V bratislavskej Karlovej Vsi sa čoskoro rozbehne veľké búranie. Na Patrónke začne zanikať bývalá vojenská nemocnica. Na jej mieste je totiž naplánovaný rozsiahly kancelársky a vývojový kampus spoločnosti ESET. Projekt svetových parametrov môže zlepšiť pozíciu slovenskej metropoly na poli inovatívnosti.
Spoločnosť ESET pripravuje projekt svojej novej centrály už niekoľko rokov. Pred časom sa jej podaril zásadný míľnik, keď obdržala búracie povolenie na objekty bývalej Vojenskej nemocnice. Pre TASR to uviedol Peter Blažečka zo spoločnosti.
Už onedlho sa tak v známej lokalite v blízkosti vstupu do Bratislavského lesoparku začnú realizovať veľké zmeny. „Objekt je aktuálne pripravený na búracie práce. V tomto smere boli vykonané všetky nevyhnutné opatrenia a aktuálne dokončujeme tender na dodávateľa búracích prác," skonštatoval Blažečka.
V súvislosti s odstránením existujúcich objektov bola spracovaná pasportizácia a projekt odstránenia budov, ako aj zodpovedajúca dokumentácia pre posúdenie dosahu búrania na životné prostredie. Popritom boli vypracované viaceré posudky a vyhodnotenia akustiky, dendrológie, objektov hodných pamiatkovej ochrany, geológie či hydrológie. Rovnako tak dopravných analýz vrátane analýzy rozvoja cyklistickej štruktúry a vlakovej dopravy, ako aj analýza prínosu projektu v sociálnej oblasti.
Okrem búracieho povolenia má investor k dispozícii vyjadrenie mesta k vypracovanému investičnému zámeru. Ide o akýsi predstupeň k vydaniu záväzného stanoviska. To sa vydáva na základe dokumentácie pre územné rozhodnutie, ktorú ESET, resp. jeho projektanti, momentálne pripravujú.
V tomto smere vyvoláva komplex obrovské očakávania. Už kúpa pozemkov v roku 2017 bola spojená s veľkou pozornosťou a mimoriadnymi nákladmi. Následne ESET zorganizoval medzinárodnú architektonickú súťaž, do ktorej prizval významné mená svetovej architektúry. Napokon sa v nej presadila kancelária BIG – Bjarke Ingels Group s návrhom, nadväzujúcim na obdobné kampusy inovatívnych firiem inde vo svete. Lokálnym partnerom je Pantograph.
Odhad nákladov na vybudovanie kampusu, teda na úrovni 200 miliónov eur, sa podľa Blažečku zatiaľ nezmenil. Otázne však zostáva, či bude dodržaný odhadovaný termín začiatku fungovania kampusu, teda rok 2027. Povoľovací proces na Slovensku je podľa neho pomerne komplikovaný, presný termín je preto náročné odhadnúť. „Ak prihliadneme na všetky administratívne záležitosti, ktoré nás čakajú, je možné, že sa bude tento termín posúvať,“ poznamenal Blažečka.
Kedy teda Bratislava definitívne získa kampus, kde majú byť nielen kancelárie firmy, ale aj veľké vývojové a inovatívne centrum v spolupráci s technickými školami, auditórium pre spoločnosť aj verejnosť, parkovanie pre zamestnancov i návštevníkov rekreačnej lokality či nová rozsiahla zeleň, nie je presne známe. Pozitívom ostáva aspoň fakt, že nateraz ESET projekt neplánuje zo Slovenska premiestniť.
ESET sa v poslednej dobe spomínal aj s riešením iného bratislavského problému – absencie planetária. Bratislava totiž po dlhej príprave odmietla plán na vybudovanie nového planetária v areáli projektu River Park 2 na nábreží Dunaja. Poslanci sa vyjadrili proti projektu, hoci s dôvetkom, že podporia jeho zriadenie v inde – vo vedeckom areáli, kde bude planetárium súčasťou väčšieho poznávacieho komplexu. V tomto smere sa skloňoval kampus ESETu.
Na otázku, či si vie spoločnosť do budúcnosti predstaviť, že by v danom území vzniklo aj planetárium, Blažečka uviedol, že ESET víta zámery, ktoré majú potenciál pomôcť Bratislave či Slovensku. Aktuálne sa v súvislosti s kampusom a v spolupráci s hlavným mestom a ďalšími partnermi ale sústreďujú na vytvorenie inovačného centra, ktoré by pomohlo nielen Bratislave. „Jeho konkrétna podoba bude do veľkej miery závisieť od podpory partnerov, ktorí sa na danom projekte budú podieľať,“ dodal zástupca spoločnosti.
Projekt tak veľmi pomaly smeruje k realite. Nie je vylúčené, že v iných štátoch by bol obdobný zámer predmetom intenzívnej podpory verejného sektora, ktorá by rozličnými incentívami nefinančného charakteru – napríklad jednoduchším povoľovaním – usilovala o jeho rýchlejšiu realizáciu. Nanešťastie, na Slovensku, ktoré o prechode k znalostnej ekonomike iba hovorí, ostáva toto vzdialeným snom.
(TASR, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre