Author photoAdrian Gubčo 31.05.2024 18:05

Ozdoba downtownu je už vo výstavbe. Ganz House dotvorí nový bulvár veľkomestskou architektúrou

Rok 2024 sa bude v lokalite nového centra Bratislavy niesť v znamení rozsiahlej stavebnej aktivity. Najnovším projektom, na ktorom sa rozbehli práce, je Ganz House na Pribinovej ulici od developera J&T Real Estate. Pokiaľ sa podarí polyfunkčný komplex zrealizovať v zmysle prezentovaných vizualizácií, pôjde o jednu z najpríťažlivejších realizácií v lokalite.

Zdroj: J&T Real Estate, Nino Belovič / YIM.BA

Zdroj: J&T Real Estate, Nino Belovič / YIM.BA

JTRE patrí k najvýznamnejším developerom v Bratislave. Mnohé z kľúčových projektov spoločnosti sa nachádzajú v blízkosti dunajského nábrežia. Firma vlastní podstatnú časť pozemkov medzi Landererovou ulicou a nábrežím, kde postupne rozvíja monumentálnu schému Eurovea City. Vzniká tu úplné jadro nového centra metropoly, vyplnené súčasnými projektami.

Najväčšími sú dve etapy komplexu Eurovea alebo dvojica výškových budov Panorama Towers. Okrem nich tu ale vzniklo aj niekoľko menších kancelárskych objektov, ktoré spoluvytvárajú moderný charakter lokality. V dôsledku ich riešenia a rozvrhnutia ulíc v štvrti vznikol v podstate zvyškový pozemok trojuholníkového tvaru, vymedzený zo západu a juhu Pribinovou a z východu Čulenovou ulicou.

Investor sa rozhodol na preriešenie netypického a pomerne náročného priestoru vypísať vyzvanú architektonickú súťaž. Zúčastnili sa jej domáce aj zahraničné ateliéry, presadila sa však bratislavská kancelária Compass. Na pozemku navrhla polyfunkčný projekt, pôvodne nazývaný Triangel. Išlo o pomerne presný názov budovy s architektúrou ostrých uhlov, dokonale reagujúcej na zastavovacie podmienky.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

JTRE sa rozhodlo z Trianglu, neskôr premenovaného na Pribina House a napokon na Ganz House, urobiť jeden z najluxusnejších projektov vo svojom portfóliu. Tvorený bude dvoma časťami. Smerom na juh do Pribinovej, kde sú najlepšie podmienky pre výstavbu, vznikne rezidenčná časť s ôsmimi podlažiami, pričom najvyššie bude ustúpené. Naplánovaných tu je 65 luxusných rezidencií, pričom developer zdôrazňuje výhľady na Bratislavský hrad.

V zužujúcom priestore medzi Pribinovou a Čulenovou zas bude umiestnená kancelárska časť, kde bude na deviatich podlažiach 10-tisíc metrov štvorcových administratívnych priestorov. Hovoriť tak možno o „butikovom“ produkte, teda o menšej kancelárskej budove pre exkluzívnych klientov. Na jej streche vznikne pobytová terasa.

Komplex by malo doplniť do 2-tisíc metrov štvorcových obchodných priestorov. Od Pribinovej je naplánovaný veľkorysý dvojpodlažný parter s prevádzkami. Chodník v tomto priestore nadviaže na už zrealizované úpravy verejného priestoru na Pribinovej, ktoré majú podpis španielskej architektky Beth Galí. Nebudú pritom prerušený vjazdom do podzemnej garáže, keďže tento už vybudovaný bol. Počet parkovacích miest bude približne 200.

Investor mal právoplatné stavebné povolenie vydané už dlhšie, s výstavbou však začal až pred niekoľkými týždňami. JTRE podľa všetkého vyčkávalo na dopredanie podstatnej časti nehnuteľností v susednej Eurovei, rovnako ako na jej finálne dokončenie. To mu otvorilo ruky k zahájeniu prác. V súčasnosti zatiaľ prebiehajú len zemné práce v podobe hĺbenia stavebnej jamy.

Už čoskoro by ale mal začať rásť potenciálne jeden z najpríťažlivejších projektov v zóne. Dané to nebude len tvarom, miešaním funkcií alebo osadením do atraktívneho prostredia, ale aj samotným architektonickým výrazom domu. Vizualizácie naznačujú využitie elegantného kamenného obkladu alebo loggií, čo prispeje k vyváženému veľkomestskému charakteru objektu. Budova navyše nadviaže na architektúru okolitých realizácií aj nastavených uličných a stavebných čiar.

Výstavba by mala byť podľa JTRE ukončená v roku 2026. S dokončením Ganz House sa ešte zvýši status Pribinovej ulice. Jej príťažlivosti čiastočne ubližuje holá severná fasáda nákupného centra Eurovea východne od Slovenského národného divadla, keďže je tu umiestnený multiplex kín. Nový development naproti je však vynikajúcou náplasťou na nedostatky okolia.

 

Projekt v takejto podobe výborne dotvorí formujúce sa prostredie downtownu. Zdroj: J&T Real Estate

 

JTRE výstavbou Ganz House realizuje jeden z mála projektov, pri ktorom je verejne známe, že sa organizovala urbanisticko-architektonická súťaž. Developer je známy tým, že aj mnohé obrovské zákazky zadáva priamo, prípadne sa rozhoduje medzi dvoma ateliérmi. Bez adekvátne veľkej súťaže vznikla Klingerka, buduje sa Downtown Yards a bude sa stavať aj pokračovanie River Parku.

Prísne vzaté, ani vlajková loď firmy v podobe Eurovea 2 nie je výsledkom súťaže, hoci sa kompetícia medzi viacerými známymi kanceláriami konala. Investor ale napokon siahol po spolupráci s kanceláriou GFI, s ktorou dlhodobo spolupracuje, najmä pri projektoch výškových budov. Ateliér stojí aj za vyššie zmienenou Klingerkou či Downtown Yards.

Ganz House ukazuje, že súťaženie má zmysel. Pokiaľ sa naozaj podarí dodržať vysoký štandard materiálov a prevedenia, môže ísť o jednu z najlepších realizácií v tejto časti mesta aj portfóliu investora. Zároveň by ho to mohlo motivovať k častejšiemu vyhlasovaniu súťaží, zvlášť takých, ktorých sa zúčastňujú naozaj kvalitní architekti.

Určité pozitívne lastovičky už existujú. Takýmto spôsobom bol hľadaný dizajn nového Lanfranconiho námestia v rámci pokračovania River Parku, vysúťažiť sa má aj podoba verejnej budovy v Novom Lide či pešieho premostenia cez Dunaj. Ide snáď len o začiatok širšieho trendu, na ktorý developer s najväčším landbankom v Bratislave nadviaže omnoho väčším počtom súťaží.

 

Fotografie z 9.5.2024. Sledujte výstavbu Ganz House vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube