Author photoAdrian Gubčo 27.06.2017 08:30

Nový projekt: Rezidencia medzi hviezdami

Finančná skupina Proxenta Broker, ktorá sa venuje aj developmentu, napreduje v príprave nového projektu, o ktorom som sa už zmieňoval - v susedstve dokončovaného Weinhaueru pribudne Rezidencia medzi hviezdami, ktorá odhaľuje prvé informácie a vizualizácie a je na pripomienkovaní EIA.

Zdroj: Proxenta Broker / EIA

Zdroj: Proxenta Broker / EIA

Projekt vyrastie na mieste dvoch parciel, resp. domov, pričom jeden z nich, budova z 90-tych rokov 20. storočia, bude asanovaný, kým historický objekt bude nadstavaný. Vznikne tak polyfunkčný komplex, ktorý bude na základe požiadavok schvaľujúcich orgánov členením vychádzať z pôvodného rozdelenia parciel.

Výška bude gradovať od historického domu na nároží Jozefskej ulice a Námestia 1. mája po pripravovaný projekt Metropolitan Star, ktorý vyplní preluku medzi Rezidenciou medzi hviezdami a hotelom Tatra, bude tak mať šesť až osem podlaží. Dom by sa mal prirodzene napojiť na Weinhauer a vytvoriť s ním spoločný vnútroblok, ktorý bude prístupný pasážou.

Bytov sa bude v komplexe nachádzať 122, dominovať by mali dvojizbové, ktorých bude až 100, trojizbových bude 18, zvyšné 4 sú štvorizbové. Okrem toho by mala vzniknúť aj štvorica nebytových priestorov s výmerou 820 metrov štvorcových, slúžiacich pre komerčné využitie. Parkovanie bude umiestnené v dvoch podzemných podlažiach, vzniknúť by malo 140 parkovacích miest, garáž bude prepojená s tou vo Weinhaueri. Developer predbežne odhaduje začiatok realizácie ešte v tomto roku, dokončenie v priebehu roka 2019. 

Z vizualizácii projekt zaujme predovšetkým svojim architektonickým stvárnením v časti, ktorá vznikne nadstavaním historického objektu. Nitrianski architekti zo štúdia Verida ho navrhli ako historizujúcu nadstavbu, ktorá má zrejme nekonfliktne nadviazať na pôvodnú architektúru budovy.

Čo sa týka architektúry svojich projektov, developer Proxenta Broker má značne narušený imidž po tom, ako zverejnil otrasný návrh svojej plánovanej centrály na Račianskom mýte. V tomto prípade sa očividne chce širokej verejnosti zapáčiť vybudovaním historizujúcej nadstavby a napraviť si pošramotenú povesť, no existuje dôvodná obava, aby nevznikol gýčový paškvil, čo je zvyčajné pri takomto spôsobe výstavby.

Ani nová časť so súčasnejším stvárnením sa však neprezentuje akoukoľvek vizuálnou kvalitou, hoci budeme dúfať, že je to zatiaľ len vinou nekvalitnej vizualizácie a fasáda ešte prejde masívnym redizajnom.

Každopádne, projekt ako taký vhodne dopĺňa existujúce územie, v rámci ktorého sa postupne zaceľuje celý mestský blok, k čomu bude do veľkej miery chýbať už len dobudovanie susedného projektu Metropolitan Star, za ktorým stojí developer Archikód.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Proxenta Broker / EIA
  • Zdroj: Proxenta Broker / EIA
  • Situácia. Zdroj: Proxenta Broker / EIA

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube