Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 27.07.2018 09:40

Nové Mesto obnovilo park na Bielom Kríži

Obnovy verejných priestranstiev neprebiehajú len v centre mesta, ale občasne aj v ostatných mestských častiach. Z nich je najaktívnejšia mestská časť Bratislava - Nové Mesto, ktorá dala v uplynulých rokoch obnoviť viacero verejných priestranstiev. Zatiaľ posledným z nich je park v lokalite Biely Kríž.

Article Big

Obnova má skôr komorný rozsah. Zrekonštruovali sa chodníky v parku, pribudol nový mobiliár, zveľadilo sa okolie samotného kríža. Okrem toho pribudlo aj nové osvetlenie a nasadilo sa niekoľko nových stromov. Vedenie mestskej časti prisľúbilo upraviť ešte niekoľko vecí, napríklad opraviť chodník pred vstupom do parku, skvalitniť zeleň či spraviť nový povrch cesty okolo parku.

Podobné zásahy sú potešiteľné, aj keď úroveň obnovy nie je veľmi vysoká. Na priestor sa nekonala architektonická súťaž a preto ide skôr o kozmetiku, ktorá vylepšila predošlú zúfalú úroveň. Okolie parku sa mení na atraktívnu štvrť, čo je dané prítomnosťou rozvíjajúceho sa centra Nová Cvernovka, dobrého dopravného napojenia na centrum mesta a priestorom pre výstavbu, ktorý sa uvoľní po zasanovaní továrne Palma-Tumys, pričom táto asanácia aktuálne prebieha. Špičkový park mohol byť veľmi silným jadrom zóny, ktorá bude oveľa živšia ako v minulosti. Takto však bude zrejme len radovým lokálnym parkom, estetickým, no nedostatočne využitým.

Našťastie, mestská časť aspoň pri veľkých parkových či rekreačných plochách uvažuje inak. Už dlhšie sa pripravuje architektonická súťaž na riešenie areálu Kuchajda, ktorá by mala mať medzinárodnú účasť. Ak sa súťaž podarí dobre pripraviť a prinesie kvalitné výsledky, môže ísť o veľmi zásadný projekt - zvlášť v kontexte blížiacej sa transformácie Pasienkov na polyfunkčnú štvrť, ku ktorej pravdepodobne dôjde po dobudovaní Národného futbalového štadióna.

Už dávnejšie vyhlásili investori prepojení na developera NFŠ a JTRE urbanistickú súťaž, ktorej víťazom sa stalo štúdio Compass Architekti. Jedným z princípov ich návrhu bol "najväčší park v Bratislave", ktorý vznikne práve organickým prepojením Kuchajdy a zelených plôch v rámci štvrte. Neriešenie najväčšieho parku súťažou by bolo veľkou chybou, nateraz sa však zdá, že tento scenár sa nechystá.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 20.06.2018
  • Fotografia z 20.06.2018
  • Fotografia z 20.06.2018

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube