Author photoAdrian Gubčo 04.09.2019 15:50

Metropolitan Star už rastie, Kesselbauer bližšie k spusteniu výstavby

Centrum mesta bude už čoskoro výrazne kompaktnejšie a ucelenejšie. Stavba dlhoočakávaného projektu Metropolitan Star už dosiahla úroveň terénu, kým susedný Kesselbauer sa posúva v povoľovaní. Developer druhého projektu okrem toho pripravuje aj vyplnenie prieluky od Banskobystrickej ulice.

Metropolitan Star

Metropolitan Star

Prvý menovaný projekt developuje spoločnosť Archikód, ktorý sa dostal k staršiemu, ešte predkrízovému zámeru, v rámci ktorého mala byť budova kedysi slávneho kina Hviezda nahradená moderným polyfunkčným komplexom s kanceláriami, bývaním, obchodmi, ale aj novým kinom. Výstavba mala prebehnúť medzi rokmi 2008 až 2010.

V skutočnosti sa však naplno rozbehla len v priebehu tohto roka. V súčasnosti sa už budujú prvé nadzemné podlažia, ako aj podzemné, kde bude parking. Rastú všetky tri sekcie, teda kancelárska časť navizaná na Námestie 1. mája, stredová sekcia, ktorá predelí dlhý pozemok smerom k Banskobystrickej, ako aj rezidenčná sekcia na tejto pokojnej ulici.

Celkovo bude mať Metropolitan Star maximálne osem nadzemných podlaží, informácie o celkovom počte bytov ani výmere kancelárskych priestorov však zatiaľ nie sú komunikované. Verejne známe nie sú ani informácie o predaji či prenájme, čo je vzhľadom na stav výstavby nezvyčajné.

Nepochybne však pôjde o žiadaný projekt, keďže ide o prestížnu lokalitu – zvlášť pre bývanie. Očakávaný je vyšší štandard bývania, ako aj materiálového prevedenia. Pozitívom je, že developer, ktorý je sám architektom, do veľkej miery zachoval pôvodný a pomerne príťažlivý vizuál projektu od známeho a skúseného achitekta Ľubomíra Závodného.

Pri aktuálnom stave výstavby bude celý Metropolitan Star dokončený pravdepobne v roku 2021. Jeho výstavbou dôjde k vyplneniu exponovaného pozemku v centre mesta, ktorý bol dlhodobo v stave, nezodpovedajúcom významu lokality.

 

Kesselbauer

 

V čase dokončenia Metropolitan Star by mal zároveň rásť už aj susedný projekt Kesselbauer, ktorý doplní domoradie severnej strany Námestia 1. mája v podobe znovuvybudovaného a nadstavaného historického objektu (resp. jeho fasády), ktorý musel byť v priebehu minulého roka asanovaný, a úplne novej stavby v modernom štýle.

Developer projektu, finančná skupina Proxenta, výrazne pokročil v povoľovaní, keďže projekt získal územné rozhodnutie. Čoskoro tak Kesselbauer pôjde do stavebného konania, čo znamená, že v priebehu niekoľkých mesiacov by sa mohla spustiť výstavba. Pozemok je momentálne vyčistený po asanácii pôvodných objektov, okrem zmieňovanej staršej stavby aj administratívnej budovy z 90-tych rokov 20. storočia.

Kesselbauer bude mať 116 rezidenčných jednotiek (47 bytov, 69 apartmánov), medzi ktorými dominujú dvojizbáky. Štandard je relatívne vyšší, byty budú mať hliníkové okná alebo predprípravu na exteriérové žalúzie či klimatizáciu. V parteri by malo vzniknúť 9 prevádzok na 700 metroch štvorcových. Architektom je kancelária Beionde.

Okrem Kesselbaueru Proxenta pripravuje aj zastavanie pozemku od Banskobystrickej, kde sa jej podarilo získať starší projekt aj s príslušnými povoleniami. Aktuálne ohlásila rebranding zámeru na „Vila Biela“ a už v blízkej dobe by mal byť odhalený nový vizuál projektu.

Vo výsledku tak bude vybudovaním Kesselbaueru, Vily Biela, ako aj Metropolitan Star vyplnený celý mestský blok, a to hustou, polyfunkčnou štruktúrou, založenou na rešpektovaní existujúcich uličných a stavebných čiar, tvorbe intímnejších parkovo upravených vnútroblokov a (väčšinou) modernej architektúre, hoci sotva špičkovej.

Odhadom v roku 2022 bude takmer celý blok dobudovaný a ďalšia časť mesta nadobudne ucelený ráz. V Bratislave sa tak postupne zaceľujú existujúce prieluky. Ide o jeden z najžiadúcejších spôsobov výstavby, ktorý viacmenej bezkonfliktne pomáha k efektívnejšiemu využitiu územia, dotvoreniu mestských lokalít a k oživeniu centra.

 

Fotografie z 18.8.2019.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Archikód
  • Kesselbauer
  • Zdroj: Proxenta
  • Vila Biela. Zdroj: Proxenta

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube