Author photoAdrian Gubčo 20.05.2018 18:00

Aký bol Street Festival WhatCity? na Mickiewičke?

Včera prebehol pouličný festival WhatCity na Mickiewiczovej ulici. Organizátorom z o.z. Punkt a ITB Development sa podarilo na jeden deň zatvoriť ulicu a premeniť ju na miesto stretávania sa, zábavy, ale aj diskusie o lepšej budúcnosti bratislavských verejných priestranstiev.

Išlo o vyvrcholenie širších aktivít, ktorých súčasťou bol aj deň predtým konaný odborný workshop s pozvanými hosťami zo Slovenska, ale aj zo zahraničia, alebo snaha o trvalejšie utlmenie Mickiewiczovej tak, aby sa táto začala meniť na bezpečnejší a príjemnejší priestor a zároveň prvý krok k vytvoreniu ucelenej pešej línie z historického jadra mesta do rozvíjajúcich sa štvrtí východne od centra.

Zo stretnutí s expertmi vyplynulo jasné odporúčanie - ak chceme lepšie verejné priestranstvá, treba ich jednoducho spraviť. Nájsť odvahu, spraviť rozhodnutie a nenechať sa prevalcovať obavami. Tie sú typické pre každé mesto, kde sa podobné projekty realizujú - líšia sa len mierou odvahy zodpovedných, ktorí vytrvalo zmeny podporujú. Cestou k väčšej odvahe môžu byť pilotné projekty, príkladom ktorých bolo aj včerajšie podujatie.

Myslím, že veľká väčšina návštevníkov bude so mnou súhlasiť - Mickiewiczova, bežne veľmi nepríjemná a zaťažená ulica, môže byť úplne iná. Môže byť ulicou, kde prím budú hrať chodci, cyklisti, verejná doprava, ulicou, kde bude živé prízemie s obchodmi, či miestom príjemnej prechádzky z historického centra smerom k Americkému námestiu a ďalej. Včerajšia atmosféra bola jedinečná, ale nemusí byť.

Za seba chcem zároveň poďakovať všetkým návštevníkom, zvlášť tým, ktorí navštívili aj Skybox v budove Wallenrod, kde sme sa rozprávali o rozvoji Bratislavy. Veľký záujem návštevníkov a ich otázky svedčia o tom, že je aj záujem o lepšiu Bratislavu, čo dáva nádej, že nielen Mickiewiczova, ale aj mesto samé o sebe môže byť lepšie.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube