Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 29.04.2019 10:30

Štvrtá etapa Bory Bývanie s odhalenými detailami

Developer Penta Real Estate pred niekoľkými dňami predstavil podobu ďalších dvoch etáp projektu Bory Bývanie. Kým o tretej časti developmentu na severozápadnom okraji Bratislavy máme dostatok informácií, dokumentácia k štvrtej etape bola oficiálne zverejnená len v posledných dňoch.

Article Big

Zdroj: Penta Real Estate / EIA

Najnovší prírastok do vznikajúcej štvrte vyrastie v susedstve s druhou etapou, ktorá už rastie. Pozemok, nachádzajúci sa už v mestskej časti Devínska Nová Ves (väčšia časť projektu Bory je v Lamači), bol pôvodne určený pre výstavbu retailových jednotiek, developer však tento zámer prehodnotil. Regulatív z Územného plánu tu predpisuje občiansku vybavenosť, dané bilancie sú však naplnené ostatnými hobbymarketmi v bloku.

Bory Bývanie IV do veľkej miery nadväzuje na druhú etapu a rozvíja jej koncept rozvoľnenej zástavby, usporiadanej do akýchsi riadkov, ktoré medzi sebou vytvárajú plochy určené pre pre zeleň a trávenie voľného času. V západnej časti parcely by mala vzniknúť dvojica doskových objektov, jeden so šiestimi podlažiami a druhý s piatimi, vo východnej štvorica bodových šesťpodlažných domov s najvyšším ustúpeným podlažím. Parkovanie je riešené predovšetkým v podzemnomm podlaží.

Už predtým zaznela informácia, že tu vznikne 306 obytných jednotiek, z toho 303 bytov a 3 apartmány (pravdepodobne kvôli svetlotechnike). 56 jednotiek by malo byť 1,5-izbových, 140 dvojizbových, 68 bytov bude trojizbových a 42 štvorizbových. Dané rozdelenie svedčí o tom, že developer sa snaží osloviť síce všetky skupiny klientov, bude však stavať najmä na dostupnosti bývania, čo je v pomerne periférnej lokalite prirodzené.

 

Zelené plochy medzi domami sú jedným z hlavných benefitov projektu. Zdroj: Penta Real Estate / EIA

 

Hovoriť o štandarde je nateraz predčasné, dispozíce však pôsobia z dostupnej dokumentácie dobre. Byty na najvyššom ustúpenom podlaží v bodových domoch sú priestorovo veľkorysé a môžu si nájsť aj náročnejšieho klienta. Keďže domy neobsahujú občiansku vybavenosť, byty sú aj na prízemí, pričom obsahujú predzáhradky.  

Budúci majitelia si tak musia zvyknúť, že v bezprostrednom okolí svojich domov bude k dispozícii len obmedzený objem obchodov a služieb – ak nerátam hobbymarkety, bude to v prvom období len niekoľko prevádzok v druhej etape Bory Bývanie, pre rozsiahlejšie nákupy či potreby však bude potrebné navštíviť Bory Mall, ktorý je však už mierne nad rámec pešej dostupnosti. Na druhej strane sa však aspoň rezidenti nemusia báť nedostatku miesta na parkovanie, navrhnutých je 421 parkovacích miest.

Hoci hovoriť o architektúre je teraz trochu predčasné, autorský kolektív Superatelier a Oliver Sadovský patria ku kvalitným a skúseným architektom. Domy budú v súlade s ich štýlom jednoduché, ale veľmi funkčné a dobre previazané s najbližším okolím, predovšetkým verejnými priestranstvami a zeleňou. Pôjde tak o produkt bez „výstrelkov“, čo je v danom prostredí adekvátne.  

Developer v nedávnej tlačovej správe uviedol, že projekt sa pripravuje a výstavba by sa mala spustiť už v priebehu budúceho roka. Dokumentácia to vidí menej optimisticky a spustenie výstavby stanovuje na rok 2022. Každopádne by však realizácia mala trvať 24 mesiacov, ak by sa teda spustila už budúci rok, Bory Bývanie IV budú dokončené v roku 2022.

 

Situácia. Bory Bývanie II v spodnej časti zákresu. Zdroj: Penta Real Estate / EIA

 

V tom čase už budú do veľkej miery zastavané všetky okrajové časti projektu, ktorý spoločne vytvorí novú mestskú štvrť. Pozornosť developera sa tak začne pravdepodobne zameriavať na centrálne časti Borov, kde má žiť podstatná časť budúcich rezidentov. Presná vízia rozvoja územia však ešte presná nie je, doteraz publikované vizualizácie celej štvrte treba brať skôr ako ilustračné, ktoré podliehajú neustálym zmenám.

Hoci nebudem vyčítať individuálnu kvalitu jednotlivých obytných súborov, ktoré v Boroch vznikli, absenciu jasnej urbanistickej koncepcie výstavby zóny – ak nerátam Územný plán – považujem za vážnu chybu. Mnohé kroky a zámery majú skôr reaktívny charakter s ohľadom na aktuálnu trhovú situáciu. Ak však má mestská štvrť vznikať takýmto spôsobom, môže sa ukázať ako neudržateľná.

Bolo by prospešné, keby Penta Real Estate iniciovala hlbšiu debatu o rozvoji územia a poňala svoj projekt ako šancu, ako na doslova zelenej lúke vybudovať štvrť, ktorá by mohla byť najlepšou v Bratislave. Bola by to zároveň výhoda na trhu, keďže Bory majú v Bratislave konkurenciu v podobe veľkých projektov Slnečnice a čoskoro aj zónu Kopčianska – Juh, čo sú developmenty, vychádzajúce z jasnej urbanistickej vízie a s lepším pochopením princípov mestského života.

Bory ešte vždy môžu byť jedným z najlepších miest pre život v Bratislave s dobre vyriešenou verejnou  dopravou, atraktívnymi exteriérovými priestranstvami, dostatkom služieb v pešej dostupnosti a so sociálnym mixom, nielen zónou, kde sú nutné kompromisy medzi dostupnosťou bývania a kvalitou okolitého prostredia.

Penta Real Estate sa musí rozhodnúť, či je jej cieľom len tvorba masového produktu, alebo miesta s jedinečnou identitou a hodnotou, ktorá bude silným atraktorom pre čoraz náročnejších klientov. Čas na to sa však míňa s postupom prípravy ďalších fáz projektu.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate / EIA
  • Zdroj: Penta Real Estate / EIA
  • Zdroj: Penta Real Estate / EIA
  • Zdroj: Penta Real Estate / EIA
  • Zdroj: Penta Real Estate / EIA
  • Zdroj: Penta Real Estate / EIA
  • Situácia. Zdroj: Penta Real Estate / EIA

Súvisiace články

Penta Real Estate odhaľuje ďalšiu etapu Bory Bývanie

18.11.2020 17:30:54 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate napreduje v príprave rezidenčnej časti projektu Bory Bývanie. Po dokončení prvej a tesne pred ukončením druhej sa teraz odhaľuje podoba šiestej časti projektu. Táto vyrastie na západnom okraji plánovanej štvrte a určená má byť predovšetkým pre rodiny. To určilo aj názov a koncepciu obytného súboru, ktorý je označovaný ako Susedské dvory.

Čítať viac

Bory Bývanie napredujú, Penta štartuje výstavbu a predaj v ďalších častiach štvrte

19.06.2020 10:26:40 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate pokračuje v realizácii budúcej štvrte Bory, konkrétne jej obytnej časti. Po dokončenej prvej etape a postupne dokončovanej prvej časti druhej etapy teraz štartuje aj výstavba druhej časti. Okrem toho sa spúšťa predaj bytov v tretej etape, ktorá vyplní priestor medzi nákupným centrom Bory Mall, nemocnicou Svet zdravia a prvou rezidenčnou etapou.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nový Majerhof zmení zanedbaný brownfield na zelenú štvrť s promenádou pri Malom Dunaji.

Nový Majerhof development will change the dilapidated brownfield onto green neighborhood with promenade along Malý Dunaj.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #vrakuna #vrakuňa #majerhof #novymajerhof #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #riverfront #malydunaj

@pantograph_architects
Nová vizualizácia Sky Parku už so všetkými plánovanými vežami. Výstavba druhej etapy masívneho projektu sa spustí v roku 2021.

New render of Sky Park with all planned towers. Construction of the second stage of the massive development will start in 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #zahahadid #skyparkbyzahahadid #architecture #contemporaryarchitecture

@penta_real_estate @zahahadidarchitects @pictown.co
Rastúca Eurovea II a prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower.

Rising Eurovea II development and first Slovak skyscraper Eurovea Tower.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #euroveaTower #skyscraper #mrakodrap #danube #slovakia #gfi

@jtre_sk
V bratislavskom downtowne začne onedlho rásť projekt Metropolis, ktorý ďalej zahustí panorámu tejto časti mesta.

Construction of a development called Metropolis in Bratislava downtown is about to start. It will be another densification of the skyline of the city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #housing #living #home #city #highrise #tower #downtown #metropolis
"Bulvár" Mlynské nivy je takmer dokončený a pripravený na otvorenie. Konečne.

Mlynské nivy "boulevard" is almost completed and ready to be opened. Finally.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #city #downtown #nivy #novenivy #nivytower #stanicanivy #tower #highrise #twincitytower #street #boulevard #publicspace

@hbreavis @novenivy
V Karlovej Vsi vznikne nový park, vyplnený bude najmä športoviskami. Zásahy nadviažu na nedávno vysadenú sakurovú alej.

A new park will be created in Karlova Ves. It will contain several sporting facilities and it will be located next to recently planted Japanese cherry alley.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #park #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #design

@idealarch_com
Pozrieť viac

YouTube