Author photoAdrian Gubčo 09.04.2020 16:40

Penta Real Estate odkladá spustenie predaja ďalších bytov v Sky Parku aj v Boroch

Developer Penta Real Estate síce pokračuje vo výstavbe svojich aktuálne rozostavaných projektov, pri nových však odhalenie ponuky a spustenie predaja odkladá. Takýmto spôsobom reaguje na pandémiu koronavírusu COVID-19, ktorá negatívne zapôsobila na náladu investorov. Dotýka sa to štvrtej obytnej veže v Sky Parku aj druhej a tretej fázy Bory Bývanie.

III. etapa Borov. Zdroj: Penta Real Estate

III. etapa Borov. Zdroj: Penta Real Estate

Táto správa nie je prekvapením napriek tomu, že developer pôvodne avizoval spustenie predaja oboch projektov už v priebehu marca, resp. s ohľadom na očakávané vydávanie posledných potrebných povolení. V ponuke by sa malo ocitnúť 264 bytov v Sky Parku, v Boroch by malo ísť o približne 287 bytov v druhej časti druhej etapy a 357 bytov v tretej etape.

Dôvodom je pokles záujmu o kúpu nových nehnuteľností v súvislosti s aktuálnou pandémiou. Nielen v dôsledku utlmenia ekonomickej aktivity, ale aj v očakávaní hospodárskej krízy množstvo ľudí odložilo svoje investície a čaká na dopady koronavírusu na ekonomiku. Vzhľadom na neustále sa meniacu situáciu je v režime očakávania aj developer.

„Vzhľadom na súčasnú situáciu sme zahájenie predaja v týchto projektoch posunuli,“ hovorí Lenka Vargová, PR Specialist Penta Real Estate. „Termín spustenia bude závisieť od vývoja epidémie koronavírusu na Slovensku a od celkovej situácie na trhu s nehnuteľnosťami.“ Aktuálne sa podľa mierneho scenára priebehu vírusu predpokladá, že vrchol pandémie zažijeme v priebehu tohto mesiaca a v máji sa začne obnovovať ekonomická aktivita.

Otázne však budú dlhodobejšie efekty na ekonomiku aj trh s nehnuteľnosťami. Viacerí developeri predpokladajú, že dopyt sa obnoví ešte v priebehu tohto roka a preto sa nepredpokladá ani pokles cien nových bytov, nanajvýš len dočasná stagnácia aktuálnych hodnôt. NBS pripomína, že realitný trh nie je v stave bubliny a realitní analytici dopĺňajú, že v Bratislave je aj tak nedostatok ponuky oproti dopytu, pridlhé odkladanie kúpy tak nemá zmysel.

Problémom môže byť vážny otras v podnikaní malých a stredných podnikateľov, čo môže napriek podpore vlády alebo odkladu bankrotov viesť ku krachu mnohých firiem a k rastu nezamestnanosti. Mnoho potenciálnych klientov – keďže napríklad Bory sú relatívne dostupnejšia forma bývania v rámci Bratislavy – tak z trhu na nejakú dobu vypadne.

Nateraz je ešte predčasné predvídať presné dôsledky pandémie, je ale viac ako zrejmé, že koronavírus zanechá aj v developmente dlhodobé dôsledky.

 

Sky Park, IV. rezidenčná veža. Zdroj: Penta Real Estate

 

Jedným z nich by mohla byť čiastočná zmena konceptu viacerých projektov. Zmieňovaných developmentov Penta Real Estate sa to už pravdepodobne nedotkne – Sky Park aj aktuálne etapy Bory Bývanie sú už príliš ďaleko v povoľovacom procese, aby ich developer podrobil ďalším administratívnym prieťahom – budúci vývoj Borov by však mohol byť ovplyvnený novou realitou.

Paradoxne, z celej situácie môže táto štvrť profitovať. Penta Real Estate zamýšľa vybudovať v priestore Lamačskej brány a na Záhorskej nížine komplexnú mestskú štvrť s bývaním, obchodmi, kanceláriami a sociálnou vybavenosťou. K tej patrí aj ojedinelý projekt výstavby úplne novej nemocnice Svet zdravia, ktorá je jednou z najvýraznejších investícií do zdravotníctva v porevolučnej histórii Slovenska.

Nemocnica už má dokončenú hrubú stavbu a postupne získava finálnu podobu, nejakú dobu bude ešte prebiehať inštalovanie technológií a zabiehanie nového zariadenia. V roku 2022 však Bratislava dostane nový zdravotnícky komplex na vysokej úrovni. Pre obyvateľov Borov to bude znamenať, že budú mať jednoduchý a rýchly prístup ku špičkovej zdravotnej starostlivosti, čo môže byť v post-korona ére konkurenčná výhoda.

Téma „zdravého bývania“ už čoskoro naberie celkom iný rozmer. Kombinácia dostupnej zdravotnej starostlivosti, možností pre telesný rozvoj alebo dostatok zelene s pozitívnymi účinkami na psychohygienu, nehovoriac o priestoroch pre sociálnu interakciu, ale aj privátnych plochách pre pobyt v exteriéri, sa stane zásadným prvkom v plánovaní mesta aj pri architektúry obytných súborov. Bory, ktoré sa stále ešte len formujú, sú ideálne pre vznik takejto „zdravej štvrte“.

Developer aktuálne pripravuje novú víziu zóny. Či sa rozhodne aj pri koncepcii štvrte prihliadnuť na dopady korona-krízy, je otázne, je však isté, že celý vývoj a z toho vyplývajúce dôsledky pozorne sleduje.

V rozvoji globálnych miest sa spúšťa celkom nová etapa. Po klimatickej kríze, demografických zmenách, transformácii trhu práce alebo globalizácii teraz treba pripraviť mestá aj na odolnosť voči pandémiám a chorobám. Aké mechanizmy sa k tomu zvolia, ešte nie je jasné, ako to však býva, šťastie bude priať pripraveným.

Bory majú v tomto ohľade najlepšiu pozíciu v Bratislave. Či a ako sa ju rozhodnú využiť, naznačí veľa aj o celkovom vývoji slovenskej metropoly v 21. storočí.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • III. etapa Borov. Zdroj: Penta Real Estate
  • II. etapa Borov. Zdroj: Penta Real Estate
  • Bory, kde vzniká nová nemocnica, by mohli štvrťou vyznačujúcou sa zdravým bývaním, ak prenesú poučenia z koronakrízy do konceptu zóny. Zdroj: Penta Real Estate
  • Sky Park, IV. rezidenčná veža. Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube