Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 09.04.2020 16:40

Penta Real Estate odkladá spustenie predaja ďalších bytov v Sky Parku aj v Boroch

Developer Penta Real Estate síce pokračuje vo výstavbe svojich aktuálne rozostavaných projektov, pri nových však odhalenie ponuky a spustenie predaja odkladá. Takýmto spôsobom reaguje na pandémiu koronavírusu COVID-19, ktorá negatívne zapôsobila na náladu investorov. Dotýka sa to štvrtej obytnej veže v Sky Parku aj druhej a tretej fázy Bory Bývanie.

Article Big

III. etapa Borov. Zdroj: Penta Real Estate

Táto správa nie je prekvapením napriek tomu, že developer pôvodne avizoval spustenie predaja oboch projektov už v priebehu marca, resp. s ohľadom na očakávané vydávanie posledných potrebných povolení. V ponuke by sa malo ocitnúť 264 bytov v Sky Parku, v Boroch by malo ísť o približne 287 bytov v druhej časti druhej etapy a 357 bytov v tretej etape.

Dôvodom je pokles záujmu o kúpu nových nehnuteľností v súvislosti s aktuálnou pandémiou. Nielen v dôsledku utlmenia ekonomickej aktivity, ale aj v očakávaní hospodárskej krízy množstvo ľudí odložilo svoje investície a čaká na dopady koronavírusu na ekonomiku. Vzhľadom na neustále sa meniacu situáciu je v režime očakávania aj developer.

„Vzhľadom na súčasnú situáciu sme zahájenie predaja v týchto projektoch posunuli,“ hovorí Lenka Vargová, PR Specialist Penta Real Estate. „Termín spustenia bude závisieť od vývoja epidémie koronavírusu na Slovensku a od celkovej situácie na trhu s nehnuteľnosťami.“ Aktuálne sa podľa mierneho scenára priebehu vírusu predpokladá, že vrchol pandémie zažijeme v priebehu tohto mesiaca a v máji sa začne obnovovať ekonomická aktivita.

Otázne však budú dlhodobejšie efekty na ekonomiku aj trh s nehnuteľnosťami. Viacerí developeri predpokladajú, že dopyt sa obnoví ešte v priebehu tohto roka a preto sa nepredpokladá ani pokles cien nových bytov, nanajvýš len dočasná stagnácia aktuálnych hodnôt. NBS pripomína, že realitný trh nie je v stave bubliny a realitní analytici dopĺňajú, že v Bratislave je aj tak nedostatok ponuky oproti dopytu, pridlhé odkladanie kúpy tak nemá zmysel.

Problémom môže byť vážny otras v podnikaní malých a stredných podnikateľov, čo môže napriek podpore vlády alebo odkladu bankrotov viesť ku krachu mnohých firiem a k rastu nezamestnanosti. Mnoho potenciálnych klientov – keďže napríklad Bory sú relatívne dostupnejšia forma bývania v rámci Bratislavy – tak z trhu na nejakú dobu vypadne.

Nateraz je ešte predčasné predvídať presné dôsledky pandémie, je ale viac ako zrejmé, že koronavírus zanechá aj v developmente dlhodobé dôsledky.

 

Sky Park, IV. rezidenčná veža. Zdroj: Penta Real Estate

 

Jedným z nich by mohla byť čiastočná zmena konceptu viacerých projektov. Zmieňovaných developmentov Penta Real Estate sa to už pravdepodobne nedotkne – Sky Park aj aktuálne etapy Bory Bývanie sú už príliš ďaleko v povoľovacom procese, aby ich developer podrobil ďalším administratívnym prieťahom – budúci vývoj Borov by však mohol byť ovplyvnený novou realitou.

Paradoxne, z celej situácie môže táto štvrť profitovať. Penta Real Estate zamýšľa vybudovať v priestore Lamačskej brány a na Záhorskej nížine komplexnú mestskú štvrť s bývaním, obchodmi, kanceláriami a sociálnou vybavenosťou. K tej patrí aj ojedinelý projekt výstavby úplne novej nemocnice Svet zdravia, ktorá je jednou z najvýraznejších investícií do zdravotníctva v porevolučnej histórii Slovenska.

Nemocnica už má dokončenú hrubú stavbu a postupne získava finálnu podobu, nejakú dobu bude ešte prebiehať inštalovanie technológií a zabiehanie nového zariadenia. V roku 2022 však Bratislava dostane nový zdravotnícky komplex na vysokej úrovni. Pre obyvateľov Borov to bude znamenať, že budú mať jednoduchý a rýchly prístup ku špičkovej zdravotnej starostlivosti, čo môže byť v post-korona ére konkurenčná výhoda.

Téma „zdravého bývania“ už čoskoro naberie celkom iný rozmer. Kombinácia dostupnej zdravotnej starostlivosti, možností pre telesný rozvoj alebo dostatok zelene s pozitívnymi účinkami na psychohygienu, nehovoriac o priestoroch pre sociálnu interakciu, ale aj privátnych plochách pre pobyt v exteriéri, sa stane zásadným prvkom v plánovaní mesta aj pri architektúry obytných súborov. Bory, ktoré sa stále ešte len formujú, sú ideálne pre vznik takejto „zdravej štvrte“.

Developer aktuálne pripravuje novú víziu zóny. Či sa rozhodne aj pri koncepcii štvrte prihliadnuť na dopady korona-krízy, je otázne, je však isté, že celý vývoj a z toho vyplývajúce dôsledky pozorne sleduje.

V rozvoji globálnych miest sa spúšťa celkom nová etapa. Po klimatickej kríze, demografických zmenách, transformácii trhu práce alebo globalizácii teraz treba pripraviť mestá aj na odolnosť voči pandémiám a chorobám. Aké mechanizmy sa k tomu zvolia, ešte nie je jasné, ako to však býva, šťastie bude priať pripraveným.

Bory majú v tomto ohľade najlepšiu pozíciu v Bratislave. Či a ako sa ju rozhodnú využiť, naznačí veľa aj o celkovom vývoji slovenskej metropoly v 21. storočí.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • III. etapa Borov. Zdroj: Penta Real Estate
  • II. etapa Borov. Zdroj: Penta Real Estate
  • Bory, kde vzniká nová nemocnica, by mohli štvrťou vyznačujúcou sa zdravým bývaním, ak prenesú poučenia z koronakrízy do konceptu zóny. Zdroj: Penta Real Estate
  • Sky Park, IV. rezidenčná veža. Zdroj: Penta Real Estate

Súvisiace články

Bory: Nová mestská štvrť alebo sídlisková kaša?

27.01.2021 12:57:10 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate postupne rozvíja svoju víziu vzniku novej časti mesta – projekt Bory, ktorý vytvára rozsiahle osídlenie na severozápade Bratislavy. Zámer vzniká doslova na zelenej lúke, preto má potenciál pre aplikovanie všetkých progresívnych myšlienok o mestskom plánovaní. Vzniká však z Borov skutočne komplexná a kvalitná mestská štvrť?

Čítať viac

Rozvoj Borov pokračuje, developer predstavil nové názvy jednotlivých zón

25.01.2021 12:28:51 Adrian Gubčo

Mohutný a ambiciózny development Bory v severozápadnej časti Bratislavy sa postupne rozrastá o nové rezidenčné etapy s novými dokončenými aj rozostavanými časťami. S rozvojom štvrte vyvstáva potreba prehlbovania identity jej nových častí, čo developera Penta Real Estate podnietilo k novému názvosloviu etáp.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Park City - jeden z najväčších rezidenčných projektov na Slovensku a na predmestí Bratislavy - odhalil detaily k prvej etape. Čierna Voda sa rozrastie o tritisíc bytov.

First stage of Park City, one of the largest residential developments in Slovakia on Bratislava outskirts has been revealed. Čierna Voda might grow by 3k new homes.

#bratislava #suburb #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #affordablehousing #ciernavoda #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@sieberttalas
Niektoré pamiatky v centre získali novú podobu. Historické jadro mesta je tak krajšie.

Some historical monuments in the city core got a new fresh look. Bratislava is getting nicer and nicer.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #reconstruction #history #architecture #historicalarchitecture #culture #city #staremesto
@sng_gallery zverejnila sériu vynikajúcich vizualizácií svojich pripravovaných priestorov v zrekonštruovanom areáli. Bratislava bude mať galériu svetovej úrovne.

Slovak National Gallery has published new renders of some of its new amenities located in reconstructed complex. Bratislava will get a world-class gallery.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #reconstruction #art #culture #city #urbanism #library #publicspace #architecture #modernarchitecture #dedecek
Rezidencia Búdková má novú podobu a spúšťa výstavbu.

Rezidencia Búdková has a new look and starts with construction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #staremesto #horskypark #byvanie #architecture #contemporaryarchitecture
Skorá jar na nábreží Dunaja.

Early Spring on Danube riverfront.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #riverfront #riverpark #city #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Jeden z prvých projektov, ktoré vzniknú pozdĺž novej trate električky v Petržalke, bude na Topoľčianskej.

One of the first developments to rise next to the new tramway track in Petržalka will be located in Topoľčianska street. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #elektricka #tram #traffic #architecture #contemporaryarchitecture

@vigroup.sk
Pozrieť viac

YouTube