Author photoSimona Schreinerová 29.01.2025 15:40

Bratislavské školy v novej ére. Odvážne rekonštrukcie či ambiciózne plány menia vzdelávanie

Školy v Bratislave čelia nedostatočným kapacitám aj zlému technickému stavu. V posledných rokoch tak prišlo k modernizácií aj nadstavbám viacerých objektov. V hlavnom meste vznikli i unikátne projekty a viacero ambicióznych zámerov sa ešte len pripravuje.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA, Michal Feik

Autor: Nino Belovič / YIM.BA, Michal Feik

Rekonštrukcia základnej školy na Plickovej

Rača má na konte viacero projektov, ktoré možno považovať za výnimočné nielen v rámci mestskej časti, ale aj v celomestskom kontexte. Jedným z nich je rekonštrukcia školy na Plickovej, ktorá sa realizovala aj vďaka eurofondom na rozvoj školstva.

Objekt bol niekoľko rokov uzavretý a chátral až kým mestská časť nepristúpila ku generálnej obnove. Rekonštrukcia teda nebola jednoduchá a ani lacná, avšak dnes už sa dá povedať, že ide o výnimočný projekt. Jedným zo základných predpokladov na úspech bol určite projekt vypracovaný renomovanou kanceláriou Pantograph.  

Obnova budovy začala v lete 2021 a dokončená bola ešte pred začiatkom minulého školského roka. Zrekonštruovaná škola obsahuje 25 tried a 10 špecializovaných učební pre 600 žiakov. Nachádza sa tu jedáleň, kuchyňa, jedna menšia telocvičňa, určená najmä na gymnastiku a jedna väčšia telocvičňa aj tanečná sála. Budova je plne bezbariérová a inkluzívna. Celková výška investície bola 5,6 milióna eur.

V lete 2023 projekt pokračoval revitalizáciou vonkajšieho ihriska a športového areálu. Za návrhom stál opäť Pantograph. Financovanie bolo podporené grantom z Fondu na podporu športu vo výške takmer 662-tisíc eur. Areál obsahuje zónu športu, zónu exteriérovej výučby a oddychovú zónu parkového charakteru.

V rámci poslednej, celkovo štvrtej etapy príde k úprave predpolia školy v spolupráci so ZAAN architects. Robiť sa bude výmena povrchu chodníka, pribudnú pergoly s popínavými rastlinami, lavičky, nájazdová rampa, ďalšia výsadba a kontajnerové stojisko pre stacionár pre seniorov. Vysokú kvalitu rekonštrukcie si všimla aj odborná verejnosť. Nominovaná je totiž na Cenu za architektúru CE ZA AR 2024.

 

Dvor ZŠ Plickova. Zdroj: Michal Feik

 

Školský pavilón na Cádrovej

Školské zariadenie na Cádrovej na bratislavských Kramároch patrí k pavilónovým školám, ktoré v tomto prípade vznikli podľa projektu významného architekta Vladimíra Dedečka. Minulý rok pribudol nový školský pavilón, ktorý vznikol prestavbou budovy bývalej kuchyne s jedálňou.

Nové Mesto realizovalo projekt rekonštrukcie s cieľom navýšiť kapacitu školy, ktorú zariadenie využíva od tohto školského roka. Kapacita školy sa navýšila o 160 žiakov. Pavilón poskytuje nové učebne na troch plnohodnotných nadzemných podlažiach. Na štvrtom ustúpenom podlaží sú dva kabinety pre učiteľov, pričom v jednom z nich je sociálne zázemie a sprcha.

Pavilón umožňuje bezbariérový prístup deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami či zdravotnými znevýhodneniami. Súčasťou nového pavilónu je aj moderná školská jedáleň. Obnovou pôvodného stravovacieho zariadenia došlo k navýšeniu jeho kapacity na 750 jedál denne, čo umožnila inštalácia moderných technológií na prípravu jedla. 

Na terase sa nachádza jeden z unikátov rekonštrukcie, ktorým je niekoľko desiatok rokov starý strom. Namiesto výrubu bol zakomponovaný do architektúry. Významným prvkom stavby sú aj použité technológie a energetické opatrenia, ktoré zvýšia úspornosť objektu. Pribudla tiež nová zelená strecha a retenčná nádrž pre dažďovú vodu.

Rekonštrukcia je jedinečná aj preto, že zachováva architektonický odkaz architekta Vladimíra Dedečka. Na projekte spolupracovali architekti z kancelárie INDEX a AOCR. Miestny úrad Bratislava - Nové Mesto získal na realizáciu projektu finančný príspevok vo výške 2.352.014 eur. Celková výška investície dosiahla sumu 4.430.381 eur.

 

Autorka: Simona Schreinerová / YIM.BA

 

Základná škola Dubová 

Nedostatočné kapacity základných škôl zasiahli aj Staré Mesto. Na základnej škole Dubová situáciu riešili nadstavbou. Výstavba sa začala v lete 2022 a trvala dva roky. Kolaudáciu mestská časť stihla ešte pred začatím aktuálneho školského roka. Nadstavbou piateho podlažia sa škola rozšírila o zborovňu, šesť kmeňových tried, tri odborné učebne a päť kabinetov.

Bezbariérový prístup je zabezpečený výťahom, terénnymi úpravami vstupu do areálu a budovy. V rámci projektu vznikli aj dve pobytové terasy a zelená strecha. Celkové prostriedky určené na nadstavbu boli plánované vo výške 2,7 mil. eur, pričom samotná realizácia stála nakoniec 3 mil. eur. Financovaná bola v rámci projektu REACT EU, ktorý zabezpečuje energetické zefektívnenie budov. 

Na Dubovej prešiel rekonštrukciou aj školský dvor. Veľkorysé ihrisko bolo obnovené a pokryté špeciálnym športovým odpruženým povrchom EPDM. Súbor nakreslených čiar plochu delí na futbalové, hádzanárske, basketbalové a volejbalové ihrisko.

Súčasťou areálu sú aj 300-metrový bežecký ovál a doskočisko. V poobedných hodinách je školský dvor prístupný aj verejnosti. Do areálu školy vďaka spolupráci Starého Mesta s mestom Bratislava pribudlo aj 14 vzrastlých stromov.

 

Autorka: Veronika Gubková / MČ Bratislava Staré Mesto

 

Škola na Boroch

Bory ako rozrastajúca sa mestská štvrť potrebujú aj dostatočnú občiansku vybavenosť, školy nevynímajúc. V roku 2023 developer Borov, Penta Real Estate, oznámil, že uzavreli dohodu s OZ Felix Bratislava o zriadení súkromnej spojenej materskej, základnej a strednej školy (gymnázia).

Spojená škola bude mať päť nadzemných podlaží. Pozostávať bude z piatich blokov, ktoré majú obsahovať učebne rozdelené podľa ročníkov. Súčasťou školy bude aj telocvičňa, ktorá sa integruje do objektu, a teda pôjde o súvislý celok.

Na prvom podlaží sa bude nachádzať materská škola, telocvične, jedáleň a hlavný vstup. Celkovo bude toto zariadenie schopné prijať 80 detí. Školská jedáleň bude prepojená so vstupnou halou a školským dvorom, čo umožní organizovanie väčších spoločenských podujatí. Telocvičňa a vonkajšie priestory školy budú taktiež prepojené.

Základná škola bude umiestnená na druhom a treťom podlaží, zatiaľ čo gymnázium bude na štvrtom podlaží. Kapacita základnej školy bude 615 žiakov a gymnázium poskytne miesto pre 300 žiakov. Na piatom podlaží budú priestory pre učiteľov, technická infraštruktúra a 11 malometrážnych apartmánov pre učiteľov.

Celkové náklady na výstavbu sa odhadujú na približne 30 miliónov eur. Realizácia by mohla začať v roku 2025 a trvať má 3 roky. Prvým školským rokom by však mal byť už rok 2027/2028. Generálnym projektantom je Siebert + Talaš, architektonický koncept však posúdila kancelária Fielding International z USA, ktorá sa špecializuje práve na budovanie škôl.

 

Predbežná axonometria. Zdroj: Fielding International / Forbes

 

Rekonštrukcia Elektrovodu

O rekonštrukcii a dobudovaní bývalej školy v Záhorskej Bystrici, známej ako Elektrovod, sa hovorí už niekoľko rokov. Reálnejšie kontúry začal projekt naberať až v minulom roku. Projekt pre stavebné povolenie na novú základnú školu je hotový od začiatku roka 2024.

„Tento rok neboli vyhlásené ideálne výzvy, do ktorých by sme sa mohli zapojiť. Projekt rekonštrukcie Elektrovodu v objeme 7-10 miliónov eur totiž nedokážeme financovať z rozpočtu mestskej časti, preto musíme počkať na eurofondové výzvy. Stále prebieha proces vybavovania samotného stavebného povolenia a zároveň sa v spolupráci s hlavným mestom a Bratislavským samostatným krajom rieši projekt infraštruktúry a dopravného napojenia do nového územia,“ vysvetlil starosta  starostu Jozef Krúpa koncom minulého roka.

V Elektrovode by malo vzniknúť 18 kmeňových tried základnej školy, osem tried materskej školy, oddychové plochy a exteriérové športoviská. Požadovaná kapacita zariadenia je 600 detí, ktoré sem budú spádovať zo Záhorskej Bystrice a Lamača. Nadstavbou a prístavbou budovy navyše vznikne priestor pre umiestnenie bazéna, určeného pre plavecké výcviky i verejnosť.

 

Zdroj: Bratislava - Záhorská Bystrica

 

Ambiciózne plány má aj bratislavská župa

V roku 2025 má Bratislavský samosprávny kraj (BSK) veľké plány, ktoré sa týkajú aj školstva. Medzi najvýznamnejšie projekty, ktoré sa budú v tomto roku realizovať patrí energetická obnova viacerých stredných škôl v Bratislave.

Kraj zmieňuje predovšetkým Gymnázium Ladislava Novomestského, Gymnázium Ivana Horvátha, Gymnázium Alberta Einsteina, Spojenú školu na Tokajíckej ulici, Strednú priemyselnú školu stavebnú a geodetickú a Strednú odbornú školu polygrafickú.

Rozvoj stredoškolských kampusov bude zahŕňať prípravu a začiatok výstavby Kampusu zdravia a športu v Petržalke, ktorý je aktuálnou vlajkovou loďou BSK, a Kampusu bioenergetiky, ktoré poskytnú moderné vzdelávacie zázemie pre študentov. 

Kampus zdravia a športu je rozsiahly projekt, ktorý má vzniknúť v juhovýchodnej časti Petržalky.  Projekt bude zahŕňať školu, športovú halu, internát s jedálňou, hokejovú halu, atletický štadión, bazén a neskôr aj gymnastickú halu. Najdôležitejším objektom bude spojená stredná športová škola s kapacitou 696 študentov. Architektonickú štúdiu kampusu vypracovali architekti z renomovanej kancelárie AT26.

Projekt sa aktuálne posúva do tzv. nultej fázy. Prejsť by mal na zrealizovanie primárnej infraštruktúry, teda cestných komunikácií a inžinierskych sietí. Pre TASR to uviedol predseda BSK Juraj Droba. Kraj sa zároveň zameriava aj na získanie externých finančných zdrojov na projekt.

"Petržalský kampus je asi ústredná téma, čo sa týka objemu investícií, rozsahu projektu a aj pozemku. Pozemok si pýta veľkolepý projekt, na ktorý je obtiažne nájsť financie. Bavíme sa o projekte, ktorý bude stáť viac ako 65 miliónov eur," skonštatoval Droba s tým, že projekt bude rozfázovaný a prvé bagre by sa na pozemku mali objaviť počas budúceho roka.

Väčšina financií pôjde podľa neho z rozpočtu kraja, snahou je však získať aj financie z eurofondov či od štátu. Kraj by si v tejto súvislosti vedel predstaviť príspevok od ministerstva školstva, ministerstva športu či ministerstva zdravotníctva. Projekt totiž spája témy vzdelávania, vedy a výskumu, aktívneho starnutia či športu. "Uvidíme, rokujeme. Diskutujeme, ale nespoliehame sa na nič. Ale myslíme si, že keď to bude spoločný výsledok práce, postavíme pre Bratislavu niečo, čo nás prežije," poznamenal Droba pre TASR.

 

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

 

Vzdelávacie inštitúcie plánuje BSK aj integrovať aj do pripravovaného kampusu na Patrónke. Umiestnená bude kultúrna sála, nové sídlo Cambridge International School, športoviská (telocvične, atletická dráha a multifunkčné ihriská), ako aj ovocný sad, skatepark či workoutové ihriská. Projekt tiež počíta s odkrytím časti riečky Vydrice s prepojením od zastávky Patrónka až po zoologickú záhradu. Areál bude ale otvorený, resp. otváraný aj pre verejnosť. 

Nedostatok kapacít a zlý stav školských budov negatívne ovplyvňujú kvalitu vzdelávania. Preplnené triedy a nevhodné prostredie komplikujú výučbu a znižujú pohodlie žiakov i učiteľov. Rekonštrukcie, modernizácie a rozširovanie škôl sú preto kľúčové pre zlepšenie podmienok vzdelávania, no vyžadujú komplexný prístup a dostatočné financovanie.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube