Author photoAdrian Gubčo 22.06.2023 19:00

Odľahlá štvrť ožije. VI Group predstavuje svoj najnovší projekt

Okolie Rybničnej ulice medzi Vajnorami a Račou je tvorené predovšetkým prázdnymi plochami, skladmi, rozličnými uzavretými areálmi a v menšej miere bývaním nižšieho štandardu. Nejde o typické miesto pre development. Spoločnosť VI Group sa však práve tu rozhodla umiestniť svoj najnovší projekt, ktorý dodá časti ulice mestskejší charakter.

Zdroj: VI Group

Zdroj: VI Group

Rybničná ulica má dopravný význam nielen ako spojnica Rače a Vajnor, ale aj prepojenie medzi malokarpatskými obcami a diaľnicou D1. Zmení to pravdepodobne až dokončenie križovatky diaľnic D1 a D4. Dopravný ruch by mal poklesnúť, čo by mohlo čiastočne zvýšiť potenciál pre rozvoj obytnej funkcie. Ten však ostáva aj naďalej vcelku nízky.

Práve preto ide o miesto, kde sa budú umiestňovať najmä dostupnejšie formy bývania. V podobnom duchu bude pravdepodobne riešený aj najnovší zámer od VI Group, oficiálne nazývaný Polyfunkčný súbor Rybničná. Naplánovaný je na prázdnej ploche neďaleko staršej slobodárne a novostavby projektu Diamant Vajnory.

Developer tu chce vybudovať dvojicu objektov. Objekt A je riešený ako garni hotel a bude mať sedem nadzemných podlaží. Druhý objekt bude tvorený dvojicou sedempodlažných hmôt (B a C), z ktorých každá bude slúžiť ako garni hotel, v prípade B aj s dodatočnou rezidenčnou funkciou. Dané funkčné nastavenie vyplýva z Územného plánu, ktorý tu predpokladá umiestnenie občianskej vybavenosti.

Galéria

  • Zdroj: VI Group
  • Zdroj: VI Group
  • Zdroj: VI Group

Koncept objektov je vcelku jednoduchý. V prípade domu A napríklad pôjde o pavlačový typ budovy, pričom prízemie bude vyzdvihnuté na stĺpoch a čiastočne využívané pre parkovanie. Na druhom podlaží bude recepcia, raňajkáreň a práčovňa. Nad nimi budú ubytovacie jednotky, orientované predovšetkým do zeleného dvora. Do Rybničnej bude otočená pavlač.

Pri objekte B pôjde o chodbový dom s dvomi samostatnými vstupmi – pre bývanie a pre hotelovú funkciu. Na prízemí budú taktiež aj obchodné prevádzky, byty budú na druhom a treťom podlaží. Hotelové bývanie bude vo vyšších podlažiach. Objekt C bude taktiež chodbový dom, no s výrezom na prvom nadzemnom podlaží, vytvárajúcom priechod medzi spojenými nárožiami objektov. Umiestnená tu bude aj recepcia, raňajkáreň či obchodné priestory. Na vyšších podlažiach budú hotelové jednotky.

Celkovo je v projekte naplánovaných 18 bytov a až 217 hotelových jednotiek. Doplnené budú o štvoricu obchodných priestorov. Obyvatelia a hostia budú mať k dispozícii 195 parkovacích miest, z toho 123 bude v podzemnej garáži a 72 na teréne.

Hodnotiť architektúru zo zverejnených vizualizácií je predčasné, určite ale bude odrážať požiadavku po vysokej racionalite zámeru. Developer sa určite nebude hrať na „nadštandardné“ bývanie – na Rybničnej by to vyznievalo komicky. Prvkami, ktoré môžu zvýšiť kvalitu projektu, sú najmä zelené úpravy – vegetačné strechy, prepojenie s okolím Vajnorského rybníka a ďalšie úpravy, ktoré žiada od stavebníka Magistrát. Hlavné mesto od developera požaduje aj výstavbu spoločnej cestičky pre chodcov a cyklistov.

V každom prípade, Magistrát skonštatoval súlad projektu s Územným plánom a vydal preň kladné záväzné stanovisko. Developer tak môže pokračovať v ďalších stupňoch povoľovania – v územnom a stavebnom konaní. Výstavba sa každopádne nespustí skôr ako v roku 2024. Dokončenie možno očakávať klasicky o dva roky neskôr.

Koncept projektu je podľa všetkého založený na snahe zmeniť Územný plán, aby sa dali jednotky zadefinovať ako byty. Ak však budú skutočne vybudované ako priestory pre prechodné bývanie, nebude to pravdepodobne veľký problém - môžu sa prenajímať na dlhodobý prenájom ľuďom s nižšími príjmami, ako sa to už v lokalite deje. Developer si počká, kým budú podmienky nastavené priaznivejšie. Na okraji Vajnor aj Bratislavy samotnej tak vznikne jednoduchý, no pre niektorých ľudí možno zásadný development. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube