Author photoAdrian Gubčo 27.08.2024 14:16

Dostupné bývanie pre mladých? Penta Real Estate chce na Vajnorskej otestovať inovatívny koncept

Katastrofálna dostupnosť bývania v Bratislave postihuje rozličné skupiny obyvateľstva. K výrazne zasiahnutým patria aj študenti alebo mladí ľudia, ktorí zatiaľ nemajú prostriedky na kúpu alebo plnohodnotný prenájom. Po týchto klientoch sa teraz obzerá developer Penta Real Estate. V pripravovanom mohutnom komplexe na Vajnorskej ulici zamýšľa realizáciu konceptu, určeného práve mladým.

Zdroj: Penta Real Estate / Forbes

Zdroj: Penta Real Estate / Forbes

V Bratislave chýbajú možnosti dostupnejšieho a zároveň relatívne kvalitného bývania pre mladých ľudí. Zlý stav v tejto oblasti dokladujú medzinárodné porovnania, z ktorých vychádza slovenská metropola ako jedna z najhorších zo všetkých hlavných miest v Európskej únii. Študenti či absolventi sú konfrontovaní s internátmi v zlom stave (napriek určitým zlepšeniam) alebo s podnájmami, ktoré v poslednom období výrazne narástli.

Súkromní investori preto skúmajú možnosti alternatívnych rezidenčných produktov. V princípe nejde o novinku, aj v blízkom zahraničí predstavujú mladí ľudia zaujímavý segment klientely, pre ktorý vznikajú špecifické produkty. V Bratislave sa zatiaľ vyskytujú len opatrné náznaky. Komfortnejší internát sa napríklad pripravuje v susedstve Ekonomickej univerzity v Petržalke, iné už vnikli rekonštrukciou starších hotelov.

Teraz sa však na rázny vstup do tohto prostredia pripravuje developer Penta Real Estate. Potvrdil to výkonný riaditeľ spoločnosti Juraj Nevolník pre magazín Forbes. „Na Západe sa tomu hovorí aj co-living, teda niečo medzi internátom a ubytovaním pre mladých ľudí,“ približuje, vysvetľujúc, že spoločnosť uvažuje nad konceptom, ktorý je medzi internátom a hostelom. „Bývanie bude primárne určené pre študentov, absolventov a mladých ľudí,“ dopĺňa.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate / Forbes
  • Zdroj: Penta Real Estate / Forbes
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate / EIA

Pre tento účel majú byť vytvorené priestory v projekte Vajnorská. Ide o mohutný pripravovaný komplex v susedstve križovatky Vajnorskej a Odborárskej ulice v Novom Meste, na okraji zóny bývalého Istrochemu. Developer tu získal pozemky pred niekoľkými rokmi a zorganizoval súťaž, v ktorej sa presadila kancelária Bevk Perović Arhitekti. Skúsení tvorcovia navrhli polyfunkčný súbor, kombinujúci bývanie, kancelárie a vybavenosť v sérii polootvorených blokov s centrálnym parkom uprostred.

Pôjde o obrovský zámer, kde by mohlo vzniknúť minimálne 1,2-tisíc bytov. Ako sa ale ukazuje, Penta nebude všetky predávať – v zmysle vyššie popísaného konceptu časť bytov odkúpi investor, ktorý bude následne prevádzkovať bývanie pre mladých. „Následne s ním spolupracujeme pri výstavbe a pripravíme projekt budovy,“ dodáva Nevolník. Teoreticky by mohli vzniknúť priestory pre stovky ľudí.

Rezidenti budú platiť mesačný nájom, ktorý okrem bývania pokryje aj určité služby. Na základe podobných projektov v zahraničí to môže podľa Forbesu predstavovať posilňovňu, práčovňu, komunitnú terasu, recepciu, študovňu a i. To sa týka najmä mladších ročníkov. Pokiaľ sa bude developer alebo investor zameriavať skôr na absolventov, služieb môže byť menej, ale v prospech väčších ubytovacích jednotiek.

V ktorom objekte v rámci komplexu bude bývanie pre mladých umiestnené, zatiaľ definované nebolo. Pravdepodobne ale nemožno vylúčiť, že si napokon nájde miesto v zamýšľanej kancelárskej dominante priamo na nároží vyššie zmienených ulíc. Aktuálne sa tu totiž počíta so 40-tisíc metrami štvorcovými kancelárií, čo sa v kontexte vývoja kancelárskeho trhu v Bratislave javí ako neúmerne veľa. Z hľadiska developera dáva zmysel mix rozličných funkcií.  

Výstavba na Vajnorskej by sa mohla začať po roku 2026, kedy Penta očakáva vydanie stavebných povolení. Samotným stavebným prácam bude predchádzať odstraňovanie environmentálnej záťaže. V praxi tak môže byť bývanie pre mladých realitou okolo roku 2030. Celý projekt by mal byť dokončený v roku 2035. Projektantom je Siebert + Talaš. 

Developer na nastavovaní konceptu údajne pracuje s bližšie nekonkretizovanou firmou, ktorá má v tomto smere rozsiahle skúsenosti. Vajnorská by nemusela byť jediná, kde sa takýto typ bývania objaví. Rovnako sa hovorí aj o zámere Medze medzi Karlovou Vsou a Dúbravkou, ako aj o Southbanku na pravom brehu Dunaja. Tieto projekty sú aktuálne konzultované s expertami.

 

Bývanie pre študentov by sa mohlo nachádzať v objekte P4 - Administratívna budova. Zdroj: Penta Real Estate / EIA

 

Využitie konceptu PBSA (Purpose-Built Student Accommodation) a BTR (Built to rent) dáva v Bratislave veľký zmysel. V súčasnosti sa drvivá väčšina nových projektov zameriava na predaj bytov do osobného vlastníctva. Pre mnohých klientov je to nedostupný alebo neželaný model. Platí to v prípade študentov, ktorí v meste ostávajú len na určitú dobu, rovnako ako expatov či ľudí, zdôrazňujúcich potrebu flexibility.

Výraznejšiemu rozvoju tohto typu projektov doteraz bránilo viacero prekážok vrátane nízkeho počtu migrantov, neochoty bánk či investorov vstupovať do takýchto projektov alebo nízkej miery úrokových sadzieb, ktoré zvýhodňovali predaj. Za posledné roky sa ale situácia otočila. Prílev utečencov z Ukrajiny, rast sadzieb a celkový pokles dostupnosti bývania, ďalej tlačený nízkym počtom dokončených bytov, menia potenciálnu návratnosť nových produktov.

Penta Real Estate tak nemusí byť jediná, ktorá sa pustí do rozvoja bývania pre študentov a pre mladých ľudí. Napokon, co-livingový koncept už pripravuje Lucron v Neste. Iní investori si všímajú, že v dôsledku pripravovaných rekonštrukcií internátov v Bratislave budú stovky, možno tisíce študentov a študentiek nútené hľadať bývanie inde. Ide o ideálnu príležitosť pre otestovanie nových foriem bývania.

Udržanie tejto skupiny klientov je v najvyššom záujme Bratislavy. Vysoká atraktivita škôl a miest pre študentov, ideálne aj zo zahraničia, je predpokladom k tomu, aby tu ostávali a podieľali sa na tvorbe ekonomických hodnôt. Ich zotrvanie priamo v meste, kde si následne budú zakladať rodiny a využívať služby, či už verejné alebo komerčné, je zas motorom rozvoja lokálnej ekonomiky i daňových príjmov.

Vyspelé mestá sa preto na budovaní dostupného bývania podieľajú samé. Rozvíjajú projekty nájomných bytov či co-livingu alebo spolupracujú s investormi, ktorí majú takéto zámery. Finančne podvýživená Bratislava zatiaľ môže o vlastnej výstavbe takto špecificky zameraných schém zatiaľ len snívať. To však neznamená, že nemôže ich tvorbu podporovať inými nástrojmi vrátane efektívneho územného plánovania a rýchlejších povoľovacích procesov.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube