Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 24.10.2017 12:20

Ďalšie veže pre bratislavský downtown - Polyfunkčné centrum Portum

Navrhovateľ TK Estate, za ktorým stoja investori z rodiny Trajterovcov, predstavil svoj zámer výstavby na nároží Košickej a Landererovej ulice v podobe dvojice výškových budov pod názvom Portum.

Article Big

Zdroj: TK Estate

Vyššia budova s 36 nadzemnými podlažiami a 115 metrami je tvorená predovšetkým rezidenčnou funkciou, druhá veža bude mať 30 podlaží a 97 metrov, takisto by mala prevažovať rezidenčná funkcia. Bytov by dokopy malo byť 490.

Obe z veží obsahujú aj nižšie časti, v osempodlažnom bloku prináležiacom k vyššej budove by sa okrem bytov mala nachádzať galéria, v sedempodlažnom bloku spojenom s nižšou budovou zas hotel, ktorý bude orientovaný do Landererovej ulice. Výškové budovy majú byť na úrovni parteru prepojené zimnou záhradou, vonkajšie plochy budú riešené ako pobytová zeleň či verejné zhromažďovacie priestranstvá (námestia). Parkovanie je riešené kompletne v podzemí. Architektúru má na starosti štúdio známeho architekta Branislava Kaliského A1 ReSpect, realizácia je predpokladaná medzi rokmi 2019-2020 so začatím prevádzky v roku 2021.

Či je tento projekt reálny, je otázne, keďže by išlo o jeden z najmohutnejších bratislavských developmentov, na aký si môžu trúfnuť len najbohatší a najväčší developeri. Situáciu v území komplikuje enormné znečistenie po niekdajšej rafinérii Apollo, ktorá sa nachádzala práve v týchto miestach, a ktoré je potrebné vyčistiť.

Reálnejšie preto je, že súčasný developer len pripravuje hotový projekt s povoleniami na následný odpredaj - okrem toho, podobné informácie pochádzajú aj zo susedného pozemku, kde takisto Trajterovci pripravovali projekt Apollo Towers.

Tak či onak, nové výškové budovy pre bratislavský downtown sú akceptovateľné a žiaduce. Projektu, ktorý je teraz navrhovaný, nemožno zatiaľ veľa vytknúť, keďže prináša správne funkcie a na základe prvých informácii pôsobí pomerne príťažlivo aj z architektonickej stránky.

Jediné, čo zamrzí, je výška - bežné bratislavské číslo 115 metrov s malými odchýlkami sa opakuje už príliš často, čo v prípade realizácie všetkých návrhov bude viesť k vytvoreniu veľkého monolitického múru rovnako vysokých budov, ktorý nerozbije ani jedna vyššia budova v rámci Eurovey. Ďalšia budova s výškou 150+ metrov by bola veľmi vítaným doplnkom bratislavskej panorámy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: TK Estate
  • Zdroj: TK Estate
  • Zdroj: TK Estate
  • Situácia. Zdroj: TK Estate

Súvisiace články

Portum žiada o stavebné povolenie

25.11.2020 16:26:14 Adrian Gubčo

Okolo jedného z veľkých projektov v bratislavskom downtowne – zámeru Portum pripravovaného spoločnosťou TK Estate – je už dlhšie ticho. Súbor dvojice výškových budov a viacerých nižších objektov získal na začiatku roka 2020 územné rozhodnutie, odvtedy však neboli predstavené ďalšie informácie o postupe. Mení sa to až teraz, pričom sa teoreticky črtá skorý štart výstavby.

Čítať viac

Portum má územné rozhodnutie

27.01.2020 17:13:36 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown by mohol už čoskoro získať ďalšiu dvojicu veží. Spoločnosť TK Estate získala územné rozhodnutie pre projekt Portum Towers, ktorý počíta s polyfunkčnými výškovými budovami a rozsiahlymi verejnými priestranstvami na nároží Landererovej a Košickej ulice. Realizácia by sa mala údajne spustiť už na jeseň tohto roka.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Vajnorská 21 pred dokončením. Výborná rekonštrukcia.

Vajnorská 21 is almost completed. A fine reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #office #work #architecture #contemporaryarchitecture #reconstruction #novemesto

@cakovandpartners @sympatiagroup
Nemocnica Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby. Plne dokončená bude v roku 2023.

Svet zdravia hospital in Bory is topped out. It will be fully operational in 2023.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #svetzdravia #hospital #nemocnica #health #healthcare #zdravie #bory

@nemocnice.svetzdravia @penta_investments
Nový verejný priestor, ktorý vznikne v okolí veže Discovery Residence.

Now pocket park will be created around Discovery Residence.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #architecture #contemporaryarchitecture #publicspace #urbanism

@pantograph_architects
Čerešne Living aktuálne.

Čerešne Living at the moment.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #dubravka #dúbravka #architecture #contemporaryarchitecture #building #courtyard

@sebolichy @itbdevelopment
Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať nájomný bytový dom pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze.

Another architecture competition is completed: This is the future look of rental housing for elderly people on Parková st. in the borough of Prievoz.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #housing #living #home #rentalhousing #affordablehousing #city #architecture #contemporaryarchitecture

@ateliersuperatelier @vizerenderings
V Podunajských Biskupiciach môže vzniknúť Bratislavská športová akadémia. Projekt má podporu poslancov, a to aj napriek umiestneniu "bývania pre športovcov".

Bratislava Sports Academy could be built in Podunajské Biskupice. Project has the support of local government, even despite the fact that it contains "living for sportsmen" - massive residential units.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #sport #football #bratislavskasportovaakademia #bratislavasportsacademy #biskupice #podunajskebiskupice
Pozrieť viac

YouTube