Author photoAdrian Gubčo 16.08.2018 13:45

Projekt Smartti odhaľuje nové vizualizácie

Developer YIT Slovakia pripravuje v transformujúcej sa časti Petržalky výstavbu rezidenčného projektu Smartti, založeného na koncepte dostupného bývania orientovaného na študentov, mladé rodiny či seniorov, vyhľadávajúcich dobrú dostupnosť služieb a nezávislosť na automobile. Projekt má teraz známe aktuálne vizualizácie.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Smartti vyrastie v blízkosti Úderníckej ulice, v oblasti s reliktami niekdajšej priemyselnej výroby. V dvoch etapách by tu mal vzniknúť projekt pozostávajúci zo štvorice maximálne šesťpodlažných objektov, ktoré budú celkovo obsahovať 143 bytov. Väčšina z nich patrí k malometrážnym bytom, v súlade s orientáciou na dostupnosť bývania, väčšie byty sa nachádzajú len v jednom z objektov a klasifikované sú ako apartmány. Obchodné jednotky (jednotka) sa nachádzajú v parteri len jednej z budov, ostatné prízemné podlažia budú využité pre bývanie. Parkovanie je riešené z väčšej časti v podzemí, celkovo vznikne 176 parkovacích miest. Pôvodný zámer predpokladal spustenie výstavby v priebehu tohto roka a dokončenie o dva roky neskôr, no zatiaľ nie je presne známe, kedy sa realizácia spustí.

Architektúru projektu spracovala kancelária Ateliér Art, za ktorou stojí architekt a miestny poslanec v Starom Meste Ľubomír Boháč. Z Petržalky sú známe jeho realizácie v okolí Gercenovej ulice, ktoré si v čase výstavby vyslúžili ocenenie odbornej verejnosti. Výraz jednotlivých budov je relatívne minimalistický, no príjemný a odkazujúci na industriálny charakter lokality.

Domy ako také by sa mali niesť v duchu princípov smartti, čo znamená vytvorenie súboru štandardných veľkostí bytov, v ktorých však budú absentovať priečky a predelenie bude riešené skriňami či posuvnými dverami, čo má umožniť väčšiu flexibilitu. Developer dodá aj dizajn bytov a umožní výber prvkov, ktoré zákazník potrebuje k životu, čo môže znížiť jeho náklady. Časti bytov, napríklad kúpeľne, budú prefabrikované a inštalované priamo na stavenisku. Výsledkom bude dostupné bývanie, ktoré môže osloviť množstvo potenciálnych zákazníkov, ktorí by si inak bývanie v meste vo vlastnom byte dovoliť nemohli.

Koncept smartti bol prvýkrát predstavený vo Fínsku v roku 2016 a postupne sa implementuje v viacerých fínskych mestách. Bratislava, ktorá v kontexte svojho pozoruhodného ekonomického rozvoja v posledných rokoch a nedostatočnej výstavby nových bytov čelí klesajúcej dostupnosti bývania, taktiež predstavuje ideálny priestor pre experiment v podobe Smartti. Úspech konceptu by mohol poslúžiť ako precedens a presvedčiť viacerých developerov, aby sa začali aj oni zaoberať extrémne dôležitou témou dostupnosti bývania.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube