Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 24.10.2017 12:20

Ďalšie veže pre bratislavský downtown - Polyfunkčné centrum Portum

Navrhovateľ TK Estate, za ktorým stoja investori z rodiny Trajterovcov, predstavil svoj zámer výstavby na nároží Košickej a Landererovej ulice v podobe dvojice výškových budov pod názvom Portum.

Article Big

Zdroj: TK Estate

Vyššia budova s 36 nadzemnými podlažiami a 115 metrami je tvorená predovšetkým rezidenčnou funkciou, druhá veža bude mať 30 podlaží a 97 metrov, takisto by mala prevažovať rezidenčná funkcia. Bytov by dokopy malo byť 490.

Obe z veží obsahujú aj nižšie časti, v osempodlažnom bloku prináležiacom k vyššej budove by sa okrem bytov mala nachádzať galéria, v sedempodlažnom bloku spojenom s nižšou budovou zas hotel, ktorý bude orientovaný do Landererovej ulice. Výškové budovy majú byť na úrovni parteru prepojené zimnou záhradou, vonkajšie plochy budú riešené ako pobytová zeleň či verejné zhromažďovacie priestranstvá (námestia). Parkovanie je riešené kompletne v podzemí. Architektúru má na starosti štúdio známeho architekta Branislava Kaliského A1 ReSpect, realizácia je predpokladaná medzi rokmi 2019-2020 so začatím prevádzky v roku 2021.

Či je tento projekt reálny, je otázne, keďže by išlo o jeden z najmohutnejších bratislavských developmentov, na aký si môžu trúfnuť len najbohatší a najväčší developeri. Situáciu v území komplikuje enormné znečistenie po niekdajšej rafinérii Apollo, ktorá sa nachádzala práve v týchto miestach, a ktoré je potrebné vyčistiť.

Reálnejšie preto je, že súčasný developer len pripravuje hotový projekt s povoleniami na následný odpredaj - okrem toho, podobné informácie pochádzajú aj zo susedného pozemku, kde takisto Trajterovci pripravovali projekt Apollo Towers.

Tak či onak, nové výškové budovy pre bratislavský downtown sú akceptovateľné a žiaduce. Projektu, ktorý je teraz navrhovaný, nemožno zatiaľ veľa vytknúť, keďže prináša správne funkcie a na základe prvých informácii pôsobí pomerne príťažlivo aj z architektonickej stránky.

Jediné, čo zamrzí, je výška - bežné bratislavské číslo 115 metrov s malými odchýlkami sa opakuje už príliš často, čo v prípade realizácie všetkých návrhov bude viesť k vytvoreniu veľkého monolitického múru rovnako vysokých budov, ktorý nerozbije ani jedna vyššia budova v rámci Eurovey. Ďalšia budova s výškou 150+ metrov by bola veľmi vítaným doplnkom bratislavskej panorámy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: TK Estate
  • Zdroj: TK Estate
  • Zdroj: TK Estate
  • Situácia. Zdroj: TK Estate

Súvisiace články

Developeri projektu Portum: Bratislavský downtown je niečo unikátne

25.03.2021 11:00:00 Adrian Gubčo

Do Bratislavy vstúpil z Česka nový developer – a rovno do jedného z výrazných projektov v novom centre mesta, Portum. Spoločnosť TopEstates má za sebou v Prahe a Brne niekoľko zaujímavých realizácií a jej riadiaci partneri, Dušan Dvořák a Petr Teplý, sa netaja pri svojej bratislavskej prvotine veľkými ambíciami.

Čítať viac

Portum hlási vstup nového investora a predstavuje aktualizovanú podobu

10.02.2021 12:12:00 Adrian Gubčo

V blízkej dobe by sa mohol začať meniť ďalší exponovaný pozemok v bratislavskom downtowne. Zámer Portum na nároží Landererovej a Chalupkovej ulice dostal dôležitú posilu – do projektu vstúpil český developer TopEstates, zameriavajúci sa na prémiové developmenty. Výstavba by sa mala spustiť v priebehu tohto roka.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Guthaus je už v štádiu hrubej stavby, developer Corwin očakáva dokončenie do konca roka 2021.

Guthaus is topped out, developer Corwin expects it to be completed by end of 2021.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #novemesto #racianska #guthaus #architecture #contemporaryarchitecture

@alleswirdgutarchitecture @corwin.sk
Dom športu sa zmenil na elegantnú súčasnú stavbu.

Hotel Dom športu became an elegant contemporary building.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture #domsportu #reconstruction #novemesto

@fva_architekti
Nová podoba Námestia SNP a Kamenného námestia je známa, autorom architektúry je @atelier_loidl

New look of SNP sq and Kamenné sq is revealed. It will be designed by @atelier_loidl
Mesto teasuje budúcu podobu Námestia SNP a Kamenného námestia. Výsledky súťažného dialógu budú odhalené zajtra.

City of Bratislava is teasing the future look of SNP sq and Kamenné sq. Results of the competition dialogue will be revealed tomorrow.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #greenery #architecture #contemporaryarchitecture
Byty v ďalšej časti Bory Nový Dvor miznú rýchlo, čo je dôkazom vysokého dopytu po relatívne dostupnejších bytoch v Bratislave.

Homes in the new stage of Bory Nový Dvor development are disappearing quickly what proves that the demand in Bratislava regarding relatively affordable residences is relatively high.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #bory #city

@penta_real_estate @sadovskyarchitects
The Mill je už v príprave, starý sklad na nároží Plynárenskej a Mlynských nív sa búra.

The Mill is in preparation. Old storage facility in its place is being demolished.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #city #architecture #contemporaryarchitecture
Pozrieť viac

YouTube