Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 21.03.2019 12:30

Dom na nároží Jesenského a Palackého ulice sa dočká rekonštrukcie a nadstavby

Na nároží Jesenského a Palackého ulice v historickom centre mesta už dlhšiu dobu chátra trojpodlažný historický objekt, ktorý podľa všetkého nedisponuje nijakým využitím. Už v blízkej budúcnosti by sa to však mohlo zmeniť, keďže spoločnosť Equis Invest Consulting, s.r.o., získala kladné záväzné stanovisko k jeho rekonštrukcii a nadstavbe.

Article Big

Zdroj: Equis Invest Constulting

Jesenského patrí k uliciam, ktoré vznikli pred niekdajšími hradbami stredovekej Bratislavy, čo po ich asanácii viedlo k zmene charakteru ulice, ktorá sa stala súčasťou akéhosi „ringu“. Ku koncu 19. a začiatkom 20. storočia tu začali vznikať mohutnejšie domy, vrátane bankových palácov a administratívnych budov významných inštitúcií, čo dodalo ulici veľkomestský charakter, posilnený prítomnosťou električkovej trate.

Dom, ktorého sa rekonštrukcia týka, v tomto ostal akosi osihotený, keďže predstavuje takmer posledný relikt pôvodnej nízkej zástavby, ktorá tejto časti Palackého pôvodne dominovala. Keďže však tvorí exponované nárožie, ostal so svojou výškou troch plnohodnotných nadzemných podlaží do istej miery aj tŕňom v oku.

Nový projekt však tento nedostatok prekonáva a okrem rekonštrukcie objektu prináša aj jeho nadstavbu o dve podlažia, z toho jedno plnohodnotné v podobnom štýle, ako zvyšok historickej budovy, a druhé ustúpené s modernejším charakterom. Využitie bude polyfunkčné – budove bude dominovať rezidenčná funkcia v podobe jedného bytu cez päť podlaží, ku ktorému sa na úrovni prvého nadzemného podlažia pridá kultúrna funkcia – Múzeum československej známky. Parkovanie v počte štyri parkovacie miesta bude riešené v suteréne.

Zo stanoviska mesta, doplneného o požiadavky pamiatkarov, ako aj z architektonického návrhu od kancelárie Arqiteq vyplýva, že dom bude nadstavaný veľmi citlivo a bude pôsobiť oveľa príťažlivejším dojmom. Ten chce investor docieliť okrem iného aj tým, že do niky pre dvere na nároží ulíc umiestni umelecké dielo, ktoré bude tvoriť akýsi pútač pre vstup do múzea. Po dostavbe dom výškovo dorovná susedný objekt školy na Jesenského 6.

Ide o ďalšiu príjemnú rekonštrukciu, kedy súkromný vlastník premieňa historický objekt na vlastné rodinné sídlo, čím mu vdýchne nový život a prispeje k okrášleniu ulice – podobný projekt sa chystá aj na Kozej 16. Veľmi pozitívne v prípade Jesenského je, že rekonštrukcia je spojená s dodaním kultúrnej funkcie, hoci v komornom rozsahu, ako aj s umením, ktoré sa v uplynulých rokoch akosi z ulíc a nových projektov až na výnimky vytráca. Jesenského ulica týmto projektom získa, hoci dátumy realizácie ešte nie sú známe.

Vzhľadom na význam a polohu Jesenského v rámci historického centra mesta by si táto zaslúžila radikálne zvýšenie kvality verejného priestoru, spojené so zlepšením úrovne chodníkov, cyklotrasy alebo úpravou električkovej trate. Dobrou správou je, že šanca pre preriešenie priestoru tu je – mesto, resp. Metropolitný inštitút, pripravuje v tomto roku vyhlásenie architektonickej súťaže pre rekonštrukciu blízkeho Komenského námestia. Bolo by viac než logické do zadania zahrnúť aj Jesenského (teoreticky aj Gorkého), hoci ulica by sa mohla revitalizovať neskôr.

Postupne by sa tak mohla realizovať predstava akéhosi bratislavského Ringu so špičkovou kvalitou verejných priestranstiev. Na dobrej alebo relatívne dobrej úrovni je dnes Hviezdoslavovo námestie spoločne s Hurbanovým námestím a Kapucínskou ulicou. Prioritou Hlavného mesta je vyriešiť kľúčový úsek – Námestie SNP – no bolo by skvelé, keby bolo toto spojené s „Hviezdkom“ vynovenou Jesenského. Súťaž pre Komenského námestie je pre to dobrou príležitosťou, ako zabiť dve muchy jednou ranou. Bratislava to snáď využije.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Equis Invest Constulting
  • Dom, ktorého sa týka prestavba. Zdroj: Google Maps

Súvisiace články

Staromestské rekonštrukcie, január-február 2021

03.03.2021 17:22:00 Adrian Gubčo

V posledných mesiacoch sa v historickom centre mesta, aj napriek chladnému počasiu, pohli viaceré rekonštrukcie historických pamiatok a budov. Čo je dôležité, ďalšie by mali v blízkej dobe pribudnúť: novej lepšej podoby sa dočká niekoľko objektov, ktoré spolutvoria charakter staromestských ulíc. Zanedbanosť jednotlivých budov sa tak z centra krôčik po krôčiku vytráca.

Čítať viac

Rozbehne sa prestavba Panenskej 35?

16.02.2021 12:18:00 Adrian Gubčo

Na začiatku Panenskej ulice pri vstupe od Hodžovho námestia už dlhé roky „straší“ dom s popisným číslom 35. Už niekoľko rokov sa pripravovala rekonštrukcia a dostavba objektu, po ktorej sa mala budova premeniť na apartmánový dom. Teraz sa zdá, že by sa pozastavený projekt, za ktorým stojí známy architektonický ateliér, mohol pohnúť.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Ďalší park je v realizácii, tentokrát pod taktovkou developera Lucron v Urban Residence.

Another park is under construction. Developer is Lucron and the park is part of Urban Residence development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #park #publicspace #greenery #verejnypriestor #urbanism #urbanResidence #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
Možné riešenie kauzy na Drotárskej? Murman Group navrhuje rekreačný areál a výletnú reštauráciu na mieste bývalej Pohody. 

Murman Group has proposed a new recreational area and restaurant instead of former Pohoda Park.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #reconstruction #leisure #recreation #park #restaurant #horskypark
Nová vizualizácia Nového Istropolisu.

New render of New Istropolis.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #office #work #city #urbanism #culture #congress #mice #trnavskemyto #architecture #contemporaryarchitecture #istropolis #novyistropolis

@immocap.sk @kcap.eu @playtime.barcelona
Hlavné mesto plánuje upraviť priestor pred Novou tržnicou, pribudne tu pätica veľkých stromov. Dokončenie projektu je plánované ešte v máji tohto roku.

City of Bratislava intends to revitalize the public space before Nová tržnica (New market). Five big trees will be planted. Project should be completed by the end of May.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #greenery #verejnypriestor #trnavskemyto #architecture #design
Stavebná fakulta STU postupne získava novú podobu.

Faculty of Civil Engineering of STU is getting new look.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #stu #school #university #science #reconstruction #architecture #modernarchitecture #modernism
Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube