Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.01.2020 13:00

Noc architektúry 2020 Zima

Vo štvrtok, 16.1.2020 sa v priestoroch Fakulty architektúry STU uskutoční ďalšie zo série podujatí Noc architektúry. Ako obyčajne, aj najnovší ročník prinesie zaujímavý program, výnimočných hostí a možnosť kontaktu s aktuálnymi trendmi v architektúre, dizajne aj mestskom plánovaní.

Article Big

Zdroj: Archtung

Noc architektúry je multižánrová platforma poskytujúca náhľad do centra diania na FA STU. Večerná udalosť, kedy sa celá budova fakulty zmení na galériu plnú vystavených ateliérových prác študentov a to s ambíciou ukázať odbornej a širokej verejnosti výsledky tvorby veľkého spektra projektov vytvorených za posledný semester.

 

Program

Tohtoročná Zimná edícia Noci architektúry svojím bohatým celovečerným programom odštartuje 4-dňový Prieskum na FA STU. Premiéru má taktiež výstava Vetrtikálnych ateliérov, ktoré predstavia mnoho rôznorodých ateliérových tém, s ktorými sa v tomto semestri študenti architektúry a urbanizmu popasovali vo väčších ucelených skupinách.

 

15 – Minútovky (18:00 – 18:45)

Okrem veľkej výstavy si budete môcť tradične pozrieť taktiež krátky prednáškový formát 15 MINÚTOVIEK, kde vám predstaví svoje fungovanie, ciele a kľúčové nástroje Metropolitného inštitútu Bratislavy Peter Lényi a Ján Mazúr. Ďalšiu 15-minútovku vám odprezentuje Oľga Miháliková zo Slovenskej Komory Architektov v rámci témy zahraničného štúdia a následne jeho využitia a platnosti na Slovensku. V tretej prednáške sa vám predstaví hlavný partner Noci Architektúry – spoločnosť CORWIN, kde vám Samuel Csáder a Filip Gulan porozprávajú o svojej filozofii a témach, ktorými sa ako developer intenzívne zaoberá.

 

Zdroj: Archtung

 

DESIGN STAGE na Noci Architektúry (17:00 - 22:00)

Design Stage je tradičný pravidelný formát prezentácie Ústavu dizajnu na celofakultom podujatí Noc Architektúry, ktorý nielen predstavuje najnovšie práce súčasných študentov - prostredníctvom akcie Design STUBA prezentuje aktuálne výskumné projekty a udržiava kontakt s absolventami, ktorý sa úspešne uplatnili v praxi.

Na -1 poschodí FA STU a v priestoroch Starej kotolne sa môžete tešiť na diskusiu Pechtle Mechtle o VR, dizajnérske 15-minútovky ako : Design story: Od priemyselného dizajnu k UX / Barbora Ondrek, Nové nástroje dizajnérskej tvorby / Filip Maukš, Multidisciplinárna spolupráca s YIT: Living 2050 / Zuzana Turlíková, Veronika Nekolová. V neposlednom rade sa môžte tešiť na výstavu BEST OF - výber prác študentov dizajnu za uplynulý zimný semester. Design Stage sa aj tento rok uskutočí s finančnou podporou značky Škoda.


Ikony III – Iľja Skoček (19:00 – 19:30)

Na Noci Architektúry sa taktiež predstaví ďalší film z pripravovanej dokumentárnej série Ikony, tento krát o architektovi Iľjovi Skočekovi. Architekt Skoček patrí profesne i osobnostne ku najvýraznejším osobnostiam slovenskej povojnovej moderny. Ako člen tvorivého kolektívu Konček-Skoček-Titl, familiárne známym ako "Lordi", sa desaťročia podielal na tvorbe novej Bratislavy i Slovenska. Najzásadnejšou stavbou architekta i trojčlenného kolektívu je Dom odborov Istropolis, ktorého budúcnosť je momentálne viac než neistá.

 

Zdroj: Archtung

 

Vyhlásenie výsledkov Cena Cheddar (20:00 – 20:30)

Aj tento rok bude tradične hodnotiť všetky vystavené ateliérové práce z posledného semestra nezávislá porota zložená z architektov, urbanistov a dizajnérov z praxe mienkotvorných slovenských aj zahraničných ateliérov. Najlepšie projekty v kategóriách - architektúra, urbanizmus a dizajn vyhodnotí porota na základe spoločnej diskusie deň pred Nocou Architektúry.

 

Zdroj: NP2F


NP2F Architectes (FR) (20:30 – 21:30)

Zimnú edíciu zavŕšia prednáškou svojej tvorby francúzski architekti NP2F z Paríža. NP2F je ateliér reprezentujúci progresívnu mladú generáciu architektov nového smeru francúzskej scény. Team zložený z 12 členov, pôsobiaci v Paríži a v Nice založili v roku 2009 štvorica mladých architektov Francois Chas, Nicolas Guérin, Fabrice Long a Paul Maître-Devallon. NP2F sa opiera o niekoľko základných bodov: architektúra nemôže byť presná ani ideologická veda. Prax architektúry je otvorený proces, poznačený neustálym výskumom a interpretáciou, myšlienkami a hypotézami o javoch, ktoré nás obklopujú. Každý riadok, každú skicu v priestore formuje dialóg v ateliéri: konsenzus neznamená kompromis. “V procese tvorby sa neustále nachádzame medzi fenomenologickým a dokonca intuitívnym prístupom a referenčnou kultúrnou ambíciou, ktorá vytvára podmienky na abstraktnejšie usporiadanie priestoru.” Svojou tvorbou sa zásluhovali o viacero prestížnych medzinárodných ocenení.

 

Zdroj: Archtung


Afterparty (22:00 – 5:00)

Noc Architektúry ako oficiálnou bránou do prieskumu FA STU presunie svoj program do centra starého mesta na afterparty v priestoroch Fuga. O kvalitný hudobný program sa nám postará silná zostava troch mien v zastúpení našej obľúbenej dvojice DJ´s Jalovec & Čičman, DJ Vec, a EMONOIZBOYZ.

 

(ts)

Súvisiace články

Noc architektúry Zima 2019

14.02.2019 08:40:00 Adrian Gubčo

Dnešný večer patrí ďalšiemu podujatiu zo série Noc architektúry. Záujemcovia budú mať opäť možnosť zoznámiť sa so zaujímavými ideami a hosťami a a popritom sa aj zabaviť. Oficiálna časť podujatia sa koná v priestoroch Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity.

Čítať viac

Noc architektúry 2018 zima

19.01.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Pomaly sa blíži dátum ďalšieho podujatia zo série Noc Architektúry 2018 Zima. Tím okolo združenia Archtung opäť pripravil mimoriadny program, ktorého súčasťou bude niekoľko skvelých prezentácii, prednášok a bohatý kultúrny program. Hlavnou témou tohto večera budú architektonické súťaže.

Čítať viac

Kategórie

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube