sa bude postupovať v etapách a výstavba bude trvať relatívne dlho. V horizonte približne 15 rokov však Petržalka získa atraktívne nové lokálne centrum, ktoré vznikne vo väzbe na železničnú stanicu, ale aj obnovenú smaltovňu. Jeho identita sa ale bude od zvyšku mestskej časti líšiť.

Proces vzniku atraktívnej lokality sa po dlhej príprave spúšťa práve v týchto mesiacoch. Pri pohľade na podobu prvej časti transformácie územia zostáva len konštatovať, že je veľká škoda, že sa podobne nezachovali k industriálnym objektom aj iní investori. Bratislava by mohla byť bohatšia nielen o odkazy na minulosť, ale aj o omnoho príťažlivejšie realizácie, ktoré budú dobre pôsobiť nielen z pohľadu obyvateľov či návštevníkov, ale aj v portfóliu zodpovedných developerov.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube