Author photoAdrian Gubčo 04.02.2020 11:55

Projekt od Gefaminu na Bazovej žiada o stavebné povolenie

V lokalite na hranici Starého Mesta a Ružinova v blízkosti Bazovej ulice sa môže čoskoro spustiť výstavba. Developer Gefamin žiada o stavebné povolenie pre svoj zámer polyfunkčného domu s bývaním a občianskou vybavenosťou, ktorý nahradí staršie skladové objekty. V danej oblasti sa už v blízkej dobe očakáva výraznejší stavebný rozvoj.

Zdroj: Gefamin / Reality Schöndorf

Zdroj: Gefamin / Reality Schöndorf

Projekt od Gefaminu patrí ešte k predkrízovým zámerom, v tomto prípade pripravovaným už od roku 2007. Podľa portálu TrendReality, developer sa dostal vtedy k pozemku kontroverzným spôsobom, výmenou majetku tesne potom, ako Hlavné mesto do areálu na Bazovej investovalo 25 miliónov korún. Portál sa odvoláva na dobové zistenia denníka Plus1Deň, podľa ktorého Bratislava touto zámenou prišla o 210 miliónov eur.

Developer predstavil svoj projekt na začiatku roka 2009, pričom zámer mal podobu dvojice objektov – osempodlažného domu s bytmi a apartmánmi, zasunutého do pozemku, a štvorpodlažnej kancelárskej budovy od Bazovej. V tej dobe malo ísť o nadštandardné bývanie, ktoré malo byť dokončené už v roku 2011. Výstavba sa však nikdy nespustila.

Nárast aktivity možno badať až v poslednom období, kedy sa Gefamin opäť aktivizoval. Po zisku územného rozhodnutia teraz developer žiada aj o vydanie stavebného povolenia, spojeného s asanáciou pôvodných objektov. Realizácia sa tak môže spustiť ešte tento rok.

Na základe prepracovaného projektu by tak mal vzniknúť osempodlažný doskový dom s bývaním v bytoch a apartmánoch a drobnou vybavenosťou. Počet bytov je 36, apartmánov bude 120. Dom bude mať tri vertikálne komunikačné jadrá (t.j. tri vchody), byty sa budú nachádzať v najjužnejšom z nich, apartmány v ostatných. 

V ponuke by sa mali objaviť byty a apartmány od jednoizbových až po šesťizbové. Jednoizbových bude 20, dvojizbových 103, trojizbových 18 a 15 jednotiek bude 4- až 6-izbových. Časť jednotiek bude preplávajúca, t.j. bude mať okná na východnú aj západnú stranu cez celú šírku budovy. Najvyššie podlažie bude ustúpené a budú sa tu nachádzať najväčšie rezidencie.

Informácie o predaji alebo štandarde zatiaľ nie sú známe, webstránka sa podľa všetkého ešte len pripravuje. Každý z vchodov však má obsahovať recepciu, spoločenskú miestnosť alebo kočíkareň, čo mnohokrát nie je bežné v projektoch stredného štandardu. Na prízemí domu sa bude okrem toho nachádzať aj fitnesscentrum. Parkovanie bude umiestnené v dvojpodlažnej podzemnej garáži, kde bude 160 miest, ďalších 38 stojísk bude na teréne. Prístup bude zabezpečený z Bazovej aj Kulíškovej ulice.

Čo sa týka architektúry, tú spracovala kancelária Sumbal + Priehoda. Dosiaľ zverejnené vizualizácie zobrazujú priemerne pôsobiacu bytovku, ktorá by bola vhodná skôr do sídliskovej lokality. V území v pešej dostupnosti historického aj moderného centra metropoly, kde sa očakáva transformácia na kompaktnú polyfunkčnú mestskú lokalitu, by však bolo vhodnejšie aj náročnejšie riešenie. Definitívne vizualizácie snáď ukážu zlepšenie.

Ako bolo naznačené vyššie, výstavba by sa mohla spustiť už tento rok, keďže stavebné povolenie je do istej miery len formalita. Ak tomu tak bude, dokončenie projektu možno očakávať niekedy v priebehu roka 2022.

 

Zdroj: Gefamin / Reality Schöndorf

 

Polyfunkčný dom na Bazovej vzniká v území, ktoré je napriek svojej polohe dlhodobo v zlom stave. Časť mesta vymedzená Karadžičovou, Záhradníckou, Svätoplukovou a Kulíškovou ulicou predstavuje nesúrodé nakopenie bytových domov, administratívnych objektov a výrobných areálov, ktoré sú v prudkom kontraste voči vcelku ucelenej a kompaktnej zástavbe v okolí. S postupným obsadzovaním pozemkov viac v centre sa však lokalita dostáva do hľadáčika investorov, vrátane samotného Hlavného mesta.

Len nedávno sa objavila informácia, že priamo v susedstve aktuálneho developmentu plánuje spoločnosť Guin postaviť menší polyfunkčný objekt, ktorý bude pokračovaním podobného projektu spred niekoľkých rokov. Nový päťpodlažný dom bude okrem kancelárií obsahovať aj 20 apartmánov a nahradí starší objekt s valbovou strechou. Autorom novostavby je kancelária Krajči Gaňo Architects, ktorá navrhla aj predchádzajúci projekt. Vizualizácie zámeru zatiaľ zverejnené neboli.

Projekt od Guinu je však malým v porovnaní so zámermi Hlavného mesta. To stále vlastní podstatnú časť bývalého technického areálu, ktorý sa bude možno už v blízkej budúcnosti radikálne meniť. Na konci leta Magistrát predstavil víziu rozvoja kultúry v Bratislave, ktorej súčasťou je vznik nových kapacít pre Archív mesta Bratislavy či Metropolitný inštitút Bratislavy. Za ideálne miesto pre umiestnenie týchto inštitúcií bolo označený práve areál technických služieb na Bazovej.

Do toho ešte prichádza nedávno predstavená urbanistická štúdia rozvoja nájomného bývania, podľa ktorej by sa v zóne dali taktiež umiestniť mestské nájomné byty. Pre tento účel bude potrebné zmeniť Územný plán, je to však ďalšia z možností, ako zónu oživiť.

Otázkou zostáva ďalší rozvoj bloku medzi Karadžičovou, Záhradníckou, Svätoplukovou a Koceľovou, ktorý ostáva rozdelený na väčší počet vlastníkov. Za ideálny scenár by som považoval jeho kompletné skúpenie silným a solídnym developerom, spojené s asanáciou väčšiny objektov s výnimkou dvoch novostavieb, a následné vybudovanie veľkého, komplexného developmentu po vzore Blumentalu, Steinu alebo Zwirnu. To však nateraz ostáva len v rovine úvah.

Realizácia známych aj očakávaných zámerov by zásadne zmenila charakter územia, ktoré sa môže z dnešného zlého stavu premeniť na jednu z populárnych častí mesta. Od nového sídla MIBu sa napríklad očakáva vznik atraktívnej a prístupnej budovy, ktorej súčasťou bude interaktívne Centrum rozvoja mesta. Sprístupniť sa má aj AMB, kým mestský nájomný dom bude určite výsledkom architektonickej súťaže. V areáli sa dnes navyše nachádzajú industriálne objekty, ktoré sa pravdepodobne zachovajú a zrekonštruujú.

Táto lokalita je ideálnym miestom pre novú hustú mestskú zástavbu, ktorá prinesie nové funkcie a zlepší priechodnosť a kontinuitu územia. Jej transformácia by mala byť maximálne podporovaná.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Gefamin / Reality Schöndorf
  • Zdroj: Gefamin / Reality Schöndorf
  • Zdroj: Gefamin / Reality Schöndorf
  • Zdroj: Gefamin / Reality Schöndorf
  • Zdroj: Gefamin / Reality Schöndorf
  • Zdroj: Gefamin / Reality Schöndorf

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube