Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 20.01.2021 10:55

Semiramis pred ŽST Nové Mesto žiada o stavebné povolenie

V mestskej časti Nové Mesto sa rozbehla aktivita na viacerých, na nejakú dobu pozastavených projektoch. Jedným z nich je aj Semiramis, polyfunkčný development, ktorý má vzniknúť na voľnej trávnatej ploche pred Železničnou stanicou Nové Mesto. Investor MERIUS, a.s., žiada o vydanie záväzného stanoviskastavebného povolenia, územné rozhodnutie už má k dispozícii.

Article Big

Zdroj: Merius / EIA

Projekt má vzniknúť na lichobežníkovom pozemku v predpolí železničnej stanice, ktorý bol pravdepodobne pôvodne zamýšľaný ako parková rozptylová plocha, ktorou by prichádzajúci do Bratislavy prechádzali smerom k Tomášikovej ulici. V praxi sa ale z priestoru nikdy nič také nestalo – plocha je bez úpravy a zastávky verejnej dopravy sú priamo pred stanicou, resp. v dotyku s ňou, takže pre prechádzanie k ulici, aj napriek prítomnosti areálu Kuchajdy, nie je dôvod. V roku 2012 ho získal súkromný investor Merius, a.s.

Ten už mal v tejto dobe skúsenosti s výstavbou viacerých developerských projektov a novú schému začal rozvíjať aj v tomto priestore. Vzniknúť tu má dvojica samostatných objektov so spoločnou podzemnou časťou. Nadzemné časti sú identické a voči sebe mierne vyosené, vybudované tak budú 14-podlažné budovy, ktoré od piateho podlažia smerom od Tomášikovej terasovito ustupujú. Z toho vychádza aj názov Semiramis, čo má odkazovať na stupňovité Semiramidine záhrady v starovekom Babylone, jeden zo Siedmich divov sveta.

Advertising

Ambiciózny projekt počíta so vznikom 114 bytov, z čoho bude 6 mezonetov (a až 78 bytov bude dvojizbových), 84 apartmánov a 80 štúdií. V parteri vzniknú obchody a služby, orientované do „pasáže“, ktorá vznikne medzi budovami. Celkovo tak na občiansku vybavenosť (vrátane apartmánov a štúdií) pripadá 53,7% nadzemných plôch stavby, hoci regulácia stanovuje pre toto územie 70% bývania a 30% občianskej vybavenosti. Podľa staršej dokumentácie by sa mal retail nachádzať na ploche takmer 2,8-tisíc metrov štvorcových.

Nároky na parkovanie má zabezpečiť 474 miest v trojpodlažnej podzemnej garáži. Vjazd bude umiestnený v rámci príjazdovej cesty k stanici, výjazd bude na druhej strane oproti expedičnému stredisku Slovenskej pošty. Povrch by tak mal ostať bez parkovania, s výnimkou zásobovania. V rámci verejného priestoru má vzniknúť parčík, detské ihrisko a výbeh pre psov.

Doteraz prezentované vizualizácie zobrazujú len nepresvedčivú architektúru, pričom vizuálu projektu nepomáhajú ani efektné tvary budov. Za podobou Semiramisu podľa všetkého stojí architekt Martin Ďurík, spoločne s kolektívom inžinierov z kancelárie Neustále. O vzniku nového divu Bratislavy, ako sa to snaží naznačiť názov developmentu, tak nemôže byť ani reči.

V každom prípade sa zdá, že budúcej výstavbe nestojí v ceste prakticky nič. Keďže územné rozhodnutie je vydané aj právoplatné a stavebné konanie prebieha, s najväčšou pravdepodobnosťou projekt získa ešte v priebehu tohto roka stavebné povolenie a developer bude môcť spustiť výstavbu. Do developmentu chce investovať odhadovaných 47 miliónov eur, dokončený by mohol byť v ideálnom prípade do konca roka 2023, resp. začiatku roka 2024.

 

Zdroj: Merius / EIA

 

Semiramis som v minulosti hodnotil ako jeden z najmenej vhodných zámerov v Bratislave a na tomto presvedčení sa nič nemení. Veľká prázdna plocha v čoraz atraktívnejšej lokalite je pre investorov nepochybne mimoriadne lákavá a developmentu nahráva aj fakt, že pozemok nie je vo verejnom vlastníctve. Na konci dňa je tak jeho transformácia nevyhnutná, hoci som názoru, že by sa územie zaobišlo bez tohto projektu. Vznik príjemného verejného priestoru s parkovou úpravou, ktorý by bol dôstojným nástupom k stanici, by bol ďaleko vhodnejší.

Nanešťastie, developer sa očividne nepokúsil vyvážiť problematické umiestnenie zámeru ani architektonickým prevedením – development bude podľa všetkého realizovať menej známy architekt bez ocenení alebo väčších či významnejších realizácii. Je tak veľmi pravdepodobné, že na exponovanom pozemku vzniknú mimoriadne banálne stavby.

Advertising

Tomášikovej to nijako zásadne neprospeje. Význam ulice postupne rastie a s postupujúcim developmentom v centre sa z nej stáva čoraz zaujímavejšia lokalita pre investovanie. Areál Kuchajdy je mimoriadne obľúbeným verejným priestorom, ktorý by sa mal v dohľadnej budúcnosti revitalizovať. S predpokladaným rozvojom električkovej siete, kedy sa má ulica premeniť na tangentu prepájajúcu Račiansku, Vajnorskú, Ružinovskú a teoreticky aj Prievozskú radiálu, sa potenciál premeny Tomášikovej na atraktívnu mestskú triedu ešte zvýši. Tomu by mala zodpovedať aj úroveň architektúry.

Nové pripravované alebo realizované projekty na to reagujú rozličným spôsobom. Veľmi dobre zohľadňuje potenciál územia uvažovaný projekt Zátišie od spoločnosti Atrios, Immocap spoločne s Woods&Company zas realizuje pokračovanie projektu Lakeside Office Park, ktoré je pomerne tuctové, ale funkčné. Vo výstavbe je aj druhá etapa oceňovaného projektu N!do od IURIS Group. Veľký a zaujímavý development by mohol vzniknúť v rámci ružinovskej časti Tomášikovej pri križovatke s Ružinovskou, kde chce spoločnosť MiddleCap vybudovať nové centrum mestskej časti.

Je namieste, aby v budúcnosti projekty v okolí Tomášikovej navrhovali najvýznamnejší domáci a ideálne aj zahraniční tvorcovia. Tieto by zároveň mali byť vhodným doplnkom mestského prostredia, bez toho, aby znižovali jeho celkovú atraktivitu a vyváženosť. K tomu je však potrebná nová regulácia, ktorá by zadefinovala zastaviteľné priestory spoločne s uličnými a stavebnými čiarami, hranami blokov a výškou zástavby. Súčasná funkčná regulácia je prežitkom, ktorého sa treba zbaviť.

V opačnom prípade tu môžu vznikať ďalšie Semiramisy – a z Tomášikovej aj Bratislavy bude div v schopnosti pokaziť potenciálne dobré miesto i mesto.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Merius / EIA
  • Zdroj: Merius / EIA
  • Zdroj: Merius / EIA
  • Zdroj: Merius / EIA

Súvisiace články

Rozvoj v okolí Kuchajdy

04.01.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Bratislavské jazerá (alebo skôr "jazerá") sú urbanistickým fenoménom, ktorý priťahuje čoraz viac obyvateľov. Na tento záujem reagujú aj developeri, ktorí sa obzerajú po pozemkoch v okolí jednotlivých jazier, aby na nich vybudovali rezidenčné komplexy. Silný rozvoj sa dá čakať predovšetkým v okolí Kuchajdy, kde boli medzi sviatkami odhalené dve novinky.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nový elegantný projekt je v príprave v Karlovej Vsi. Prinesie takmer tri desiatky bytov.

New classy development is in planning in Karlova Ves. It should contain almost 30 homes.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #karlovaves #architecture #contemporaryarchitecture

@langbenedekarchitects @kuklicasmerek
Stanica Nivy sa pomaly blíži k dokončeniu.

Stanica Nivy is nearing completion slowly.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #downtown #nivy #novenivy #nivytower #stanicanivy #city #architecture #contemporaryarchitecture #building #urbandevelopment #urbanism #vsco

@hbreavis @sieberttalas
Dostane Bratislava nový vedecko-technický park? Aj tomu bráni súčasná podoba Územného plánu.

Will Bratislava get new R&D park? Current city masterplan doesn't allow it...

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #research #science #city #economy #urbanism #masterplanning #centrop
Portum získal nového investora a ohlasuje štart výstavby na jeseň tohto roka.

Portum got a new investor, its construction should start in Autumn this year.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY  #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #portum #downtown #city #architecture #contemporaryarchitecture
Kancelársky komplex Sky Park Offices je dokončený. Nové centrum Bratislavy je opäť o kúsok celistvejšie.

Office complex Sky Park Offices is completed. New Bratislava downtown is again a bit more compact.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #office #work #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace

@penta_real_estate @vbarchitekten
Táto budova ma neprestáva fascinovať. Veľkolepé dielo.

This building never ceases to amaze me. A magnificient work of architecture.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #oldbratislava #culture #city #architecture #modernarchitecture #dedecek #gallery #slovaknationalgallery #sng #reconstruction #riverfront 

@sng_gallery
Pozrieť viac

YouTube