YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 26.04.2017 08:30

Nový projekt: Office Prístavná 1

Postupne sa transformujúca oblasť Mlynských Nív, ktorá si aj napriek početným investíciám stále uchováva svoj postindustriálny charakter, sa dočká ďalšej zmeny - na mieste niekdajšej nevzhľadnej tlačiarne a skladísk na nároží Prístavnej a Plynárenskej ulice vznikne administratívny objekt pod názvom Office Prístavná 1.

Zdroj: RV Development 2

Zdroj: RV Development 2

Projekt, za ktorým stojí spoločnosť RV Development 2, s.r.o., a ktorý sa objavil na posudzovaní EIA, sa predpokladá v dvoch variantoch - v prvom Variante A sa navrhuje objekt v pôdorysnom tvare písmena "z", ktorý bude pozostávať z dvoch vyšších častí s ôsmimi nadzemnými podlažiami (plus deviatym technickým) a nižšou prepájacou časťou so šiestimi. Podľa Variantu B by mala na rovnakom pôdoryse vzniknúť nižšia, 5-podlažná časť, a vyššia 12-podlažná. Oboje varianty obsahujú podobnú výmeru prenajímateľných administratívnych plôch - takmer 18 000 štvorcových metrov - ako aj rovnako veľkú podzemnú časť, kde v dvoch podlažiach vzniknú parkovacie miesta v počte 290 (a 37 na teréne). Zhodná je aj výmera priestorov určených pre občiansku vybavenosť (600 metrov štvorcových).

Ako optimálny štúdia stanovuje variant A, kde sa navrhuje o niečo väčšia výmera a pri o niečo nižšej výške, čo umožňuje zvýšenie efektivity vynaložených nákladov, ale je zároveň aj v súlade s Územným plánom, čo Variant B vzhľadom na svoju výšku nespĺňa. Za architektúrou komplexu stojí neznáme štúdio Forform (prepojené však so štúdiom AVK Architects, ktoré stálo napríklad za vydarenou kancelárskou budovou Reding Tower I a II), začiatok realizácie predpokladá developer v marci 2018, dokončenie sa očakáva v septembri 2019.

Nový kancelársky objekt predstavuje ďalší kúsok do skladačky lokality, ktorá sa postupne mení zo zanedbanej štvrte na rozšírenie širšieho centra mesta - v blízkosti sa budujú alebo budovať projekty ako CityPark Ružinov, Jarabinky, Discovery Tower nové Apollo Business Centrum, ale aj Klingerka.

Stále viac sa tak zvyšujú nároky na riešenie dopravnej situácie, ktorým by mala byť električková trať po ulici Mlynské nivy. Nanešťastie, podľa známych informácii mesto v tomto ohľade žiadne kroky zatiaľ nepodniklo. Ide o nevyhnutnú podmienku ďalšieho udržateľného rozvoja lokality, ktorá teraz síce získava moderný charakter, no negatívne ovplyvnený nedostatočným riešením dopravnej situácie.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: RV Development 2
  • Variant A, pohľad južný. Zdroj: RV Development 2
  • Variant A, pohľad západný. Zdroj: RV Development 2

Súvisiace články

Úspech kontroverzného developera. Prístavná 1 rastie a stáva sa centrom rozvíjajúcej sa štvrte

07.12.2022 17:13:05 Andrej Sárközi

Mlynské Nivy pokračujú vo svojej výraznej premene. Okrem výškových developmentov v downtowne či polyfunkčných súborov v susedstve rovnomennej ulice vzniká v lokalite aj projekt Prístavná 1, ktorý prešiel dlhým vývojom. K výstavbe sa dopracoval až ku koncu roka 2021 a v súčasnosti už naberá na podlažnosti.

Čítať viac

Výstavba Prístavnej 1 sa rozbieha, opäť sa mení aj jej funkcia

16.03.2022 13:44:31 Adrian Gubčo

Prístavná 1 od developera Grafobal Group Development mala byť pôvodne pomerne všednou kancelárskou budovou v štvrti, ktorej dominuje administratívna funkcia. V tomto smere prešiel investor celým povoľovacím procesom a pristúpil k odstráneniu pôvodnej zástavby. Medzičasom sa však trh zmenil. Výsledkom je opakovaná zmena funkčného riešenia projektu, ktorého výstavba sa v týchto týždňoch naplno rozbieha.

Čítať viac

Office Prístavná 1 prejde zmenou, budú v nej byty

08.04.2021 14:25:00 Adrian Gubčo

Aktuálna situácia v Bratislave nie je pre výstavbu kancelárií taká priaznivá, čo sa najviac odráža na zámeroch v menej exponovaných lokalitách. Na druhej strane, predaju bytov sa darí takmer v každom prípade. Aj preto má zmysel meniť kancelárie na byty – a presne o to sa snaží spoločnosť Grafobal Group Development v prípade zámeru Office Prístavná 1.

Čítať viac

Grafobal Group Development v problémoch?

15.04.2020 10:44:00 Adrian Gubčo

Grafobal Group Development nepatrí k najväčším bratislavským developerom, napriek tomu pripravuje v Hlavnom meste viacero veľkých zámerov, vrátane veľmi kontroverzných projektov.  Z kuloárov však v poslednej dobe prenikajú správy, že investor sa spolu s blízkymi firmami údajne snaží niektoré developmenty predať.

Čítať viac

Office Prístavná 1 sa blíži k výstavbe

12.08.2019 08:55:00 Adrian Gubčo

Už čoskoro by sa mohla spustiť výstavba ďalšieho projektu v postupne sa meniacej časti Mlynské Nivy – Západ. Na mieste niekdajšej tlačiarne sa už nejakú dobu pripravuje výstavba administratívneho objektu, ktorý má k dispozícii územné rozhodnutie. Teraz developer spúšťa aj oficiálnu webstránku a predstavuje nové vizualizácie budovy.

Čítať viac

Office Prístavná 1 napreduje, odhalené sú ďalšie vizualizácie

05.12.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Office Prístavná 1 patrí k radu kancelárskych komplexov, ktoré prispievajú k postupnej transformácii zóny Mlynské Nivy na polyfunkčnú štvrť s prevahou administratívy. Projekt má v tejto chvíli už vydané územné rozhodnutie, čo môže znamenať relatívne skorý začiatok výstavby.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube