Author photoAdrian Gubčo 21.12.2021 13:08

Penta odštartovala ďalšiu etapu Borov

Developer Penta Real Estate ohlásil spustenie predaja ďalšej etapy projektu Bory. Bory Bývanie 4A, nazvané Bory Na Hrádzi, sú už zároveň aj vo výstavbe. Postupne vznikajúca štvrť na severozápade Bratislavy sa tak rozrastie o ďalšiu šesticu domov. Rozrastá sa však aj komerčná časť Borov, onedlho by tak mohol v lokalite pribudnúť ďalší supermarket predmestského typu.

Zdroj: Penta Real Estate

Zdroj: Penta Real Estate

Štart predaja štvrtej etapy developer oznámil pred niekoľkými dňami. Naplánovaný je vznik ďalšej šestice bytoviek. Umiestnené sú v severovýchodnej časti Borov, v dotyku s druhou etapou (Bory Nový Dvor), ktorá je aktuálne spolovice dokončená, kým na druhej časti sú už takmer dokončené hrubé stavby jednotlivých domov. Pôvodne mala táto časť štvrte obsahovať veľké retailové prevádzky – big boxy – realita však ukázala, že developer precenil potenciál územia. Uprednostnil tak nahradenie obchodov obytnými súbormi.

Bory Na Hrádzi budú tvorené dvojicou päť- až šesťpodlažných doskových domov a jedným „blokom“ (blok z neho robí fakt, že domy sú osadené na jednej garáži), ktorý tvoria štyri bodové šesťpodlažné domy. Priestorová organizácia budov má viesť k možnosti umiestnenia komunitných a rekreačných plôch medzi nimi – plánované tu sú športoviská (pre hokejbal a workout), detské ihrisko alebo menšia oddychová a pikniková plocha. Slúžiť budú najmä obyvateľom 306 bytov štvrtej etapy. Čo sa týka širších vzťahov, Bory Na Hrádzi komunikujú najmä smerom k vodnému toku Dúbravčický potok, kde sa nachádza chodník a cyklotrasa – od toho aj pochádza názov Na Hrádzi.

Developer zatiaľ do predaja nasadil byty v dvoch domoch, jednom doskovom a jednom bodovom. Ako voľných v čase písania článku uvádza 26 bytov, ďalších 9 je predrezervovaných. V ponuke sú najmä dvojizbové byty, väčšie boli predrezervované ako prvé. Cena dvojizbových sa pohybuje zhruba na úrovni 200-tisíc eur s DPH, k čomu ešte treba pripočítať cenu parkovacieho státia (od 10-tisíc v exteriéri, od 14,2-tisíc v interiéri). Za tieto peniaze dostane klient priemerný štandard, ale zároveň celkom príjemné dispozície (najmä v prípade dvojizbových bytov). Časť prízemných bytov disponuje predzáhradkou.

Developer sľubuje, že ponuka bude priebežne aktualizovaná a postupne rozširovaná o ďalšie byty v rámci všetkých bytových domov. Pribudnúť by mali aj ďalšie strešné penthousy s veľkorysými terasami. „Etapa Bory Na Hrádzi je určená skutočne pre každého, od mladých ľudí, ktorí hľadajú štartovacie bývanie, ale aj pre tých, ktorí hľadajú pokojné bývanie v tichšej zóne,“ hovorí Alexandra Grič, riaditeľka predaja v Penta Real Estate Slovensko. „Svoje si v nej nájdu určite aj rodiny s deťmi, keďže etapa ponúkne množstvo hracích prvkov pre najmenších. Budúci obyvatelia určite ocenia zelené oddychové zóny, workoutové ihrisko či cyklocestu.“ Táto etapa bude ale, podobne ako ostatné, závislá od automobilov. V tomto smere ponúkne 421 parkovacích miest, z toho 197 vonkajších a 224 v podzemných garážach.

Podoba štvrtej etapy je výsledkom práce kancelárie Superatelier, talentovaného a postupne rastúceho štúdia. Domy tak pôsobia racionálne, no decentne. Eleganciu im dodá použitie francúzskych okien, loggií a vhodná farebnosť, ktorá vynikne v kombinácii so zeleňou. Negatívom ostáva veľký rozsah parkovacích plôch a absencia aspoň minimálnej vybavenosti. To je však problém celej obytnej časti Borov.

Výstavba Borov Na Hrádzi je dnes v plnom prúde, stavebník už jednotlivé domy zakladá, v prípade niektorých už buduje aj prvé podlažia. Kolaudáciu očakáva na konci roka 2023. Byty sa budú odovzdávať v prvej polovici roka 2024.

 

Zdroj: Penta Real Estate

 

Penta Real Estate postupne napreduje v rozvoji rezidenčnej časti Borov. Vo výstavbe je aktuálne, ako bolo zmieňované, druhá časť druhej etapy, ako aj tretia etapa (Bory Promenáda). Na tretej etape sú už na niektorých domoch takmer dokončené fasády, ďalšie sa zatepľujú. V prípade piatej etapy, ktorá vznikne medzi treťou etapou, novou materskou školou a obchodnou prevádzkou Decathlon, zatiaľ developer plánovaný termín realizácie nespresnil. To isté platí pri šiestej, ktorá vznikne západne od druhej etapy. Dokončených bolo zatiaľ asi 600 bytov, tisícka je vo výstavbe.

Popri rozvoji aktuálne plánovaných rezidenčných etáp developer postupuje aj v postupnom budovaní retailovej zóny. Najnovším prírastkom by malo byť „OC Devínska Nová Ves“. Pôjde o supermarket s dvomi nadzemnými podlažiami a pultovou strechou – čo by mohlo naznačovať, že pôjde o Lidl, ktorý takéto strechy využíva najradšej. Najbližšia predajňa sa však nachádza na Hodonínskej ulici, čo je relatívne blízko. Dokumentácia pritom hovorí o „kvalitatívne vyššom stupni predaja“. V každom prípade, s ohľadom na lokalitu pôjde o predajňu predmestského typu s veľkým povrchovým parkoviskom, v rámci ktorého pribudne 177 miest. Realizácia sa očakáva medzi polovicou budúceho roka a začiatkom roka 2023.

Ďalším veľkým retailovým projektom je vznik logisticko-skladového areálu Squarebizz Bory od spoločnosti Karimpol Group. Ten vzniká severne od predajne Metro, priniesť by mal v prvej etape 15-tisíc metrov štvorcových predajno-skladovacích a výstavných priestorov pre malé a stredne veľké spoločnosti. Výhľadovo sa uvažuje aj o rovnako veľkej druhej etape. Developer pripomína, že haly budú mať zelené strechy a v budúcnosti bude tadiaľto viesť električková trať.

To otvára tému budúcnosti Borov, ktorá sa postupne začína konkretizovať. Čo-to prezradil v nedávnom Penta podcaste spoločnosti Michal Rehák, Business Development Director pre rezidenčné projekty v Penta Real Estate. Podľa Reháka, sfinalizovaná je urbanistická štúdia územia, ktorá je momentálne posudzovaná Magistrátom a príslušnými zastupiteľmi. To v princípe nie je novinka. Developer však prezradil, že mesto žiadalo zvýšenie objemu bývania, keďže chce takto očividne riešiť nedostatok bytov v meste. Novinkou je aj plánované vybudovanie (súkromnej) spojenej školy pre tisíc žiakov.

Developer aktuálne pracuje na vykupovaní a sceľovaní pozemkov a jednoduchých pozemkových úpravách. Veľká časť plôch, kde je do budúcna plánovaná expanzia Borov, totiž ešte nie je vo vlastníctve Penty. Cieľom je, aby do roku 2030 pribudlo alebo bolo povolených okolo tritisíc bytov. Penta avizuje, že v dohľadnej dobe budú odhalené prvé etapy, ktoré zmenia prímestský charakter zóny s veľkými parkoviskami na mestskejšie pôsobiacu zónu. Pribudnúť má architektonicky príťažlivá rezidenčná zástavba od Studio Perspektiv s aktívnym parterom a novým parkom, resp. verejným priestorom.

To sú optimistické správy. Absenciu silnejšej urbanistickej koncepcie, kombináciu rozvoľnených obytných súborov a predmestských retailových komplexov, prítomnosť veľkých povrchových parkovísk, orientáciu na automobily a koncentrovanie vybavenosti do veľkého nákupného centra som v minulosti kritizoval. Bolo by príjemné, keby developer začal postupne tieto chyby naprávať. Okrem nových lepších bytoviek preto chce do roku 2030 zlepšiť spojenia v rámci oblasti a vyjadril ochotu zaplatiť predĺženie električkovej trate do Borov (za 10-11 miliónov eur).

Bory budú mať aj naďalej v mnohých ohľadoch problémy a nedostatky. Hoci developer plánuje úpravy, charakter zóny budú do veľkej miery ovplyvňovať veľké krabice retailových a obchodných centier, povrchové parkoviská, nepríjemné priestory v okolí prístupových ciest a ďalšie prvky, ktoré rozhodne nepatria do peknej a príjemnej mestskej štvrte. Bory sú dnes vnímané ako okraj mesta. Z dlhodobého hľadiska ním ale nebudú – práve naopak, stanú sa centrom záhorskej časti Bratislavy. Spôsob rozvoja zóny by mal tomuto budúcemu významu zodpovedať.

 

Pozrite si rozvoj Borov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube