Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.05.2020 10:51

Fasáda Paláca Kooperativy sa odhaľuje, po rekonštrukcii sa môže otvoriť aj nádvorie

Keď na konci roku 2018 vyhorela spodná časť Paláca Kooperativy na Hlavnom námestí, pre mnohých obyvateľov to bola tragédia – poškodená totiž bola jedna z najkrajších budov Bratislavy, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou centrálneho námestia. Všetko zlé je však na niečo dobré, čo potvrdzuje aj aktuálna rekonštrukcia budovy, ktorá je komplexná a prinesie výrazné zlepšenie jej podoby.

Article Big

Budova vznikla v roku 1911 ako Palác uhorskej eskontnej a zmenárenskej banky, kedy nahradila pôvodný tzv. Auerov dom, ktorých pochádzal ešte zo stredoveku. Dielo architektov Alberta Kálmána a Gejzu Kissa bolo postavené v eklektickom štýle s prevažujúcimi secesnými prvkami. V priebehu desaťročí budova menila majiteľov, v pôvodnej bankovej hale sa usadila známa kaviareň a reštaurácia Roland.

Tá tu sídlila až do konca roka 2018, kedy výbuch propán-butánovej fľaše v stánku počas Vianočných trhov spôsobil požiar, po ktorom vyhorela celá prevádzka a poškodila sa fasáda. Majiteľ budovy, poisťovňa Kooperativa, po prieskume zistil, že devastácia je výraznejšia a bude potrebné zrealizovať masívnejšiu rekonštrukciu. Zdá sa, že investor ju poňal ako príležitosť pre výrazné zlepšenie jej podoby, funkčnosti aj miery ochrany a obnovy pamiatkových hodnôt.

Nido

Pre tento účel Kooperativa najala jedného z popredných slovenských architektov – Tomáša Čechvalu so svojim tímom – ktorý vypracoval štúdiu, založenú na snahe o oživenie budovy, obnovu všetkých dosiaľ zachovaných prvkov z pôvodnej budovy a odstránenie nepôvodných prístavieb a dostavieb. Takisto by sa mal zjednotiť materiálový koncept v interiéri, ktorý sa vráti do podoby pred rekonštrukciou z roku 1986.

Interiérové priestory tak budú presvetlenejšie, štuková výzdoba bude výtvarnejšia a použité budú prírodné materiály (drevo, kov, kameň, terazzo). Majiteľ dal zrealizovať pamiatkový prieskum, ktorý odhalil ďalšie poznatky o originálnom stvárnení budovy, čo bude do nového projektu zapracované.

 

Možná nová podoba nádvoria. Zdroj: Cechvala Architects

 

Zmenou by však mala prejsť hlavne dispozícia, ktorá musí byť schopná flexibilne reagovať na požiadavky a potreby majiteľa. V budove sa nachádzajú kancelárie, prechodné ubytovanie a reštaurácia, nanovo využité má byť podkrovie. Dôležité je, že štúdia hľadá aj možnosti aktivácie nádvorí, ktoré sú dve – hlavný s prístupom od Panskej a zadný dvor. Vysoký potenciál pre rozšírenie prístupu verejnosti má hlavné nádvorie, ktoré bolo doteraz v zlom stave.

Podľa architektov by sa sem mohla rozšíriť prevádzka reštaurácie, ktorá je (bude) orientovaná do Hlavného námestia. To by si však vyžadovalo asanáciu nepôvodnej prístavby kuchyne, pravdepodobne by muselo vzniknúť aj prestrešenie dvora. Ráta sa aj s variantou, kedy by sa prístavba nebúrala, v takom prípade by však dvor pobytovú funkciu nemal.

Rekonštrukcia prinesie aj zmeny v podobe fasád a parteru. Dnes už odhalená predná fasáda má historickú farebnosť, doplnený ešte bude žulový obklad. Hlavný vstup sa oproti nedávnej minulosti mierne posunie. Zrevitalizované budú aj dvorové časti, čím sa zásadne zvýši úroveň celého objektu.

Obnova by podľa všetkého mala byť dokončená ešte v priebehu tohto roka, kedy sa sem nasťahuje nová gastronomická prevádzka. Podľa doteraz známych informácií by malo ísť o pobočku známej kaviarensko-reštauračnej siete, ktorá už má prevádzky v blízkosti na Laurinskej a Panskej ulici. Dá sa predpokladať, že v Paláci uhorskej eskontnej a zmenárenskej banky, resp. Paláci Kooperativy, vznikne jej vlajková prevádzka.

 

Palác po rekoštrukcii. Zdroj: Cechvala Architects

 

Rekonštrukcia budovy prinesie nielen jej okrášlenie, ale možno aj oživenie ďalšieho staromestského dvora. Paradoxne sa tak ukazuje, že to, čo sa na prvý pohľad javí ako katastrofa, môže v konečnom dôsledku priniesť zlepšenie finálneho stavu budovy. V tomto prípade je namieste, aby bol Palác Kooperativy v čo najlepšej kondícii, keďže ide o extrémne exponovanú budovu v úplnom jadre mesta, kde patrí k najviac fotografovaným objektom.

To isté platí aj o ostatných budovách na Hlavnom námestí, ktoré sú v zrekonštruované, naplno využité a dodávajú mu príjemný vzhľad. Stačí však prejsť len o niečo ďalej a stav niektorých budov sa radikálne zhoršuje. Najhoršie je na tom trojica domov, tvoriacich nárožie Bielej ulice a Františkánskeho námestia, pričom jeden z objektov patrí k tzv. vežovým domom, stredovekým štruktúram, ku ktorým majitelia pristavovali veže, podobne ako sa to kedysi robilo napríklad v Bologni alebo San Gimignane.

Zástavba bola dlhšie vlastnená spoločnosťou Euro MAX Slovakia a.s., blízkej známemu podnikateľovi Vladimírovi Poorovi. V roku 2010 usporiadala architektonickú súťaž, no bez definitívneho výsledku. Prvé miesto nebolo ďalej rozpracovávané, budovy dodnes chátrajú a priebežne sa ich stav ďalej zhoršuje.

Medzičasom získali nového majiteľa, ktorá je spojená s IT Firmou AGEM Computers. Z tohto prostredia zatiaľ nezazneli žiadne informácie o tom, že by sa v dohľadnej dobe pripravovali zmeny. Narozdiel od iných staromestských objektov, kde sa už črtá nádej na skorú rekonštrukciu – napríklad u Esterházyho paláca alebo domu Salvator na Panskej – tak je celkom možné, že vzácne pamiatky na Františkánskom námestí a Bielej ulici v súčasnom smutnom stave ostanú dlho.

Našťastie, podobných osudov je v jadre mesta čoraz menej. Nové rekonštrukcie zv&čajne prinášajú skutočne výrazné zvýšenie kvality aj využiteľnosti budov. Čoraz viac sa otvárajú dvory, ktoré predstavujú nevyužitý potenciál pre rozšírenie tradičného Korza, a rozvíjajú koncepty, ktoré majú do mesta vniesť nielen „turistické pasce“, ale aj atraktívne miesta, lákajúce domácu komunitu. Viacero domov by mala opraviť aj verejná správa, vrátane pamiatok ako je Michalská brána alebo Dom u dobrého pastiera.

Bratislava je takto čoraz krajším mestom. Len málo chýba, aby bolo jej jadro v špičkovom stave.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 9.5.2020
  • Fotografia z 9.5.2020
  • Zdroj: Cechvala Architects
  • Zdroj: Cechvala Architects

Súvisiace články

Staromestské rekonštrukcie, január-február 2021

03.03.2021 17:22:00 Adrian Gubčo

V posledných mesiacoch sa v historickom centre mesta, aj napriek chladnému počasiu, pohli viaceré rekonštrukcie historických pamiatok a budov. Čo je dôležité, ďalšie by mali v blízkej dobe pribudnúť: novej lepšej podoby sa dočká niekoľko objektov, ktoré spolutvoria charakter staromestských ulíc. Zanedbanosť jednotlivých budov sa tak z centra krôčik po krôčiku vytráca.

Čítať viac

Rozbehne sa prestavba Panenskej 35?

16.02.2021 12:18:00 Adrian Gubčo

Na začiatku Panenskej ulice pri vstupe od Hodžovho námestia už dlhé roky „straší“ dom s popisným číslom 35. Už niekoľko rokov sa pripravovala rekonštrukcia a dostavba objektu, po ktorej sa mala budova premeniť na apartmánový dom. Teraz sa zdá, že by sa pozastavený projekt, za ktorým stojí známy architektonický ateliér, mohol pohnúť.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
The Mill je už v príprave, starý sklad na nároží Plynárenskej a Mlynských nív sa búra.

The Mill is in preparation. Old storage facility in its place is being demolished.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture
Pozrieť viac

YouTube