Author photoAdrian Gubčo 31.03.2023 15:41

Moderný votrelec v historickom jadre. Laurinská 14 je vítaným oživením mesta

Vcelku divoký vývoj Bratislavy za uplynulých sto rokov priniesol vznik viacerých nečakaných urbanistických alebo architektonických situácií. Patrí k nim aj vybudovanie moderných stavieb uprostred historizujúcej zástavby. Príkladom je dom na Laurinskej 14, ktorý je v kontexte lokality akýmsi votrelcom. V tomto prípade to ale vôbec nie je zlá správa.

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Kuklica Smerek Architekti

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, Kuklica Smerek Architekti

Budova na Laurinskej 14 bola dokončená v roku 1971. Mohutný objekt s deviatimi nadzemnými podlažiami výrazne prevyšuje okolité historizujúce domy, ktoré patria k pôvodnej zástavbe tejto významnej ulice, vytýčenej už v stredoveku. Od starších objektov sa navyše líši aj ustúpením od stavebnej čiary, čím pred domom vznikol rozšírený verejný priestor.

Objekt vznikol pôvodne pre účely Inžiniersko-projektovej organizácie školských stavieb, neskôr tu bola Katedra scénografie VŠMU či Katedra architektonickej tvorby VŠVU. Na prízemí bolo dlho veľké kníhkupectvo. Architektom bol Štefan Ďurkovič, ktorý budovu zrealizoval v neskoromodernistickom štýle. Charakteristická je predovšetkým montovanými oceľovými fasádami, doplnenými pásmi keramického obkladu. Oproti historickej zástavbe tak vznikol radikálny kontrast.

Budova bola v posledných rokoch prázdna a chátrala (s výnimkou populárneho gastronomického zariadenia na prízemí, ktoré nahradilo zmieňované kníhkupectvo). Majiteľ, blízky ľuďom, spojeným so skupinou J&T, preto pristúpil v rokoch 2020-2022 k celkovej rekonštrukcii. Projekt začal vznikať už v roku 2016. Investor oslovil renomovanú kanceláriu Kuklica – Smerek Architekti.

Autori sa rozhodli takmer v plnej miere zachovať originálny architektonický charakter stavby a využiť jej konštrukčné princípy. Upravená bola fasáda, ktorá je dnes mierne subtílnejšia oproti minulosti. V interiéri využili potenciál ľahkej oceľovej konštrukcie, takže priestory sú úplne flexibilné. Siedme a ôsme podlažie sa navyše prepojilo pomocou veľkorysej otvorenej galérie. Najvyššie podlažia umožňujú atraktívne výhľady na historické centrum Bratislavy.

Posledné zásahy sa dokončili len vcelku prednedávnom. Pred prvým nadzemným podlažím vznikla nová konštrukcia, ktorá vytvára prestrešenie letnej terasy podniku a zároveň vytvára nový pobytový priestor pred druhým podlažím. Konštrukcia je dorovnaná po úroveň stavebnej čiary, čo vytvára dojem, ako by z nej budova nevybočovala. Moderný objekt tak lepšie nadviazal na prostredie, a to pri zachovaní benefitov odstúpenia budovy od línie jednotlivých domov.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Vysoká flexibilita a kvalita vnútorných priestorov sa odrazila na špecifickom využití budovy. Na Laurinskej 14 sa udomácnila veľká tanečná škola, Muzikálová akadémia a Slovenské divadlo tanca. Škola pripomína, že v budove je sedem tanečných a cvičiacich sál, nahrávacie štúdio a tanečný obchod. Súčasťou školy je aj eventový priestor s kapacitou 250 ľudí.

Budova, ktorej využitie bolo doteraz len veľmi striedme, sa tak stala významnou súčasťou centra Bratislavy. Kurzy či podujatia v objekte navštevujú stovky ľudí, vrátane detí, kým podnik v parteri patrí k „štýlovým“ zariadeniam, navštevovaným domácimi aj zahraničnými zákazníkmi. Dom tak vnáša do mesta život a kultúru, pričom sa využila moderná stavba, ktorej by mnohí pravdepodobne priali skôr zánik a nahradenie niečím iným.

Laurinská 14 je v danom prostredí do istej miery cudzia. Na prvý pohľad sem nezapadne a vyzerá, akoby sa chcela v každom smere odlíšiť. V určitých prípadoch však ide o prospešný kontrast, ktorý do mestského prostredia prináša mimoriadne potrebnú variabilitu. Dom na Laurinskej 14 ukazuje svoju nadčasovosť a kvalitný architektonický koncept, schopný reagovať na súčasné výzvy a potreby.

 

Nová terasa vytvára dojem, že som je zarovnaný s pôvodnou zástavbou. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Ide o príklad, prečo má zmysel citlivo pristupovať k architektonickému dedičstvu, a to aj v prípade, že (ešte) nemá pamiatkový status. Investor by mohol teoreticky budovu zbúrať a na jej mieste postaviť niečo nové. Prínos takéhoto riešenia by však bol otázny, keďže nie je dôvod predpokladať, že by pri požadovanej funkcii novostavba priniesla benefity, ospravedlňujúce úplné nahradenie.

Na druhej strane, to isté neplatí univerzálne o všetkých moderných stavbách. V Bratislave sú aj príklady budov, ktoré mali určité hodnoty, neboli však prispôsobiteľné potrebám majiteľa (Istropolis), alebo komplexov, ktorých existencia je spojená s problémami, nezlučiteľnými so súčasnými požiadavkami na funkčnú, efektívnu alebo ekologickú prevádzku (Najvyšší súd SR). V takom prípade je namieste diskutovať o vhodných riešeniach, pričom by malo zvíťaziť to najkvalitnejšie. To nemusí byť vždy znamenať prežitie danej stavby.

Tak ako v iných oblastiach života, ani v téme rozvoja mesta nie sú veci čierne a biele. Každá vydarená rekonštrukcia, ktorá využila podstatu pôvodnej stavby a dokázala ju spojiť so súčasným využitím pri zachovaní vysokej kvality výsledku, je vynikajúcou správou. Rovnako dobrou správou ale môže byť aj vznik úplne nového projektu, ktorý nahradil staršie domy. Naopak, pietne zachovávanie budovy, ktorá nemá udržateľný účel, je stratou pre mesto, majiteľa aj pre klímu.

Práve pochopenie týchto jemných rozdielov a jedinečnosti a individuality každého prípadu je tým, čo oddeľuje odborníkov od ideológov. Ideológia je barličkou, ktorá dáva odpovede pri absencii vedomostí. V skutočnej praxi je ale nepoužiteľná a vedie k zbytočným konfliktom. Napokon sa môže obrátiť proti jej nositeľom samotným.

 

Fotografie z 25.3.2023. Pozrite si rekonštrukcie bratislavských pamiatok vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Kuklica Smerek Architekti

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube