YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 14.12.2017 13:30

Architektonická súťaž na Nemecký kultúrny dom v Rači má víťaza

Mestská časť Rača vyhlásila výsledky ideovej architektonickej súťaže, ktorá riešila revitalizáciu a celkové oživenie tzv. Nemeckého kultúrneho domu tak, aby tento viac prispel k rozvoju spoločenského života v mestskej časti.

Zdroj: Mestská časť Rača

Zdroj: Mestská časť Rača

Celkovo prišlo sedem návrhov, víťazom sa stal návrh č. 2 od architekta Radovana Krajniaka, ktorý uvažuje s vytvorením vinárstva, reštaurácie, galérie a ubytovanie vo forme penziónu. Podľa hodnotenia poroty, tieto funkcie sa vzájomne dopĺňajú a vhodne oživujú celú budovu. Súčasné parkovisko by sa malo presunúť do podzemia tak, aby pred budovou vzniklo využiteľné námestie.

Mestská časť získala vďaka tejto súťaži množstvo podnetov k oživeniu Nemeckého kultúrneho domu. Ďalší postup zatiaľ nebol verejne publikovaný, dá sa však predpokladať, že mestská časť nadviaže spoluprácu s víťazom a pripraví projekt na realizáciu. Raču treba oceniť, lebo architektonické súťaže sú stále ojedinelé, hoci ide zrejme o najlepší spôsob, ako sa dostať ku kvalitnému návrhu, čo by malo byť kľúčovým kritériom pri akýchkoľvek verejných investíciách.

 

Prečítajte si viac o súťaži na portáli Archinfo alebo oficiálnej webstránke mestskej časti Rača.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Mestská časť Rača
  • Zdroj: Mestská časť Rača
  • Zdroj: Mestská časť Rača
  • Zdroj: Mestská časť Rača
  • Zdroj: Mestská časť Rača
  • Zdroj: Mestská časť Rača

Súvisiace články

Klenot Rače čaká na opravu. Tak skoro sa jej nedočká

11.10.2022 17:02:44 Andrej Sárközi

Nemecký kultúrny dom (NKD) sa výrazne podieľa na tvorbe genius loci mestskej časti Rača. Do tohto objektu, vybudovaného počas vojny Nemeckým vinohradníckym družstvom, sa mal ešte pred časom presťahovať miestny úrad. Doteraz sa tak však nestalo. O dôvody sa podelil starosta Rače Michal Drotován.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube