Author photoAdrian Gubčo 20.06.2022 11:48

Slovensko má novú najvyššiu budovu, Eurovea Tower prevýšila 125 metrov

Bratislava aj celé Slovensku má novú najvyššiu budovu. Po dokončení 38. podlažia prekonala rozostavaná veža Eurovea Tower od developera J&T Real Estate výšku 125 metrov, čím sa stala vyššou ako doterajší líder Nivy Tower. Do dosiahnutia plnej výšky stále ešte ostáva vyše 40 metrov, čo z dominanty rozšírenej Eurovey spraví prvý slovenský mrakodrap.

Zdroj J&T Real Estate

Zdroj J&T Real Estate

Ako píše JTRE, výstavba pokračovania nábrežného komplexu Eurovea začala koncom roka 2019. Začiatkom nasledujúceho roka postupovala vŕtaním pilót, na jar pribudol prvý žeriav a dôležitý míľnik prišiel na rad v septembri 2020, keď sa tri dni nepretržite betónovala základová doska mrakodrapu. Následne začala veža rásť do výšky – po dokončení podnože s 15-metrovými nosnými stĺpmi v tvare V pribúdajú štandardné bytové podlažia tempom v priemere každých 11 dní.

Dnes sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky, čo zobrazuje digitálny displej na šplhacom debnení. „Eurovea Tower je už jasne viditeľná v panoráme Bratislavy,“ hovorí Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE. „V jej okolí sú sústredené veže s približne rovnakou výškou okolo 100 až 115 metrov a tvoria tak monotónnu „stenu 115“. Už v najbližších mesiacoch uvidíme, že 168-metrový mrakodrap pomôže túto stenu rozbiť a kompozične rozohrať pohľady na moderné centrum mesta.“ Za mrakodrap sa považuje budova, ktorá má výšku minimálne 150 metrov.

Developer upozorňuje, že rezidenčná veža vyvoláva záujem verejnosti aj klientov. Z 389 bytov a apartmánov, ktoré tu vznikajú, sú vypredané takmer všetky. „Za najcennejšie a najhodnotnejšie bývanie v byte v Bratislave považujem to, ktoré sa spája s vodou, nábrežím Dunaja. Ak je zároveň spojené aj s centrom mesta s jeho širokou ponukou služieb, vybavenosti, kultúry i gastra v pešej dostupnosti, je to ďalšia pridaná hodnota,“ vysvetľuje Pavel Pelikán. Súčasťou veže je aj 30 exkluzívnych rezidencií na najvyšších podlažiach s nerušeným výhľadom na celé mesto.

JTRE chce výstavbu Eurovea Tower priblížiť v dokumentárnom filme, pre ktorého tvorbu oslovilo oceňovaného režiséra Jara Vojteka. Predstavený bude pravdepodobne až po dokončení celého projektu. Podľa developera by mala veža dosiahnuť plnú výšku do konca tohto roka. Celkové dokončenie sa predpokladá v priebehu nasledujúceho roka, keďže popri budovaní jednotlivých podlaží postupuje rýchlo aj realizácia fasády a práce v interiéroch.

Mrakodrap bude takisto poslednou dokončenou časťou celého rozšírenia komplexu Eurovea. Okrem rezidenčnej veže tu pribúda ďalšia obytná časť Eurovea Riverside, kancelárske budovy Pribinova X a Pribinova Y, rozšírenie nákupnej galérie, veľká podzemná garáž a masívne úpravy verejných priestorov od nábrežia aj Pribinovej ulice. Developer naostatok dodáva, že námestie pred vstupom do nákupného centra od nábrežia dotvorí umeleckým dielom. Na jeho podobu aktuálne prebieha umelecká súťaž.

 

Výstavba Eurovea Tower. Zdroj: J&T Real Estate

 

Eurovea 2 je obrovský projekt, ktorý prinesie takmer päť stoviek nových nadštandardných bytov, 40-tisíc metrov štvorcových kancelárií (18-tisíc v Pribinovej X a 22-tisíc vo vyššej Pribinovej Y), ďalších 25-tisíc metrov obchodnej plochy v galérii (ktorá tak bude mať 85-tisíc metrov štvorcových) alebo 1.400 parkovacích miest. S developmentom je spojené predĺženie promenády, vznik športovej zóny pod Mostom Apollo, nové spojenie promenády so zastávkami na moste alebo prestavba Pribinovej na „bulvár“, ktorý by v budúcnosti mohla dotvoriť električková trať.

Napriek tomu ostáva Eurovea Tower čerešničkou, ktorá dáva celému projektu mimoriadny význam. V tejto chvíli sa nezdá, že by malo jej výšku v dohľadnej dobe čokoľvek prekonať. Ak sa však tak aj stane, určite nebude mať táto veža takú výraznú polohu ako prvý mrakodrap. Osadený je priamo na nábrežnej hrane a spolu s Bratislavským hradom, Katedrálou sv. Martina, Kamzíkom alebo pylónmi Mostu SNP sa stane najvýraznejším prvkom bratislavskej panorámy. Viditeľná bude z veľkej časti mesta. To totiž platí už dnes, kedy jej ešte k vrcholu chýba niekoľko desiatok metrov.

Podoba veže je súčasná a nasleduje trendy vo výstavbe mrakodrapov zo zahraničia. V medzinárodnom kontexte jej chýba výnimočnosť a vo významným metropolách, kde sa nachádzajú veľké zhluky mrakodrapov, by bola prehliadnuteľná. Pre mesto veľkosti Bratislavy ale ide o mimoriadny počin. To bolo zrejmé už v čase, kedy sa len dizajnovala. Dnes možno považovať za škodu, že sa k jej návrhu nepristúpilo s ešte väčšou vážnosťou – resp. developer sa neodhodlal pre odvážnejšie riešenie. O katastrofu sa ale nejedná. Autorom architektúry je kancelária GFI.

Bratislava sa tak čoskoro zaradí medzi mestá s mrakodrapmi. Eurovea Tower bude dominovať metropole a bude symbolom jej aktuálnych ekonomických úspechov. To isté bude platiť o celej štvrti, v ktorej vzniká – bratislavský downtown s vežami, kancelárskymi komplexami, luxusnými bytmi, nákupnými centrami a upravenými priestranstvami, hoci nie bez veľkých chýb, mení obraz celého mesta. Eurovea Tower bude jeho korunou, čo bude platiť ešte dlhé roky, ak nie desaťročia. 

 

Pozrite si výstavbu Eurovey vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj J&T Real Estate
  • Zdroj J&T Real Estate
  • Zdroj J&T Real Estate
  • Zdroj J&T Real Estate
  • Zdroj J&T Real Estate
  • Zdroj J&T Real Estate
  • Zdroj J&T Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube