Author photoAdrian Gubčo 26.04.2017 08:30

Nový projekt: Office Prístavná 1

Postupne sa transformujúca oblasť Mlynských Nív, ktorá si aj napriek početným investíciám stále uchováva svoj postindustriálny charakter, sa dočká ďalšej zmeny - na mieste niekdajšej nevzhľadnej tlačiarne a skladísk na nároží Prístavnej a Plynárenskej ulice vznikne administratívny objekt pod názvom Office Prístavná 1.

Zdroj: RV Development 2

Zdroj: RV Development 2

Projekt, za ktorým stojí spoločnosť RV Development 2, s.r.o., a ktorý sa objavil na posudzovaní EIA, sa predpokladá v dvoch variantoch - v prvom Variante A sa navrhuje objekt v pôdorysnom tvare písmena "z", ktorý bude pozostávať z dvoch vyšších častí s ôsmimi nadzemnými podlažiami (plus deviatym technickým) a nižšou prepájacou časťou so šiestimi. Podľa Variantu B by mala na rovnakom pôdoryse vzniknúť nižšia, 5-podlažná časť, a vyššia 12-podlažná. Oboje varianty obsahujú podobnú výmeru prenajímateľných administratívnych plôch - takmer 18 000 štvorcových metrov - ako aj rovnako veľkú podzemnú časť, kde v dvoch podlažiach vzniknú parkovacie miesta v počte 290 (a 37 na teréne). Zhodná je aj výmera priestorov určených pre občiansku vybavenosť (600 metrov štvorcových).

Ako optimálny štúdia stanovuje variant A, kde sa navrhuje o niečo väčšia výmera a pri o niečo nižšej výške, čo umožňuje zvýšenie efektivity vynaložených nákladov, ale je zároveň aj v súlade s Územným plánom, čo Variant B vzhľadom na svoju výšku nespĺňa. Za architektúrou komplexu stojí neznáme štúdio Forform (prepojené však so štúdiom AVK Architects, ktoré stálo napríklad za vydarenou kancelárskou budovou Reding Tower I a II), začiatok realizácie predpokladá developer v marci 2018, dokončenie sa očakáva v septembri 2019.

Nový kancelársky objekt predstavuje ďalší kúsok do skladačky lokality, ktorá sa postupne mení zo zanedbanej štvrte na rozšírenie širšieho centra mesta - v blízkosti sa budujú alebo budovať projekty ako CityPark Ružinov, Jarabinky, Discovery Tower nové Apollo Business Centrum, ale aj Klingerka.

Stále viac sa tak zvyšujú nároky na riešenie dopravnej situácie, ktorým by mala byť električková trať po ulici Mlynské nivy. Nanešťastie, podľa známych informácii mesto v tomto ohľade žiadne kroky zatiaľ nepodniklo. Ide o nevyhnutnú podmienku ďalšieho udržateľného rozvoja lokality, ktorá teraz síce získava moderný charakter, no negatívne ovplyvnený nedostatočným riešením dopravnej situácie.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: RV Development 2
  • Variant A, pohľad južný. Zdroj: RV Development 2
  • Variant A, pohľad západný. Zdroj: RV Development 2

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube