YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 06.02.2020 10:31

Klingerka rýchlo rastie, administratívna budova dosiahla plnú výšku

Veľký a v blízkej budúcnosti veľmi výrazný projekt Klingerka, tvoriaci východný okraj bratislavského downtownu, rýchlo napreduje. Nižšia administratívna budova je už v štádiu hrubej stavby, kým budúca rezidenčná veža postupne pridáva podlažia. Developer J&T Real Estate buduje development, kde vznikne na istú dobu najvyšší rezidenčný objekt na Slovensku.

Klingerka, pomenovaná podľa Klingerovej továrne, ktorá sa v jej dotyku kedysi nachádzala, bola v aktuálnej podobe prvýkrát predstavená v roku 2016. Na dlhšiu dobu nezastavanom pozemku developer navrhol vybudovať súbor pozostávajúci z nižšej, jedenásťpodlažnej administratívnej budovy a vyššej veže s 36 podlažiami. Obe majú charakteristický elipsovitý tvar, propojené sú spoločným objektom nadzemného parkovacieho domu.

V takejto podobe sa projekt dostal do povoľovacieho procesu, kde sa však na istú dobu „zadrhol“. Do konania sa zapojili právne veľmi zdatné subjekty, ktorým sa podarilo povoľovanie výrazne spomaliť. Skutočná výstavba sa tak oproti predpokladom spustila až v priebehu roka 2018. Dnes je už v štádiu, kedy sa z Klingerky stáva výrazná časť mestskej panorámy, viditeľná z viacerých uhlov.

Budúca administratíva dosiahla štádium hrubej stavby a zhotoviteľ (ktorým je pri tejto časti projektu spoločnosť L-constructions, patriaca pod Lucron) začína s realizáciou fasády v podobe zasklievania jednotlivých podlaží. Maximálnu výšku z vizuálneho hľadiska však dosiahne o niečo neskôr, až po nainštalovaní technických zariadení na streche. Budova by mohla byť dokončená už v priebehu tohto roka.

Rastie aj rezidenčná veža, ktorá by už mala dosahovať viac ako tretinu svojej výšky. S ohľadom na mohutnosť jej dispozície zatiaľ budova veľkou eleganciou neoplýva, s jej postupným rastom sa snáď bude situácia zlepšovať. V tejto chvíli je už vyššia ako administratíva. Na nižších podlažiach sa začalo na skúšku s osádzaním okien a postupne sa tu objavuje lešenie.

Na základe nasadeného tempa výstavby predpokladám, že dokončovanie Klingerky možno očakávať ku koncu roka 2021, resp. na začiatku roka 2022. Tento dátum uvádza aj oficiálna webstránka developera.

 

Klingerka Offices

 

Masívny rozsah projektu sa odráža aj na veľkorysých bilanciách, ktorými disponuje. Vo vyššej z budov vzniká 380 bytov, od 2-izbových po 4-izbové, voľných ostáva už len posledných 25 bytov. V čase spustenia predaja patrili s prihliadnutím na lokalitu k relatívne dostupnejším, priebežne však developer ceny zdvíhal. Najlacnejší dvojizbový byt na 24. podlaží dnes vychádza na viac ako 232-tisíc eur s DPH.

Projektu nemožno uprieť masovosť, pričom na obrovské kvantum bytov pripadá len päť výťahov. Na druhej strane, jednotlivé byty majú celkom dobré dispozície a vcelku uspokojivý štandard. V slovenských pomeroch ostáva stále netradičným riešením osadenie sádrokartónových medzibytových priečok, ktorého výhodou je najmä zníženie nákladov na výstavbu, ako aj jej urýchlenie.

Čo sa týka administratívnej budovy, tá obsahuje viac ako 10-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov „butikového“ typu. Developer budovu marketuje ako objekt v tichej lokalite v blízkosti centra mesta, čo je len čiastočne pravda – pozícia projektu sa zmení po plnom dobudovaní okolitých developmentov. Budova bude certifikovaná v systéme BREEAM, kde dosiahne stupeň Excellent. V garáži je pre ňu určených 238 miest, čím sa pridá k rezidenciám, kde ich je takmer 700.

JTRE popri týchto číslach pripomína, že súčasťou projektu bude aj vcelku veľký verejne prístupný park v severnej časti pozemku, ktorý má pravdepodobne vytvoriť mäkkší prechod medzi masívnymi novostavbami a pôvodnou zástavbou rodinných domov tzv. Klingerovej kolónie. Park bolo možné vytvoriť aj vďaka koncepcii projektu s vežami, namiesto bloku, ktorý by bol v tejto lokalite azda vhodnejší.

Autorom architektúry je kancelária GFI, ktorej sa napriek snahe nepodarilo – minimálne podľa dostupnej dokumentácie – zmeniť vyznenie developmentu, ktorý je aj v bratislavskom kontexte priveľmi mohutný. Budova nepochybne vyvolá diskusie, keď ešte viac porastie a dotvorí panorámu vznikajúceho downtownu. Budúci vývoj však pravdepodobne neprinesie jej zásadnejšie prekrytie v rámci zástavby, najmä pri pohľade z východu bude mimoriadne signifikantná.

Metropola je tak na ceste k ďalšej výraznej – v pozitívnom i negatívnom zmysle – výškovej budove. Jej výstavba významne zmení charakter priľahlej lokality a prinesie rušný život do územia, kde okrem malej obytnej kolónie prežívali rôzne nevhodné (v centre) funkcie. Klingerka už v dohľadnej dobe vytvorí bránu do nového centra Bratislavy.

 

Klingerka, ale aj ostatné plánované projekty, zásadne zmení kolorit tzv. Klingerovej kolónie, ktorá bola donedávna pokojnou a tichou štvrťou

 

Zaujímavé bude v budúcnosti pozorovať vývoj Klingerovej kolónie. Z pokojnej a trochu prehliadanej štvrte sa v uplynulých rokoch stalo miesto vklinené medzi nové kancelárske a v menšej miere rezidenčné komplexy. V bezprostrednom okolí pracujú a budú žiť tisíce ľudí, pre niektorých z nich sa ulice v rámci kolónie stanú významným tranzitným koridorom, či už peším, cyklistickým, ale aj trasou pre autá. To zásadne zmení kolorit územia.

Lukratívnosť okolitých priestorov a maximalizácia ich využitia, spojená s odstraňovaním environmentálnej záťaže (zvlášť pod bývalou Klingerkou – Gumonom) podľa môjho názoru povedie k masívnemu rastu cien nehnuteľností v lokalite, čo by mohlo viacero majiteľov motivovať k predaju svojich domov. Dôležité potom bude, kto nehnuteľnosti odkúpi a ako ich využije.

Vízia rozvoja okolitého územia zahŕňa nielen dokončenie Klingerky, ale aj výstavbu Klingerky II a III, ktorých odhalenie sa predpokladá v priebehu najbližších mesiacov, transformáciu ulice Mlynské nivy, kde by okrem Nového Apolla mohla vzniknúť aj električková trať smerujúca do Podunajských Biskupíc a Vrakune, ale z dlhodobého hľadiska aj premenu Zimného prístavu. Návštevnosť územia tak radikálne narastie.

To vytvára potenciál pre zmenu funkcie Klingerovej kolónie, ktorá by sa mohla napríklad premeniť na živú zábavno-gastronomickú štvrť, kde by sa jednotlivé domy zmenili na záhradné reštaurácie, kaviarne, galérie alebo ubytovanie typu B&B či AirBnB. To by mohlo motivovať mestskú časť k utlmeniu ulíc a ku skvalitneniu verejného priestoru. Súčasné fungovanie kolónie nepovažujem pri dlhodobejšej perspektíve za udržateľné.

Tak či onak, vznik bratislavského downtownu prináša obrovské zmeny nielen do výzoru, ale aj fungovania mesta. Tie môžu byť pozitívne aj negatívne a len čas a miera zapojenia a záujmu lokálnych aktérov rozhodne, ktorá stránka v tomto smere preváži.

 

Fotografie z 25.1.2020. Viac nájdete vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Výhľady z Klingerky, máj 2022

01.06.2022 16:45:04 Adrian Gubčo

Jedným z najvýraznejších benefitov bývania vo výškovej budove sú výhľady na zvyšok mesta. Obzvlášť to platí v prípade, že ide o najvyššiu rezidenčnú budovu - čo je v Bratislave Klingerka od developera J&T Real Estate. Čerstvo dokončená veža má 35 podlaží a 115 metrov. Umiestnená je – nateraz – mimo najvyššej koncentrácie výškových dominánt, vďaka čomu sú z jej najvyšších podlaží nerušené výhľady na celú metropolu.

Čítať viac

Klingerka je definitívne dokončená: na návšteve najvyššej rezidenčnej veže Bratislavy

30.05.2022 14:43:15 Adrian Gubčo

V bratislavskom downtowne bola dokončená ďalšia výšková budova, ktorá patrí v mnohých ohľadoch k najvýraznejším novostavbám v meste. Dané to je jej výškou, proporciami, počtom bytov alebo farebným riešením. Klingerka od J&T Real Estate tak vyvolala mnoho diskusií. Ako však vyzerá zvnútra, aký štandard bývania prináša a aká je celková kvalita tejto aktuálne najvyššej rezidenčnej budovy Slovenska?

Čítať viac

Prvá etapa Klingerky je dokončená

17.01.2022 17:09:00 Adrian Gubčo

Výstavba mohutného polyfunkčného developmentu Klingerka od J&T Real Estate je ukončená a projekt skolaudovaný. Komplex, pozostávajúci z nižšej administratívnej a vyššej rezidenčnej veže a doplnený o parkovací dom a park, bol vo výstavbe takmer tri roky a priniesol premenu predtým prázdnej a zanedbanej plochy. Výšková budova je aktuálne najvyššou obytnou budovou na Slovensku a jednou z dominánt bratislavského downtownu.

Čítať viac

Klingerka vstupuje do záverečnej fázy výstavby, vzniká aj nový park

14.09.2021 12:30:00 Adrian Gubčo

Mohutný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate sa blíži k celkovému dokončeniu. Zvonka je už podstatná časť prác ukončená, výstavba sa tak sústreďuje na interiéry. Okrem toho sa pracuje aj na úprave priľahlých plôch – najmä severne od dvojice nových veží, kde vzniká nový park. Verejný priestor má zjemniť kontakt medzi pôvodnou a novou zástavbou.

Čítať viac

Klingerka odhaľuje aj zvyšok fasády

29.04.2021 13:05:00 Adrian Gubčo

Aktuálne najvyššia rezidenčná budova na Slovensku, projekt Klingerka od J&T Real Estate, začína získavať finálnu tvár. Po odstránení lešenia zo spodnej časti budovy sa začína odhaľovať aj horná časť východnej fasády. Onedlho by tak mala naplno vyznieť farebná schéma budovy, ktorá ma asociovať jutové vrece v odkaze na pôvodnú fabriku.

Čítať viac

Klingerka dosiahla plnú výšku a stala sa najvyššou rezidenčnou budovou Bratislavy

19.11.2020 15:05:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom Bratislava získala najvyššiu rezidenčnú a celkovo druhú najvyššiu budovu. Hrubú stavbu dosiahla rezidenčná veža, ktorá je súčasťou polyfunkčného projektu Klingerka. Developer J&T Real Estate a zhotoviteľ STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo umiestnili na vrchol budovy glajchu, ktorá má tvar cievky na nite.

Čítať viac

Klingerka začína odhaľovať fasádu

08.10.2020 11:57:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najvýraznejších súčasných bratislavských projektov pokročila do takej fázy, že začína byť zreteľná jeho budúca podoba. Na nižšej z dvojice výškových objektov prvej etapy Klingerky sa začína odhaľovať fasáda, vyššia veža by mala nasledovať čoskoro. Tá by mala v priebehu tohto mesiaca zároveň dosiahnuť plnú výšku.

Čítať viac

Klingerka je pred dosiahnutím plnej výšky

25.08.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Mohutný polyfunkčný komplex Klingerka, ktorého vyššia časť sa po dokončení stane na krátku dobu najvyššou rezidenčnou budovou Slovenska, sa blíži k dosiahnutiu maximálnej výšky 115 metrov. Okrem toho sa čoskoro začne odhaľovať fasáda oboch častí projektu, rezidenčnej aj kancelárskej. Po dokončení Klingerka dotvorí východnú časť bratislavského downtownu.

Čítať viac

Klingerka je v dvoch tretinách výšky

10.06.2020 16:21:00 Adrian Gubčo

Druhá najvyššia rozostavaná budova v Bratislave sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky. Vďaka rýchlemu postupu výstavby dosahuje Klingerka od J&T Real Estate dve tretiny svojej výšky, ktorá z nej na určitú dobu spraví najvyššiu obytnú budovu na Slovensku. Okrem toho sa pravdepodobne čoskoro začne inštalovať aj obloženie fasády obytnej časti, čo nám dá predstavu o finálnom vzhľade budovy.

Čítať viac

Klingerka rastie aj napriek pandémii a stáva sa viditeľnou súčasťou panorámy

09.04.2020 12:17:00 Adrian Gubčo

Klingerka je jeden z najvýraznejších aktuálne rozostavaných projektov v Bratislave a postupne to začína byť viditeľné. Kým nižšia z budov, administratívny objekt Klingerka Offices, už dosiahla plnú výšku, vyššia rezidenčná veža ju prerástla a rýchlo pridáva nové podlažia. Po dokončení pôjde na určitú dobu o najvyššiu obytnú budovu na Slovensku.

Čítať viac

Klingerka rastie, odhalenie druhej etapy sa predpokladá čoskoro

06.11.2019 15:10:00 Adrian Gubčo

Na okraji bratislavského downtownu rýchlym tempom rastie projekt Klingerka, v rámci ktorého vzniká (zatiaľ) najvyššia rezidenčná veža na Slovensku, ako aj nové kancelárske kapacity. Ide však len o prvú časť developmentu, v druhej, ktorej odhalenie je predpokladané už čoskoro, sa očakáva vznik ďalších bytov, kancelárií a obchodov, ako aj nových výškových budov.

Čítať viac

J&T Real Estate odhaľuje kancelárie v Klingerke

21.08.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate rozbehol výstavbu polyfunkčného kompelxu Klingerka na okraji bratislavského downtownu už pred nejakým časom, no až teraz zverejnil informácie o jeho kancelárskej časti – Klingerka Offices, ktorá bude menším bratom susednej rezidenčnej veže, ktorá bude patriť k najvyšším v metropole.

Čítať viac

Najvyššia rezidenčná budova Slovenska už rastie

16.07.2019 12:37:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Klingerka od developera J&T Real Estate sa naplno rozbehla a nad zemou už vznikajú prvé nadzemné podlažia. Dá sa predpokladať, že rast dvoch veží bude veľmi rýchly a Bratislava a Slovensko tak už čoskoro získajú novú najvyššiu rezidenčnú budovu – minimálne na určitú dobu.

Čítať viac

Výstavba Klingerky sa rozbieha, Bratislava získa ďalšiu výškovú budovu

21.03.2019 08:20:00 Adrian Gubčo

V downtowne sa začína stupňovať ruch na ďalšom pozemku – polyfunkčný projekt Klingerka je už nejakú dobu oficiálne vo výstavbe a stavebník sa pripravuje na zakladanie stavby. Po dokončení vznikne v Klingerke (snáď dočasne) najvyššia obytná budova na Slovensku. Developerom je J&T Real Estate.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Klingerku je právoplatné

13.02.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate dnes oznámil, že stavebné povolenie pre polyfunkčný komplex Klingerka nadobudlo právoplatnosť. Už čoskoro tak začne rásť v bratislavskom downtowne ďalšia výšková budova s výškou nad sto metrov, ktorá bude v čase dokončenia najvyššou rezidenčnou vežou v krajine.

Čítať viac

Klingerka má stavebné povolenie a ide do výstavby

28.12.2018 13:30:00 Adrian Gubčo

Vznikajúci bratislavský downtown získa ďalšiu vežu. Po udelení stavebného povolenia pre Discovery Residence pristúpila mestská časť Ružinov k rovnakému kroku aj v prípade polyfunkčného komplexu Klingerka od developera J&T Real Estate. Bratislava tak čoskoro získa svoju druhú najvyššiu rezidenčnú budovu.

Čítať viac

Na Klingerke už prebiehajú prípravné práce

01.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Na pozemku, kde má vyrásť polyfunkčný projekt Klingerka od developera J&T Real Estate, je už nejakú dobu viditeľná aktivita. Hoci nejde o samotnú výstavbu, tá by sa mohla spustiť čoskoro, možno ešte do konca roka.

Čítať viac

Klingerka má územné rozhodnutie a začína s prípravnými prácami

06.06.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Klingerka od developera J&T Real Estate (JTRE) má konečne územné rozhodnutie a priblížil sa tak k začiatku výstavby. V najbližších mesiacoch sa bude na pozemku realizovať čistenie podložia, neskôr sa spustí aj výstavba samotného projektu, ktorého súčasťou bude najvyššia rezidenčná veža na Slovensku.

Čítať viac

Spojená Bratislava sa naďalej odhaľuje: Novinky z Nového Lida a detaily električkovej trate

15.09.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer J&T Real Estate naďalej stupňuje snahy o získanie verejnej podpory pre svoje projekty, ktoré pokryjú prakticky celé nábrežné územie medzi Starým mostom a Mostom Apollo. Všetky zámery v tejto oblasti zhrnul do projektu pod názvom "Spojená Bratislava" s cieľom priblížiť mesto k Dunaju a dať mu nové centrum. Postupne sa tak odhaľuje stále viac informácii o tejto veľkolepej vízii.

Čítať viac

J&T Real Estate odhalilo svoju víziu nového centra Bratislavy

04.08.2017 12:00:00 Adrian Gubčo

Na včerajšej tlačovej konferencii predstavil developer J&T Real Estate svoje plány na pretvorenie nábrežia Dunaja, pričom naznačil budúcu podobu developmentov v oblasti. Okrem toho, developer bude žiadať, podobne ako HB Reavis, ktorý dávnejšie predstavil svoje rozsiahle zámery, o udelenie štatútu významnej investície.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube