Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.05.2020 10:51

Fasáda Paláca Kooperativy sa odhaľuje, po rekonštrukcii sa môže otvoriť aj nádvorie

Keď na konci roku 2018 vyhorela spodná časť Paláca Kooperativy na Hlavnom námestí, pre mnohých obyvateľov to bola tragédia – poškodená totiž bola jedna z najkrajších budov Bratislavy, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou centrálneho námestia. Všetko zlé je však na niečo dobré, čo potvrdzuje aj aktuálna rekonštrukcia budovy, ktorá je komplexná a prinesie výrazné zlepšenie jej podoby.

Article Big

Budova vznikla v roku 1911 ako Palác uhorskej eskontnej a zmenárenskej banky, kedy nahradila pôvodný tzv. Auerov dom, ktorých pochádzal ešte zo stredoveku. Dielo architektov Alberta Kálmána a Gejzu Kissa bolo postavené v eklektickom štýle s prevažujúcimi secesnými prvkami. V priebehu desaťročí budova menila majiteľov, v pôvodnej bankovej hale sa usadila známa kaviareň a reštaurácia Roland.

Tá tu sídlila až do konca roka 2018, kedy výbuch propán-butánovej fľaše v stánku počas Vianočných trhov spôsobil požiar, po ktorom vyhorela celá prevádzka a poškodila sa fasáda. Majiteľ budovy, poisťovňa Kooperativa, po prieskume zistil, že devastácia je výraznejšia a bude potrebné zrealizovať masívnejšiu rekonštrukciu. Zdá sa, že investor ju poňal ako príležitosť pre výrazné zlepšenie jej podoby, funkčnosti aj miery ochrany a obnovy pamiatkových hodnôt.

Nido

Pre tento účel Kooperativa najala jedného z popredných slovenských architektov – Tomáša Čechvalu so svojim tímom – ktorý vypracoval štúdiu, založenú na snahe o oživenie budovy, obnovu všetkých dosiaľ zachovaných prvkov z pôvodnej budovy a odstránenie nepôvodných prístavieb a dostavieb. Takisto by sa mal zjednotiť materiálový koncept v interiéri, ktorý sa vráti do podoby pred rekonštrukciou z roku 1986.

Interiérové priestory tak budú presvetlenejšie, štuková výzdoba bude výtvarnejšia a použité budú prírodné materiály (drevo, kov, kameň, terazzo). Majiteľ dal zrealizovať pamiatkový prieskum, ktorý odhalil ďalšie poznatky o originálnom stvárnení budovy, čo bude do nového projektu zapracované.

 

Možná nová podoba nádvoria. Zdroj: Cechvala Architects

 

Zmenou by však mala prejsť hlavne dispozícia, ktorá musí byť schopná flexibilne reagovať na požiadavky a potreby majiteľa. V budove sa nachádzajú kancelárie, prechodné ubytovanie a reštaurácia, nanovo využité má byť podkrovie. Dôležité je, že štúdia hľadá aj možnosti aktivácie nádvorí, ktoré sú dve – hlavný s prístupom od Panskej a zadný dvor. Vysoký potenciál pre rozšírenie prístupu verejnosti má hlavné nádvorie, ktoré bolo doteraz v zlom stave.

Podľa architektov by sa sem mohla rozšíriť prevádzka reštaurácie, ktorá je (bude) orientovaná do Hlavného námestia. To by si však vyžadovalo asanáciu nepôvodnej prístavby kuchyne, pravdepodobne by muselo vzniknúť aj prestrešenie dvora. Ráta sa aj s variantou, kedy by sa prístavba nebúrala, v takom prípade by však dvor pobytovú funkciu nemal.

Rekonštrukcia prinesie aj zmeny v podobe fasád a parteru. Dnes už odhalená predná fasáda má historickú farebnosť, doplnený ešte bude žulový obklad. Hlavný vstup sa oproti nedávnej minulosti mierne posunie. Zrevitalizované budú aj dvorové časti, čím sa zásadne zvýši úroveň celého objektu.

Obnova by podľa všetkého mala byť dokončená ešte v priebehu tohto roka, kedy sa sem nasťahuje nová gastronomická prevádzka. Podľa doteraz známych informácií by malo ísť o pobočku známej kaviarensko-reštauračnej siete, ktorá už má prevádzky v blízkosti na Laurinskej a Panskej ulici. Dá sa predpokladať, že v Paláci uhorskej eskontnej a zmenárenskej banky, resp. Paláci Kooperativy, vznikne jej vlajková prevádzka.

 

Palác po rekoštrukcii. Zdroj: Cechvala Architects

 

Rekonštrukcia budovy prinesie nielen jej okrášlenie, ale možno aj oživenie ďalšieho staromestského dvora. Paradoxne sa tak ukazuje, že to, čo sa na prvý pohľad javí ako katastrofa, môže v konečnom dôsledku priniesť zlepšenie finálneho stavu budovy. V tomto prípade je namieste, aby bol Palác Kooperativy v čo najlepšej kondícii, keďže ide o extrémne exponovanú budovu v úplnom jadre mesta, kde patrí k najviac fotografovaným objektom.

To isté platí aj o ostatných budovách na Hlavnom námestí, ktoré sú v zrekonštruované, naplno využité a dodávajú mu príjemný vzhľad. Stačí však prejsť len o niečo ďalej a stav niektorých budov sa radikálne zhoršuje. Najhoršie je na tom trojica domov, tvoriacich nárožie Bielej ulice a Františkánskeho námestia, pričom jeden z objektov patrí k tzv. vežovým domom, stredovekým štruktúram, ku ktorým majitelia pristavovali veže, podobne ako sa to kedysi robilo napríklad v Bologni alebo San Gimignane.

Zástavba bola dlhšie vlastnená spoločnosťou Euro MAX Slovakia a.s., blízkej známemu podnikateľovi Vladimírovi Poorovi. V roku 2010 usporiadala architektonickú súťaž, no bez definitívneho výsledku. Prvé miesto nebolo ďalej rozpracovávané, budovy dodnes chátrajú a priebežne sa ich stav ďalej zhoršuje.

Medzičasom získali nového majiteľa, ktorá je spojená s IT Firmou AGEM Computers. Z tohto prostredia zatiaľ nezazneli žiadne informácie o tom, že by sa v dohľadnej dobe pripravovali zmeny. Narozdiel od iných staromestských objektov, kde sa už črtá nádej na skorú rekonštrukciu – napríklad u Esterházyho paláca alebo domu Salvator na Panskej – tak je celkom možné, že vzácne pamiatky na Františkánskom námestí a Bielej ulici v súčasnom smutnom stave ostanú dlho.

Našťastie, podobných osudov je v jadre mesta čoraz menej. Nové rekonštrukcie zv&čajne prinášajú skutočne výrazné zvýšenie kvality aj využiteľnosti budov. Čoraz viac sa otvárajú dvory, ktoré predstavujú nevyužitý potenciál pre rozšírenie tradičného Korza, a rozvíjajú koncepty, ktoré majú do mesta vniesť nielen „turistické pasce“, ale aj atraktívne miesta, lákajúce domácu komunitu. Viacero domov by mala opraviť aj verejná správa, vrátane pamiatok ako je Michalská brána alebo Dom u dobrého pastiera.

Bratislava je takto čoraz krajším mestom. Len málo chýba, aby bolo jej jadro v špičkovom stave.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 9.5.2020
  • Fotografia z 9.5.2020
  • Zdroj: Cechvala Architects
  • Zdroj: Cechvala Architects

Súvisiace články

Rekonštrukcie staromestských budov, november 2020

02.12.2020 13:10:40 Adrian Gubčo

V priebehu uplynulých týdňov boli dokončené, pokračovali alebo sa spustili viaceré rekonštrukcie, ktoré menia podobu niektorých dlhodobo schátraných alebo poškodených objektov v centrálnej časti Bratislavy. Pozitívom je informácia, že sa medzi nimi objavujú aj budovy vo verejnom vlastníctve a pamiatky, ktoré patria k dominantám mesta.

Čítať viac

Bratislavský samosprávny kraj pripravuje revitalizáciu Patrónky

24.11.2020 17:54:37 Adrian Gubčo

Uplynulé desaťročia priniesli zánik mnohých bratislavských historických priemyselných areálov. Až v poslednom období možno badať vzrastajúci záujem aj snahu o záchranu a opätovné využitie zostávajúcich budov. S vlastným projektom teraz prichádza verejný sektor – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) predstavil víziu premeny areálu Patrónky.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať nájomný bytový dom pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze.

Another architecture competition is completed: This is the future look of rental housing for elderly people on Parková st. in the borough of Prievoz.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #housing #living #home #rentalhousing #affordablehousing #city #architecture #contemporaryarchitecture

@ateliersuperatelier @vizerenderings
V Podunajských Biskupiciach môže vzniknúť Bratislavská športová akadémia. Projekt má podporu poslancov, a to aj napriek umiestneniu "bývania pre športovcov".

Bratislava Sports Academy could be built in Podunajské Biskupice. Project has the support of local government, even despite the fact that it contains "living for sportsmen" - massive residential units.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #sport #football #bratislavskasportovaakademia #bratislavasportsacademy #biskupice #podunajskebiskupice
Bratislava získa ďalší obnovený verejný priestor: úpravou prejde parčík pri zastávke Blumentál.

Bratislava will get another revitalised public space: pocket park next to Blumentál stop will be reconstructed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #park #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #design

@mapa_architekti
Petržalka môže získať nový park na Šrobárovom námestí. Predstavená bola architektonická štúdia.

Petržalka might get a new park on Šrobárovo Sq. Architectural study was revealed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #park #publicspace #urbanism #city #petrzalka #petržalka #greenery
Urban Residence je takmer dokončené.

Urban Residence is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #UrbanResidence #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@compassarchitekti
YIM.BA je po Vianociach späť. Pozrime sa na najnovší odhalený bratislavský projekt: novú podobu bývalej pôrodnice na Zochovej ulici, ktorá sa premení na nadštandardný obytný súbor.

YIM.BA is back after Christmas. Lets take a look at the newest Bratislava development: former clinic at Zochova st. will change onto luxurious residential complex.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #luxuryliving #luxury #reconstruction #history #architecture #historicalarchitecture #culture
Pozrieť viac

YouTube