Author photoAdrian Gubčo 23.10.2023 12:00

Výrazná stavba centra Bratislavy sa mení: Obnova Obchodného domu Dunaj napreduje, spojená je s búraním

Obchodný dom (OD) Dunaj, tvorený bývalým obchodným domom Brouk a Babka (a ešte predtým Bohuslav Brouk) a Domom odievania, tvorí výraznú súčasť Námestia SNP. Oba objekty už však boli do istej miery zastaralé. Majiteľ, spoločnosť CTP, sa preto podujal na generálnu rekonštrukciu. Podľa developera napreduje podľa plánu.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Oprava oboch budov, staršieho OD Brouk a Babka z roku 1936 aj mladšieho Domu odievania z roku 1985 postupuje podľa harmonogramu. Uviedol to projektový manažér developerskej spoločnosti CTP Boris Randa. „Rekonštrukcia prebieha podľa plánu a v intenciách dohodnutého časového harmonogramu,“ skonštatoval Randa.

Na Dome odievania bolo odstránené siedme a ôsme nadzemné podlažie, ako aj všetky nenosné konštrukcie do úrovne prvého nadzemného podlažia. Aktuálne sa postupne odstraňuje fasáda budovy a pokračuje dekonštrukcia pôvodnej oceľovej nosnej konštrukcie v dvoch bočných traktoch. Odstraňujú sa tiež podlahy, potery a niektoré nosné monolitické a nenosné konštrukcie.

Do konca tohto roka je v pláne kompletne dokončiť dekonštrukčné a búracie práce na Dome odievania. Následne je naplánovaný začiatok výstavby vertikálneho komunikačného traktu (trakt pri budove Ministerstva kultúry SR) a traktu pasáže v Dome odievania, teda časť priliehajúca k budove Brouk a Babka. V OD Dunaj, ktorý je nehnuteľnou národnou kultúrnou pamiatkou, plánuje developer ešte tento rok začať s odstraňovaním nenosných konštrukcií, rovnako tak neautentickej fasády z Námestia SNP.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: CTP
  • Zdroj: CTP
  • Zdroj: CTP
  • Zdroj: CTP

Obnovený Dunaj sa premení na polyfunkčný komplex, ktorého súčasťou budú kancelárie, obchodné prevádzky, priestory pre zábavu, ako aj bývanie v podobe bytov a apartmánov na prenájom. V ešte väčšej miere majú byť jednotlivé objekty prepojené a po prestavbe sa otvorí nové prepojenie medzi Námestím SNP a Nedbalovou prostredníctvom pasáže vo forme akéhosi átria. Podoba rekonštrukcie je výsledkom vyzvanej architektonickej súťaže.

Jej víťazom sa stala kancelária Bogle Architects, ktorá sa snažila citlivo prepojiť pôvodnú architektúru so súčasnými požiadavkami na moderné kancelárske budovy. Jednotlivé vrstvy budú zreteľne odlíšené najmä v OD Brouk a Babka, Dom odievania prejde zvnútra výraznejšími zásahmi. Navonok sa staršia budova vráti do takmer originálnej podoby s oknami podľa pôvodného vzoru alebo obložením fasády. Pri Dome odievania vznikne v podstate replika fasády.

Budova by mala byť energeticky efektívna, dosahovať by mala štandard BREEAM Excellent. Viaceré prvky z pôvodných objektov sa pri rekonštrukcii recyklujú. V átriu bude priestor pre veľkú zelenú stenu alebo obrovské umelecké dielo.

Architekti aj developer verí, že mix funkcií, dotvorený o citlivú, no modernizovanú architektúru a nové pešie spojenia, prinesie výrazné oživenie objektu aj samotného Námestia SNP. Hrubá stavba by mala byť ukončená v prvej polovici roka 2024, na fitout (zariadenie priestorov) bude pripravená do konca roka 2024. Skolaudovaná a v prevádzke bude v druhej polovici roka 2025.

 

Mohutné átrium budovy vytvorí nové priečne spojenie a bude možno obsahovať veľkú zelenú stenu. Zdroj: CTP

 

Obchodný dom Dunaj, ktorého autorom je architekt Christian Ludwig, patrí k vrcholným dielam funkcionalizmu na Slovensku. Architektonický návrh vychádzal z obdobných projektov amerických obchodných domov. Stavba bola osadená v mieste bývalej mestskej priekopy, na mieste dvoch meštianskych domov.

So stavbou sa začalo 1. apríla a skončilo sa 15. augusta 1936. Otvorený bol 1. septembra 1936, teda len päť mesiacov po začatí výstavby. V čase otvorenia obsahoval tento moderný sedempodlažný obchodný dom najnovšie technické vybavenie i kvalitné zázemie.

Dom odievania bol postavený v rokoch 1975 až 1985 podľa návrhu Petra Minaroviča a Jána M. Bahnu. Otvorený bol 4. apríla 1985. Budovu „dostali“ Bratislavčania ako darček k 40. výročiu oslobodenia Bratislavy. V 90-tych rokoch sa Ján. M. Bahna podieľal na rekonštrukcii staršieho objektu.

Obchodný dom Dunaj a Dom odievania vlastní spoločnosť CTP Invest SK od roku 2015. V minulosti bola vlastníkom budov spoločnosť Orco Property Group, ktorej víziou bolo prestavať obe budovy na polyfunkčný dom. V dôsledku konkurencie nákupných centier aj hospodárskej krízy v roku 2008 tento plán zlyhal. 

V čase ukončenia rekonštrukcie by mala na obnovu OD Dunaj nadviazať aj komplexná revitalizácia Námestia SNP, známa pod názvom Živé námestie. Na základe výsledkov súťažného dialógu, v ktorom sa presadila nemecká kancelária krajinnej architektúry Loidl, by sa mala daná časť námestia premeniť na vysoko atraktívny verejný priestor s preferenciou peších. V krátkom čase tak vznikne omnoho atraktívnejšia lokalita, ktorá zvýši úroveň centra Bratislavy aj mesta samotného.

 

(TASR, YIM.BA)

Fotografie z 13.10.2023. Pozrite si rekonštrukcie v centre mesta vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube