Author photoAdrian Gubčo 01.10.2019 09:35

Prezidentský palác s novou podobou

Jedna z najvýraznejších pamiatok Bratislavy a zároveň kľúčová reprezentačná budova Slovenskej republiky dostáva novú podobu. Grassalkovichov palác, známejší ako Prezidentský palác, získava novú fasádu. Oficiálne sídlo Prezidenta (Prezidentky) republiky tak bude vyzerať lepšie, stále otvorená však ostáva otázka prezidentskej rezidencie.

Rekonštrukčné práce na fasáde sa spustili už v priebehu leta a zameriavali sa najprv na severnú a východnú fasádu orientovanú do prezidentskej záhrady a do Banskobystrickej ulice. Tieto časti obnovy sú však už ukončené, práce sa tak presunuli na najexponovanejšie fasády orientované priamo do Hodžovho námestia a Štefánikovej. V zmysle zmluvy uzatvorenej so zhotoviteľom obnovy, spoločnosťou Pamarch, s.r.o., by mali byť práce ukončené do 15. októbra.

Celková cena zákazky je takmer 597-tisíc eur. Nejde však o jedinú zmenu – Prezidentský palác bude inak vyzerať nielen počas dňa, ale aj v noci, keďže Kancelária Prezidenta SR objednala aj novú ilumináciu budovy. Tento projekt bude stáť viac ako 573-tisíc eur. Za niečo vyše milióna eur tak dostane palác úplne novú podobu.

Grassalkovichov palác vznikol v roku 1760 ako rezidencia grófa Antona Grassalkovicha, významného šľachtica a predsedu Uhorskej komory. Išlo o veľmi slávnu etapu dejín paláca, kedy ho viackrát navštívila aj kráľovná Mária Terézia. Architekt Andrej Mayerhofer ho navrhol ako osovo symetrický objekt v rokokovom štýle, hoci do začiatku 20. storočia sa tu nachádzalo aj hospodárske krídlo orientované do Banskobystrickej.

Palác neskôr prešiel inými majiteľmi, v 40-tych rokoch 20. storočia sa po úpravách vedených Emilom Bellušom stal nakrátko sídlom prezidenta Slovenského štátu. Po vojne slúžil pionierom, až sa v rokoch 1993-1996 stal definitívne sídlom Prezidenta Slovenskej republiky. V tejto dobe prešiel zatiaľ poslednou výraznejšou rekonštrukciou. K palácu prináleží rozsiahla francúzska záhrada, ktorá bola v 90-tych rokoch taktiež obnovená.

Je nutné povedať, že po vyše dvoch desaťročiach od poslednej obnovy bol zhoršujúci sa stav budovy viditeľný a rekonštrukcia je teda namieste. Vzhľadom na politický, národnoreprezentačný, kultúrny aj historický význam je snaha o čo najlepší stav paláca adekvátna a investície odôvodnené. Obnovená fasáda vyzerá veľmi dobre a po prvotnom prekvapení si na ňu nepochybne zvykne aj verejnosť. Menšie úpravy by si však opäť zaslúžila aj záhrada alebo jej oplotenie.

 

 

Okrem paláca ostáva dlhodobo otvorená otázka prezidentskej rezidencie, teda oficiálnej vily Prezidenta (Prezidentky) republiky. Prezidentská kancelária vlastní vilu v lukratívnej lokalite v blízkosti Slavína, teda v diplomatickej štvrti, kde sa nachádza viacero rezidencií veľvyslancov, ako aj veľvyslanectiev samotných. Budova bola pôvodne sídlom dozornej rady Východoslovenských železiarní, Prezidentská kancelária ju odkúpila v roku 2001.

Funkčná bola len po dobu troch rokov, odvtedy ju neskorší prezidenti nevyužívali. Roky bez využitia sa podpísali na jej stave – objekt je schátraný a opäť by potreboval výraznejšie investície, samozrejme, za predpokladu, že by sa mal znova využívať. Ako sa však zdá, Prezidentská kancelária sa prikláňa k inému riešeniu – k asanácii vily a jej nahradeniu novou.

V tomto smere plánuje Prezidentská kancelária v spolupráci s Fakultou architektúry Slovenskej technickej univerzity a spoločnosťou Xella vyhlásiť študentskú súťaž, ktorej zadaním je vytvoriť nový koncept Prezidentskej vily – možnosti sú však otvorené, vila môže byť aj prestavaná alebo zrekonštruovaná. Súťaž by mala prebehnúť počas najbližšieho zimného semestra a jej výsledky by mali byť reflektované v podkladoch pre reálny projekt (hoci tento by mal byť podľa môjho názoru taktiež výsledkom kvalitnej architektonickej súťaže).

Ideu nahradiť starší objekt novým, plne prispôsobeným k plánovanej funkcii, považujem za správnu. Prezidentská rezidencia musí totiž spĺňať vysoké nároky na kvalitu architektúry a reprezentáciu, keďže Prezident(ka) v nej štandardne prijíma a hostí zahraničné návštevy, čo je zároveň spojené s náročnými požiadavkami na bezpečnosť, ale aj súkromie. To existujúca vila nedokáže v žiadnom prípade naplniť.

Bolo by ideálne, keby tak mohla vzniknúť nová vila, odrážajúca to najlepšie zo slovenskej architektúry a dizajnu, prispôsobená všetkým štandardom a odrážajúca pokrokové hodnoty – ekologickú udržateľnosť, nadčasovosť riešenia a využitie moderných technológií. V tomto smere existuje len sotva lepšie zadanie ako rezidencia Prezidenta alebo Prezidentky Slovenskej republiky. 

 

Fotografie z 27.9.2019. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube