Author photoRED 13.09.2022 16:00

Unikátna Bratislavská dlažba sa začne rýchlejšie šíriť

Aktivita hlavného mesta v oblasti regulácie štandardov verejných priestorov nepoľavuje. Má na to aj pádny dôvod v podobe ich nejednotného a esteticky nevkusného vzhľadu, špeciálne pre Bratislavu desaťročia typického. Okrem viacerých manuálov pre jednotlivé časti verejného priestoru sa rozhodlo navrhnúť aj bratislavsky unikátny typ dláždenia. Teraz sa má navyše začať rýchlejšie šíriť. 

Možno si niekto položí otázku, načo je nevyhnutné regulovať niečo, čo má na prvý pohľad iba pochôdzny charakter a slúži na peší presun človeka z bodu A do bodu B. To je však pomýlené. Miera atraktívnosti (čo všetko sa na ním zvolenej trase nachádza) a kvalita samotnej trasy sú totiž dva kľúčové faktory, dve spojené nádoby, ktoré sa navzájom dopĺňajú a ovplyvňujú. Či už pozitívne alebo negatívne.

 

K dispozícii verejným aj súkromným investorom

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) ako odborný garant verejných priestorov v hlavnom meste SR preto zaviedol pojem „originálna Bratislavská dlažba“. Používať ju budú môcť aj verejní či súkromní investori alebo developeri pre svoje projekty na území Bratislavy. „MIB poskytne bezplatnú licenciu každému, kto bude mať záujem použiť za presne stanovených podmienok Bratislavskú dlažbu aj na pozemkoch v súkromnom vlastníctve,“ uviedla v TS pre médiá manažérka komunikácie MIB Marcela Glevická. Podľa nej sa originálny dizajn dlažby stretol s pozitívnou odozvou obyvateľov, pričom veľký záujem o ňu prejavili aj architekti a developeri.

Dlažobná licencia nebude udeľovaná paušálne, ale jednorazovo – vždy na konkrétny projekt na území Bratislavy. „Pokiaľ má developer projektov viac, o licenciu si požiada opakovane. Po jej získaní si nechá vyrobiť dlažbu na vlastné náklady,“ vysvetlila Glevická. Ako doplnila, bezplatná licencia bude k dispozícii aj pre verejný sektor. MIB ju osobitne ponúka mestským častiam či štátnym inštitúciám, ktoré realizujú investície vo verejnom priestore Bratislavy. „Rozhodli sme sa poskytnúť bezplatnú licenciu, vďaka ktorej sa dlažba rozšíri aj na miesta, kde nemáme dosah. Podarí sa tak ešte lepšie podčiarknuť identitu Bratislavy,“ poznamenal riaditeľ MIB Ján Mazúr.

Bratislavská dlažba s originálnym dizajnom, ktorá je výsledkom spolupráce grafického dizajnéra Martina Jenču a MIB, sa postupne objavuje na obnovovaných uliciach centra mesta. Jej ukážka je už na Mišíkovej ulici pod Slavínom alebo na Krížnej ulici, kde sa využila vzorka vystavená pred Primaciálnym palácom. Naplno sa však má využiť až v priebehu leta na Mýtnej ulici. 

„Bratislava má vôbec po prvýkrát v histórii vlastnú dlažbu, ktorá odkazuje na tvorbu významných slovenských umelcov Miroslava Cipára, Ľudovíta Fullu či Milana Dobeša,“ uzavrela Marcela Glevická z MIB.

 

Bratislavská dlažba sa objavila aj na obnovenej Karpatskej ulici

 

Prax „Čo chodník – to unikát“ minulosťou

Pokiaľ ide o povrchy bratislavských chodníkov, najpoužívanejším materiálom bol v minulosti prevažne asfalt. Dnes preferovaná dlažba je podľa MIB nielen ekologickejšia, estetickejšia či lepšie udržiavateľná, ale spĺňa zároveň štandardy bezbariérovosti a – čo je nemenej dôležité – nadväzuje na históriu hlavného mesta Slovenska.

Ak odhliadneme od ich dezolátneho stavu, kameňom úrazu chodníkov v hlavnom meste boli od nepamäti nejednotné princípy a štandardy povrchov (pokiaľ sa o nejakých „princípoch či štandardoch“ dalo vôbec hovoriť) a ich nevhodné vyhotovenie podľa pravidla „Čo chodník – to unikát“. S takouto praxou chce MIB raz navždy skoncovať s prihliadnutím na každý detail, nevynímajúc dlažbu. Kvôli jej správnemu umiestneniu bude totiž potrebné dodržať pravidlá z manuálu Princípy a štandardy povrchov chodníkov. V prípade technických otázok či iných nejasností poskytne MIB záujemcom aj individuálne konzultácie.

Manuál verejných priestorov od MIBu obsahuje 14 doteraz vydaných dokumentov s princípmi a štandardmi pre konkrétne oblasti, ktoré sumarizujú jasné pravidlá, ako sa verejné priestory v meste majú optimálne tvoriť či obnovovať. Je tu však paradox: kým pre mestské inštitúcie sú záväzné, pre mestské časti a súkromných aktérov majú len odporúčací charakter.

Napohľad demokratický prístup má svoj háčik: čoskoro sa môže stať Achillovou pätou celého úsilia MIBu, ako aj vedenia mesta. Možno by nebolo zlé posunúť tento problém na platformu mestského parlamentu a umožniť jeho poslancom, aby sa s ním popasovali. Je to v záujme dôstojnejšieho vzhľadu verejných priestorov v Bratislave.

 

Zdroj: SITA / MIB

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube