Author photoAdrian Gubčo 21.02.2019 09:15

Súťaž na Art Campus VŠVU vyvoláva otázky

Len nedávno boli vyhlásené výsledky architektonickej súťaže na Art Campus, teda dostavbu areálu Vysokej školy výtvarných umení na Búdkovej ceste. Hoci bola súťaž dobre zorganizovaná a priniesla nepochybne zaujímavé výsledky, najvyššie ocenené návrhy – vrátane víťazného od SLLA – sa stali predmetom debát o férovosti rozhodnutia poroty.

Víťazný návrh v súťaži. Zdroj: SLLA

Víťazný návrh v súťaži. Zdroj: SLLA

Voči rozhodnutiu poroty sa ohradila architektonická kancelária Architekti Šebo Lichý. „V poslednom čase sa roztrhlo vrece s architektonickými súťažami, čo je mimoriadne pozitívny jav. Obzvlášť pozitívne sme privítali vypísanie súťaže na Art Campus VŠVU. S ešte väčšou radosťou sme sa súťaže zúčastnili.“ pripúšťa kancelária vo svojom stanovisku, no vysvetľuje, že pri vyhodnocovaní porotcovia neprihladali na všetky obmedzenia, prítomné v lokalite.

„O to viac sme boli sklamaní z rozhodnutia poroty a po čase sme zistili, že nie sme jediní, kto zdieľa tento pocit. Dôvodom sklamania bolo, že porota vyhodnotila návrhy neférovo. Ocenené návrhy porušujú územný plán a zadávacie podmienky (umiestňujú stavby na ploche zelene, nerešpektujú výškovú reguláciu, zasahujú do existujúcej budovy).“

Architektonická kancelária považuje dané rozhodnutie za výrazne demotivačné pre investorov aj súťažiacich, ktorí podľa nej stratia vôľu súťažiť. Architekti sa preto obrátili na Úrad pre verejné obstarávanie, ako aj na vyhlasovateľa súťaže, plánujú sa obrátiť na Slovenskú komoru architektov, aby zmenila metodiku schvaľovania súťaží. Stanovisko týchto orgánov zatiaľ nie je známe.

Architekti Šebo Lichý pripomínajú, že ich cieľom nie je nikomu uškodiť, ide len o nápravu zlého stavu, ktorý údajne vôbec nie je zriedkavý. „Týmto krokom nechceme nikoho poškodiť, nejde nám o osobný prospech, autorov ocenených návrhov a porotcov si vážime. Ide nám o diskusiu a zmenu absurdného stavu, keď v súťažiach vyhrávajú návrhy, ktoré sú v rozpore s podmienkami súťaže,“ uvádzajú.

 

Návrh od Architektov Šebo Lichý prísne dodržiaval podmienky súťaže aj regulatívy územia, čo mohlo viesť k tomu, že sa nedostal medzi ocenené návrhy. Zdroj: Architekti Šebo Lichý

 

Ak sa potvrdí oprávnenosť sťažnosti Architektov Šebo Lichý, situácia môže mať skutočne výrazne zlý efekt pre súťaženie na Slovensku. Oproti iným krajinám tu prebieha len veľmi málo architektonických súťaží vyhlásených inštitúciami z verejného sektoru, o to menej ich je dobre nastavených a honorovaných, ako v tomto prípade. Úroveň slovenskej architektúry tým trpí a domáci tvorcovia sú tak odkázaní výlučne na súkromných investorov, kde platí oveľa prísnejšia ekonomická logika.

V prípade vyhovenia protestu bude zároveň zaujímavé sledovať reakciu VŠVU. Tá plánuje pristavať k existujúcej budove v prvej fáze objekt technologického pavilónu a internátu, v druhej aj výučbovo-prednáškový a administratívny objekt. Projekt od SLLA porotcov oslovil hlavne rozvojom lineárneho konceptu školy ešte od pôvodného architekta Dušana Kuzmu, vytvorení série átrií ako spoločenských priestorov či osadením v krajine. Preverovanie ukáže, či navrhované hmoty nepresahujú limity Územného plánu zóny.

Najväčším želaním je, aby celá situácia nakoniec viedla k spokojnosti všetkých. Slovensko a Bratislava zvlášť potrebujú viac architektonických súťaží a realizácií ich výsledkov, no v školstve to platí azda najviac. Šanca, ktorá sa núka v podobe súťaže na Art Campus, musí byť využitá a nesmie odísť do stratena – či už zásluhou poroty alebo súťažiacich. Vývoj kauzy budú nepochybne sledovať mnohí.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube