Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 20.02.2019 14:30

Lordship rokuje o ďalšej podobe fasády hotela Kyjev

Developer Lordship, ktorý pripravuje rekonštrukciu a dostavbu okolia areálu hotela Kyjev, pokračuje v hľadaní vízie novej podoby ikonickej výškovej budovy v centre Bratislavy. Zástupcovia spoločnosti sa za okrúhlym stolom stretli s vedením Hlavného mesta aj mestskej časti.

Article Big

Podľa mediálneho zástupcu investora, motiváciou bolo transparentné nastavenie ďalšieho rozvoja územia tak, aby jeho budúca tvár bola v súlade so želaniami nielen súkromnej spoločnosti, ale aj mesta samotného. Developer dnes vlastní okrem hotela aj priľahlé pozemky smerom ku Špitálskej ulici či niekoľko domov v predĺžení Cintorínskej ulice alebo na Dunajskej ulici.

Na stretnutí informoval súčasný majiteľ Lordshipu Jonathan Jackson, že v minulosti sa snažil o zmenu Územného plánu zóny Dunajská, no ani po pätnástich rokoch sa to nepodarilo. Preto sa Lordship rozhodol postupovať v zmysle dnes platného ÚPZ. „Rozhodli (sme sa) postupovať v rámci regulatív súčasného platného územného plánu a zamýšľame budovu bývalého hotela zrekonštruovať v súlade s ním. Na mieste dnešného parkoviska plánujeme realizáciu nového administratívneho objektu,” povedal na stretnutí Jonathan Jackson.

Podľa tejto vízie by premena mala čakať aj obytné domy vo vlastníctve developera, ktoré sa pravdepodobne buď zasanujú a postavia nanovo, alebo prejdú radikálnou prestavbou. V nástupnom priestore od Rajskej ulice by malo vzniknúť nové námestie, developer plánuje do lokality doplniť aj nové parkovacie kapacity, ktoré by oproti súčasným mali byť zhruba päťnásobné.

 

Nové námestie od Rajskej ulice. Zdroj: Lordship

 

Súčasťou stretnutia bola aj debata o budúcnosti fasády hotela Kyjev, resp. celej budovy. Len nedávno boli vyhodnotené výsledky architektonickej súťaže na novú fasádu, ktoré boli, prinajlepšom, pochybné. Súťaž zároveň sprevádzal odpor architektov zo Slovenskej komory architektov, ktorí vyslovene neodporúčali svojim členom sa súťaže zúčastniť.

Developer však pripomenul, že súčasná fasáda nespĺňa moderné tepelno-izolačné a ďalšie technické kritériá, a preto je potrebné ju podľa Lordshipu pri rekonštrukcii vymeniť. Ak by sa volil výzor rovnaký alebo podobný ako predtým, hotel by mohol mať len nízku úroveň alebo formu prechodného bývania. Developer požiadal mesto o súčinnosť a potvrdil, že postup koordinuje aj s novým majiteľom obchodného domu Prior (Tesco), Georgeom Trabelssiem.

Mesto nateraz vyhlásilo len toľko, že si uvedomuje význam Kamenného námestia a že prioritou je riešenie bezpečnosti, kvality verejného priestoru a vloženia mestotvorných funkcií. V blízkej dobe sa chce zamerať na sumarizáciu problémov a požiadaviek ako vstupov do ďalšej diskusie. Tak ako v iných prípadoch, aj v tomto ohľade predpokladám, že pôjde o zadanie pre budúci Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB).

 

"Víťazný" návrh z architektonickej súťaže na novú podobu hotela Kyjev. Zdroj: Lordship

 

Projekt premeny unikátneho stavebného a architektonického súboru obchodného domu Prior a hotela Kyjev od architekta Ivana Matušíka teda postupuje. Výnimočné architektonické kvality ho radia na popredné miesta v rámci slovenskej tvorby v 20. storočí, ktoré však dnes trpia na údržbu a úpadok v konkurencii modernejších nákupných centier. Samotná stavba si však zachováva základné kvality, ktoré by oprávňovali jej zaradenie medzi Národné kultúrne pamiatky, medzi ktoré sa už postupne dostávajú aj diela neskorej moderny.

Akákoľvek rekonštrukcia tak musí byť veľmi citlivá a na vysokej úrovni návrhu aj prevedenia. Z doterajšieho vývoja zatiaľ existujú pochybnosti, či projekt od Lordshipu bude príkladom želanej kvality, na druhej strane aktívne zapojenie samosprávy (a v budúcnosti aj MIBu) do plánovania by mohlo dať nádej, že sa kľúčové hodnoty zachovajú.

Citlivá rekonštrukcia hotela Kyjev, oživenie Prioru a dobre osadené dostavby s vysokou kvalitou architektúry by mohli zásadne zlepšiť stav Kamenného námestia, jedného z uzlových priestorov metropoly, ktorý by s priľahlým Námestím SNP mohol byť skutočným srdcom mesta. Ako ukazujú príklady z iných miest (napríklad Moskvy, Melbourne či New Yorku), môže dobre pripravená revizalizácia zásadného verejného priestoru a okolia priniesť pozitívnu zmenu energie v celom meste.

Na druhej strane, zlé riešenie by mohlo dať smrteľnú ranu centru, kde sa doteraz nedokončila transformácia, ktorá prebieha už celé storočie a ktorá mala zmeniť Bratislavu z provinčného mestečka na európsku metropolu. A to by malo pre Hlavné mesto, ktoré sa v uplynulých rokoch konečne začalo tomuto cieľu približovať, veľmi zlý účinok.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

V Priore vznikne veľká gastrozóna, definitívna budúcnosť územia ostáva naďalej nejasná

21.01.2020 11:05:00 Adrian Gubčo

V interiéri obchodného domu Prior, naposledy známeho ako My, v súčasnosti prebiehajú stavebné práce. Aktuálny majiteľ, ktorým je žilinský podnikateľ George Trabelssie, tu plánuje už v dohľadnej dobe otvoriť novú gastrozónu a viacero obchodov. Definitívna budúcnosť vzácneho neskoromodernistického komplexu však ostáva nejasná. O téme informovali Bratislavské noviny.

Čítať viac

Živé námestie sa stáva realitou

23.01.2019 08:40:00 Adrian Gubčo

V máji minulého roka bola po komplexnom participačnom procese predstavená iniciatíva Živé námestie, ktorá si kladie za cieľ zásadne zlepšiť stav Námestia SNP a Kamenného námestia, dvoch kľúčových verejných priestranstiev v úplnom centre Bratislavy. Okrem prípravy podkladov pre architektonickú súťaž priniesla aj sériu rýchlych riešení, ktoré sa postupne začínajú realizovať.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Ďalší park je v realizácii, tentokrát pod taktovkou developera Lucron v Urban Residence.

Another park is under construction. Developer is Lucron and the park is part of Urban Residence development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #park #publicspace #greenery #verejnypriestor #urbanism #urbanResidence #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
Možné riešenie kauzy na Drotárskej? Murman Group navrhuje rekreačný areál a výletnú reštauráciu na mieste bývalej Pohody. 

Murman Group has proposed a new recreational area and restaurant instead of former Pohoda Park.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #reconstruction #leisure #recreation #park #restaurant #horskypark
Nová vizualizácia Nového Istropolisu.

New render of New Istropolis.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #office #work #city #urbanism #culture #congress #mice #trnavskemyto #architecture #contemporaryarchitecture #istropolis #novyistropolis

@immocap.sk @kcap.eu @playtime.barcelona
Hlavné mesto plánuje upraviť priestor pred Novou tržnicou, pribudne tu pätica veľkých stromov. Dokončenie projektu je plánované ešte v máji tohto roku.

City of Bratislava intends to revitalize the public space before Nová tržnica (New market). Five big trees will be planted. Project should be completed by the end of May.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #greenery #verejnypriestor #trnavskemyto #architecture #design
Stavebná fakulta STU postupne získava novú podobu.

Faculty of Civil Engineering of STU is getting new look.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #stu #school #university #science #reconstruction #architecture #modernarchitecture #modernism
Prvý bratislavský mrakodrap rastie a spolu s ním aj celý projekt Eurovea II.

First Bratislava skyscraper rises as well as Eurovea II development.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #euroveaTower #tower #highrise #skyscraper #city #downtown #riverfront #architecture #contemporaryarchitecture

@jtre_sk
Pozrieť viac

YouTube