Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 09.04.2020 16:40

Penta Real Estate odkladá spustenie predaja ďalších bytov v Sky Parku aj v Boroch

Developer Penta Real Estate síce pokračuje vo výstavbe svojich aktuálne rozostavaných projektov, pri nových však odhalenie ponuky a spustenie predaja odkladá. Takýmto spôsobom reaguje na pandémiu koronavírusu COVID-19, ktorá negatívne zapôsobila na náladu investorov. Dotýka sa to štvrtej obytnej veže v Sky Parku aj druhej a tretej fázy Bory Bývanie.

Article Big

III. etapa Borov. Zdroj: Penta Real Estate

Táto správa nie je prekvapením napriek tomu, že developer pôvodne avizoval spustenie predaja oboch projektov už v priebehu marca, resp. s ohľadom na očakávané vydávanie posledných potrebných povolení. V ponuke by sa malo ocitnúť 264 bytov v Sky Parku, v Boroch by malo ísť o približne 287 bytov v druhej časti druhej etapy a 357 bytov v tretej etape.

Dôvodom je pokles záujmu o kúpu nových nehnuteľností v súvislosti s aktuálnou pandémiou. Nielen v dôsledku utlmenia ekonomickej aktivity, ale aj v očakávaní hospodárskej krízy množstvo ľudí odložilo svoje investície a čaká na dopady koronavírusu na ekonomiku. Vzhľadom na neustále sa meniacu situáciu je v režime očakávania aj developer.

„Vzhľadom na súčasnú situáciu sme zahájenie predaja v týchto projektoch posunuli,“ hovorí Lenka Vargová, PR Specialist Penta Real Estate. „Termín spustenia bude závisieť od vývoja epidémie koronavírusu na Slovensku a od celkovej situácie na trhu s nehnuteľnosťami.“ Aktuálne sa podľa mierneho scenára priebehu vírusu predpokladá, že vrchol pandémie zažijeme v priebehu tohto mesiaca a v máji sa začne obnovovať ekonomická aktivita.

Otázne však budú dlhodobejšie efekty na ekonomiku aj trh s nehnuteľnosťami. Viacerí developeri predpokladajú, že dopyt sa obnoví ešte v priebehu tohto roka a preto sa nepredpokladá ani pokles cien nových bytov, nanajvýš len dočasná stagnácia aktuálnych hodnôt. NBS pripomína, že realitný trh nie je v stave bubliny a realitní analytici dopĺňajú, že v Bratislave je aj tak nedostatok ponuky oproti dopytu, pridlhé odkladanie kúpy tak nemá zmysel.

Problémom môže byť vážny otras v podnikaní malých a stredných podnikateľov, čo môže napriek podpore vlády alebo odkladu bankrotov viesť ku krachu mnohých firiem a k rastu nezamestnanosti. Mnoho potenciálnych klientov – keďže napríklad Bory sú relatívne dostupnejšia forma bývania v rámci Bratislavy – tak z trhu na nejakú dobu vypadne.

Nateraz je ešte predčasné predvídať presné dôsledky pandémie, je ale viac ako zrejmé, že koronavírus zanechá aj v developmente dlhodobé dôsledky.

 

Sky Park, IV. rezidenčná veža. Zdroj: Penta Real Estate

 

Jedným z nich by mohla byť čiastočná zmena konceptu viacerých projektov. Zmieňovaných developmentov Penta Real Estate sa to už pravdepodobne nedotkne – Sky Park aj aktuálne etapy Bory Bývanie sú už príliš ďaleko v povoľovacom procese, aby ich developer podrobil ďalším administratívnym prieťahom – budúci vývoj Borov by však mohol byť ovplyvnený novou realitou.

Paradoxne, z celej situácie môže táto štvrť profitovať. Penta Real Estate zamýšľa vybudovať v priestore Lamačskej brány a na Záhorskej nížine komplexnú mestskú štvrť s bývaním, obchodmi, kanceláriami a sociálnou vybavenosťou. K tej patrí aj ojedinelý projekt výstavby úplne novej nemocnice Svet zdravia, ktorá je jednou z najvýraznejších investícií do zdravotníctva v porevolučnej histórii Slovenska.

Nemocnica už má dokončenú hrubú stavbu a postupne získava finálnu podobu, nejakú dobu bude ešte prebiehať inštalovanie technológií a zabiehanie nového zariadenia. V roku 2022 však Bratislava dostane nový zdravotnícky komplex na vysokej úrovni. Pre obyvateľov Borov to bude znamenať, že budú mať jednoduchý a rýchly prístup ku špičkovej zdravotnej starostlivosti, čo môže byť v post-korona ére konkurenčná výhoda.

Téma „zdravého bývania“ už čoskoro naberie celkom iný rozmer. Kombinácia dostupnej zdravotnej starostlivosti, možností pre telesný rozvoj alebo dostatok zelene s pozitívnymi účinkami na psychohygienu, nehovoriac o priestoroch pre sociálnu interakciu, ale aj privátnych plochách pre pobyt v exteriéri, sa stane zásadným prvkom v plánovaní mesta aj pri architektúry obytných súborov. Bory, ktoré sa stále ešte len formujú, sú ideálne pre vznik takejto „zdravej štvrte“.

Developer aktuálne pripravuje novú víziu zóny. Či sa rozhodne aj pri koncepcii štvrte prihliadnuť na dopady korona-krízy, je otázne, je však isté, že celý vývoj a z toho vyplývajúce dôsledky pozorne sleduje.

V rozvoji globálnych miest sa spúšťa celkom nová etapa. Po klimatickej kríze, demografických zmenách, transformácii trhu práce alebo globalizácii teraz treba pripraviť mestá aj na odolnosť voči pandémiám a chorobám. Aké mechanizmy sa k tomu zvolia, ešte nie je jasné, ako to však býva, šťastie bude priať pripraveným.

Bory majú v tomto ohľade najlepšiu pozíciu v Bratislave. Či a ako sa ju rozhodnú využiť, naznačí veľa aj o celkovom vývoji slovenskej metropoly v 21. storočí.

Galéria

  • III. etapa Borov. Zdroj: Penta Real Estate
  • II. etapa Borov. Zdroj: Penta Real Estate
  • Bory, kde vzniká nová nemocnica, by mohli štvrťou vyznačujúcou sa zdravým bývaním, ak prenesú poučenia z koronakrízy do konceptu zóny. Zdroj: Penta Real Estate
  • Sky Park, IV. rezidenčná veža. Zdroj: Penta Real Estate

Súvisiace články

Sky Park Tower má stavebné povolenie

06.07.2020 11:10:00 Adrian Gubčo

V budúcnosti jedna z najvyšších a pravdepodobne aj najikonickejších budov v Bratislave je bližšie k výstavbe. Výšková budova Sky Park Tower, záverečná etapa masívneho developmentu Sky Park v novom centre Bratislavy, získala územné rozhodnutie spojené so stavebným povolením. Developerom je spoločnosť Penta Real Estate.

Čítať viac

Bory Bývanie napredujú, Penta štartuje výstavbu a predaj v ďalších častiach štvrte

19.06.2020 10:26:40 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate pokračuje v realizácii budúcej štvrte Bory, konkrétne jej obytnej časti. Po dokončenej prvej etape a postupne dokončovanej prvej časti druhej etapy teraz štartuje aj výstavba druhej časti. Okrem toho sa spúšťa predaj bytov v tretej etape, ktorá vyplní priestor medzi nákupným centrom Bory Mall, nemocnicou Svet zdravia a prvou rezidenčnou etapou.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Green light for Sky Park Tower: construction permit was issued #bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #zahahadid #skyparkbyzahahadid #skyparktower #architecture #modernarchitecture @penta_real_estate @zahahadidarchitects @pictown.co
Sky Park Offices nearing completion #bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #bratislavadowntown #office #work #architecture #modernarchitecture @penta_real_estate @vbarchitekten
New tramway track in Karlova Ves and riverfront is getting shape #bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #karlovaves #reconstruction #modernisation @dpbratislava
Foundations of the first skyscraper in Bratislava! #bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #eurovea #euroveaTower #euroveacity #tower #skyscraper #development #realestate #living #architecture #modernarchitecture #gfi @jtre_sk
Urban Residence getting final look #bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #UrbanResidence #lucron #architecture #modernarchitecture @compassarchitekti
New public space for Bratislava: a new school yard of Vazovova school by 2021 #bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #education #school #schoolyard #vazovova #staremesto #architecture #modernarchitecture #2021
Pozrieť viac

YouTube