Author photoRED 14.09.2022 11:55

Nekultúrne terasy pri Eurovei majú zaniknúť, nahradia ich nové

Medzi reštauračné zariadenia, ktoré o návštevníkov nemajú hádam nikdy núdzu, patria nepochybne exteriérové terasy pri bratislavskom nákupnom komplexe Eurovea. Zákazníkov okrem gastronómie láka blízkosť a nerušené výhľady na rieku Dunaj. Málokto z hostí však pravdepodobne tušil, že sedí v prostredí, ktoré má len provizórnu, dočasnú podobu - niekedy dokonca označovanú za čierne stavby.

Terasy v druhej etape Eurovey pravdepodobne nadviažu na prvú. Zdroj: J&T Real Estate

Terasy v druhej etape Eurovey pravdepodobne nadviažu na prvú. Zdroj: J&T Real Estate

Toto má byť v dohľadnom čase minulosťou. Keďže atraktívne terasy na dunajskom nábreží dlhé roky fungovali iba s povolením na dočasné užívanie, čaká ich logický koniec v podobe búrania. Ružinovský stavebný úrad nedávno vydal konečné rozhodnutie o zrušení terajších plôch, na čo dal ich prevádzkovateľom termín do konca budúceho roka. V zmysle rozhodnutia požiadalo o odstránenie súčasných terás desať prevádzok. 

Neznamená to však zánik takejto formy trávenia voľného času na dunajskom nábreží. Ide o dôležitú súčasť celkového charakteru Eurovey, ktorá je už od roku 2010 jednou z najpopulárnejších nákupných, ale aj rekreačných destinácií v Bratislave. Reštaurácie, ktoré sú súčasťou promenády, patria k navyťažovanejším a najbonitnejším prevádzkam svojho druhu v meste aj krajine. 

Ako tvrdí developer JTRE, informácie o konečnom odstránení terás sú zavádzajúcou správou a predbežne sa nič búrať nebude. Ako sa vyjadrila pre Startitup.sk PR manažérka projektu Eurovea Daniela Stričková, spomínané povolenie na dočasné užívanie, ktorým terasy disponujú, je právoplatné do konca roku 2023. O žiadne čierne stavby tak podľa nej nejde. Po tomto termíne príde k zmene celkového charakteru promenády. 

Spojením Eurovea 2 (vo výstavbe) s Eurovea 1 (v prevádzke) dôjde totiž nielen k predĺženiu nábrežnej promenády, ale zároveň k zosúladeniu a k zjednoteniu prvkov tohto lineárneho priestoru, vrátane populárnych vonkajších terás. Tie doterajšie nahradia nové a trvalé, ktorých dizajn dostane jednotný punc. Zodpovedať zaňho bude kancelária GFI, ktorá je zároveň architektom druhej etapy Eurovey. Podoba vonkajších terás tak bude pravdepodobne nadväzovať na celkové vyznenie rozšírenia projektu. 

Dizajn nebol zatiaľ predstavený, preto si možno urobiť len letmé predstavy zo stavebného povolenia na nové trvalé celoročné terasy. Pôjde o 11 jednoduchých stavieb, pričom každá terasa bude samostatným celkom s prestrešeným prístupom ku hlavnej prevádzke v interiéri Eurovey. Zjednocujúcim prvkom bude lemovanie v úrovni strešnej roviny rámovou konštrukciou, ktorá dotvára pôdorysnú krivku čelnej fasády jednotlivých terás. Jednotlivé objekty nebudú brániť prístupu do bytových domov ani do nákupného centra. Dá sa len predpokladať, že pokračovanie série terás v druhej etape projektu nadviaže na toto riešenie. 

Po vyše desaťročí tak terasy v Eurovei konečne získajú jednotný a ucelený dizajn. Nadviažu tým na trend, smerujúci k zjednoteniu estetických štandardov verejných priestorov, ktorý nadobúda v hlavnom meste SR systematický charakter a progresívne sa upevňuje. Postupná aplikácia pravidiel v rámci mesta, ale aj súkromných investičných projektov, ponúka optimistickú víziu Bratislavy ako kultivovanej a kultúrnej európskej metropoly.

 

Pozrite si výstavbu Eurovey II vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube