Author photoAndrej Sárközi 26.10.2022 13:35

Čoraz komplexnejšia štvrť. Bory rastú a pridávajú nové etapy

Mohutná a ambiciózna štvrť Bory na severozápade Bratislavy postupne rastie. Pribúdajú nové rezidenčné etapy a tie rozostavané sa postupne dokončujú. Developer Penta Real Estate taktiež nedávno predstavil piatu etapu projektu medzi rozostavanou etapou Promenáda a predajňou Möbelix. Celý development tak získava svoju tvár a utvára si vlastnú identitu.

Zdroj: Penta Real Estate, Nino Belovič / YIM.BA

Zdroj: Penta Real Estate, Nino Belovič / YIM.BA

Masívny development Bory je situovaný medzi mestskými časťami Lamač a Devínska Nová Ves, pričom developer má záujem na tomto území vybudovať novú mestskú štvrť. Postupne sa to darí. Lokalita vzniká už dlhé roky a pravdepodobne ešte aj dlhšie obdobie bude. Nebude len o bývaní, má ísť o komplexnejšiu zónu účasťou s masívnymi retailom, sociálnou občianskou vybavenosťou, verejnými priestormi a taktiež veľkou koncovou nemocnicou

V štvrti sú aktuálne vo výstavbe domy vo viacerých etapách. Najmenej pokročilé sú práce na štvrtej etape, nazvanej Bory Na Hrádzi. Ako už prezrádza samotný názov, nachádza sa priamo pri hrádzi (resp. kanáli Dúbravčického potoka) a spája plne vybavené "komunitné" bývanie so zeleným prostredím. Autorom podoby je kancelária Superatelier. Štvrtá etapa projektu Bory Bývanie aktuálne spustila predaj nehnuteľností v bytovkách B1, B2, A2 a A3. V objektoch A1 a A4 zatiaľ predaj bytov spustený nie je. V celej etape ich bude 306.

Ako Bory informujú na sociálnej sieti, bytovky majú dokončenú hrubú stavbu. „Počas leta sa nám na štvrtej etape projektu podarilo dokončiť hrubú stavbu všetkých šiestich bytových domov. Na projekte osádzame okná na poslednej budove a dokončujeme práce na vnútorných inštaláciách. Na prvej budove už začala montáž výťahu,” uviedli. Postupne sa na objektoch začína aj so zatepľovaním fasád. 

Galéria

 • Bory Na Hrádzi. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Bory Nový Dvor. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Bory Nový Dvor. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Bory Nový Dvor. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Bory Promenáda. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Bory Promenáda. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Bory Promenáda. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Bory Promenáda. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Bory Promenáda. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Bory Nový Dvor. Zdroj: Penta Real Estate
 • Bory Promenáda. Zdroj: Penta Real Estate
 • Bory Na Hrádzi. Zdroj: Penta Real Estate
 • Bory po celkovom dokončení. Zdroj: Penta Real Estate

Po dokončení hrubej stavby zverejnil developer aj niektoré netradičné čísla. Na výstavbu štvrtej etapy Bory Na Hrádzi bolo použitých 3.410 metrov štvorcových skiel do okien, ktoré by dokázali pokryť plochu dvoch hokejových ihrísk. Dĺžka káblov presahovala 200-tisíc metrov, čo by stačilo na pokrytie stredovej čiary na ceste z Borov až do Žiliny. Na stavbe bolo tiež použitých viac ako 17-tisíc metrov kubických betónu, ktoré by v tomto objeme mohli zaplniť až sedem olympijských bazénov. 

Ďalšou časťou projektu je Bory Promenáda, teda tretia rezidenčná etapa. Tá sa nachádza v tesnej blízkosti nákupného centra Bory Mall a svojim obyvateľom prináša zatiaľ najlepšiu pešiu dostupnosť k obchodom, do kina či fitness centra. Autorom podoby tejto etapy je kancelária Sadovsky&Architects.

Aktuálne sú podľa oficiálnej stránky vypredané tri bytovky A1, B1 a C1. V predaji sú aj naďalej bytové jednotky v štyroch domoch – A2, B2, D1 a D2. Predaj zatiaľ nie je možný v bytovke s označením B3. Celkovo tu vzniká 357 bytov. 

Etapa začala s výstavbou v 3. kvartáli roku 2020 a aktuálne má podanú žiadosť o kolaudáciu, ktorá by mala prebehnúť v 3.–4. kvartáli tohto roka. Odovzdávanie bytov má developer naplánované v priebehu roka 2023. Bory Promenáda je už vo vysokom štádiu realizácie, okrem exteriérových prác sa uskutočňujú práce aj na interiéroch jednotlivých bytov. Ako uviedli ešte v auguste tohto roku: „Práce na tretej etape sa už pomaly blížia do cieľa. V bytových domoch a jednotlivých bytoch pokračujeme maľovaním stien, dláždením a obkladaním kúpeľní, či pokladaním parkiet podľa zvolených štandardov.” V bytových jednotkách sa postupne osádzajú aj interiérové dvere. 

 

Bory Promenáda. Autor: Nino Belovič / YIM.BA


Vo výstavbe je aj druhá časť druhej etapy Bory Nový Dvor. Aktuálne je vypredaná jedna bytovka s označením C3.1, v predaji sú bytové jednotky v domoch A2.1, A2.2, A2.3, ale aj B2.1, C3.2, C4.1 a C4.2. Jediný bytový dom, v ktorom zatiaľ predaj nie je spustený, je podľa oficiálnej stránky projektu objekt B2.2. Začiatok výstavby prvej časti sa začal v roku 2018 a dokončený bol v roku 2020.

Aktuálne je vo výstavbe druhá fáza etapy, pričom koniec výstavby sa predpokladá na 2. kvartál roka 2023. Pri tomto projekte zverejnili Bory Bývanie len lakonický status: „Bory Nový Dvor sa pomaly blíži k cieľu.” Celkovo tu vzniklo 574 bytov, teda 287 v každej časti. Aj druhú etapu stvárnila kancelária Sadovsky&Architects, resp. ešte Vallo Sadovsky Architects.  

Z nových bytoviek možno spomenúť ešte vlastnú ubytovňu, patriacu k novej nemocnici. Podľa najnovších informácií je už skolaudovaná. „Začiatkom októbra sme získali právoplatné kolaudačné rozhodnutie pre ubytovňu pre zdravotnícky personál Nemocnice Bory. Moderná sedempodlažná ubytovňa sa nachádza v tesnej blízkosti novej nemocnice a ubytovanie poskytne až pre 200 zamestnancov v jedno a dvojlôžkových izbách,” uvádza sa v najnovšom stanovisku Borov. 

Ubytovňa je určená pre zdravotné sestry a lekárov, ktorí si pri nástupe pri nástupe do práce budú hľadať ubytovanie. Rovnako je však aj pre zdravotníkov, ktorí budú prichádzať do Bratislavy na školenia alebo atestácie. „Prví nájomníci by sa mohli do ubytovne pre zamestnancov nasťahovať už začiatkom budúceho roka,” informovala nemocnica. Sprevádzkovanie objektu súvisí s pripravovaným otvorením nemocnice (viac prinesieme v samostatnom článku). 

 

Bory Nový Dvor. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Penta Real Estate vo štvrti Bory predstavila aj 5. etapu, ktorá bude umiestnená v časti Bory Centrum, teda v sektore Borov najbližšie k nákupnému centru Bory Mall. V tejto časti sa bude nachádzať jadro celej štvrte. Developer v piatej etape naplánoval 368 bytov – z toho sú 202 jednoizbové a dvojizbové jednotky. Vyše stovka (108) nehnuteľností bude trojizbových a 58 štvorizbových. Súčasťou projektu bude aj občianska vybavenosť o výmere 100 metrov štvorcových – počíta sa tak pravdepodobne len s dvomi menšími prevádzkami. 

V internej súťaži na 5. etapu sa presadila česká kancelária Studio Perspektiv, ktorá sa postará o architektúru projektu. Domy budú pravdepodobne minimalistické a kompaktné, ako bolo vo štvrti tradíciou aj doteraz. Realizácia sa predpokladá medzi rokmi 2024 až 2025 a celková investícia predstavuje 25 miliónov eur. 

Bratislava rastie, mení sa a rozširuje. Dokončením aktuálne rozostavaných etáp vzniknú ucelenejšie časti v budúcnosti veľkej štvrte a Bory získajú opäť o niečo mestskejší charakter. Pomôže tomu aj takmer dokončená koncová nemocnica, ktorú budú navštevovať nielen Bratislavčania, ale aj ľudia z celej krajiny. Dostupnosť bývania sa v metropole čiastočne zlepší, keďže bývanie v Boroch patrí do priemerného segmentu a oslovuje klientov zo strednej triedy, ktorí nemajú prostriedky na život v centre mesta. 

Kameňom úrazu však ostáva aj naďalej dopravná dostupnosť do vnútorného mesta. Hoci sú Bory už pomerne veľkou štvrťou, chýba napojenie na električkovú radiálu v Dúbravke, ale aj na pripravovaný TIOP Bory (teda terminál integrovanej osobnej prepravy). Azda sa naplnia sľuby politikov, že sa čoskoro pohne aspoň predĺženie Saratovskej. Nová spojnica by nepochybne zlepšila dopravnú situáciu, ale aj atraktivitu bývania v tejto dnes odľahlejšej časti Bratislavy. 

Potom sa snáď otvorí cesta pre ambicióznejší rozvoj ďalších častí Borov, ktoré budú viac pripomínať tradičné mesto s blokmi, aktívnym parterom a funkčným mixom. V celej záhorskej časti Bratislavy nie je lepšie miesto, kde by takáto štruktúra mala vzniknúť. 

 

Fotografie z 16.10.2022. Pozrite si výstavbu Borov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube