Author photoAdrian Gubčo 11.06.2019 15:40

Stanica Nivy a Nivy Tower, jún 2019

Jeden z najväčších projektov v Bratislave, komplex Stanice Nivy a výškovej budovy Nivy Tower od developera HB Reavis, už začína nadobúdať definitívne kontúry. Všetky časti nákupného centra sú už na úrovni terénu, kým veža čoskoro dosiahne maximálnu výšku a stane sa oficiálne najvyššou budovou krajiny.

Developer detaily predstavil v rámci už tradičného Dňa otvorených dverí na stavenisku projektu. Hoci prístupná bola len malá časť developmentu – vstupná lobby Nivy Tower a piate nadzemné podlažie – prehliadka ponúkla zaujímavé pohľady na stavenisko, ktoré HB Reavis označuje za najväčšie v strednej Európe.

Podľa aktuálnych informácií, skompletizované sú práce na podlahe autobusovej stanice, budujú sa vstupy do Stanice Nivy od Mlynských nív a Páričkovej, vo východnej časti komplexu od Svätoplukovej sú už práce na úrovni stropov tretieho až štvrtého nadzemného podlažia – miestami sú tak už na úrovni hrubej stavby. Pri hlavnom vchode od Svätoplukovej je už zrealizovaná konštrukcia nad vstupom s charakteristickými stromovými stĺpmi.

 

Hlavný vstup od Svätoplukovej

 

Zreteľné tak už začínajú byť jednotlivé architektonické prvky v podobe vstupov či zaoblených nároží. Pri pohľadoch z výšky sú viditeľné budúce pasáže v nákupnom centre. Developer uvádza, že doteraz bolo použitých 17-tisíc ton betonárskej výstuže a 95-tisíc metrov kubických betónu. Dátum ukončenia hrubej stavby zatiaľ špecifikovaný nebol, s ohľadom na tempo výstavby to však bude takmer určite ešte tento rok.

Oveľa ďalej sú však práce na Nivy Tower, kde ostáva dobudovať už len najvyššie technické podlažie. Preto možno predpokladať, že veža dosiahne svoju maximálnu výšku už v priebehu najbližších týždňov – naisto to však bude v priebehu júna. Bratislava tak po sedemnástich rokoch dostane novú najvyššiu budovu. S výškou 125 metrov predbehne druhú budovu Národnej banky Slovenska o trinásť metrov.

Nivy Tower by mala byť prvou kompletne dokončenou časťou developmentu, práce by mali byť ukončené ešte v priebehu tohto roka. V priebehu tohto roka by sa mali postupne začať otvárať aj prvé časti prebudovávanej dopravnej infraštruktúry – predovšetkým ulice Mlynské nivy. Vonkajšie pruhy by mali byť dokončené v priebehu leta, s obnovenou premávkou verejnej dopravy na začiatku školského roka.

 

Nivy Tower, pohľad z Landererovej 12

 

Stanica Nivy je svojim plošným rozsahom jedným z najvýznamnejších developmentov v Bratislave a vlajkovou loďou developera HB Reavis, čo je v kontexte jeho pozície ako pomerne veľkého medzinárodného hráča v stredoeurópskom regióne vážne pomenovanie. Spoločnosť preto zdôrazňuje, čo všetko projekt Bratislave prinesie.

Okrem známych základných čísiel – 70-tisíc metrov štvorcových retailu, 30-tisíc metrov štvorcových kancelárií, novej podzemnej autobusovej stanice na rovnakej ploche, tržnice o veľkosti 3-tisíc metrov štvorcových či strešného parku – má byť zo Stanice Nivy aj nová bratislavská atrakcia a významné miesto pre lokálnu komunitu.

Prostriedkom k tomu má byť jedna z najväčších gastrozón v Bratislave, široké množstvo aktivít v strešnom parku, členenie obchodov (bežné služby pre okolie a cestujúcich na prízemí, móda na druhom podlaží) alebo vyhliadková reštaurácia na vchole Nivy Tower. HB Reavis sa spojil s viacerými skúsenými kanceláriami v navrhovaní retailových a zážitkových komplexov – Benoy, BDP alebo Space Syntax – aby zaručil svoju projektu úspech. Lokálnym architektom je Siebert + Talaš.

Priodzene, dnes je ešte predčasné hovoriť, či Stanica Nivy naozaj bude úspechom. Čo-to by mohli napovedať mená nájomníkov, tie však zatiaľ developer nezverejňuje. Z nepotvrdených informácií sa však hovorí o viacerých značkách, ktoré na Slovensku zatiaľ nie sú a plánujú tu otvoriť svoju prvú prevádzku, prípadne budú už etablované značky v Stanici Nivy otvárať svoje „flagship stores“.

 

Zdroj: HB Reavis

 

Tienistou stránkou ostáva dosah projektu na mesto, kde je viac než pravdepodobné, že vstup ďalšieho masívneho nákupného centra uštedrí veľkú ranu pouličnému maloobchodu. V kombinácii s nízkou kvalitou verejného priestoru prakticky zaniká možnosť vzniku klasickej „high street“. Developerovi to z logických dôvodov nevadí, mestu by však malo.

V tejto chvíli nie je známy ani osud riešenia dopravy v oblasti. Dopravná funkcia a umožnenie prístupu k parkovacím miestam, zásobovaniu a nástupiskám autobusovej stanice do veľkej miery ovplyvnili aj architektúru Stanice Nivy. Komplex nebude veľmi pripomínať mestské domy, ale skôr mohutný monolit na parcele, ktorá sa mala vyznačovať práve tou najmestotvornejšou architektúrou. Viditeľné to bude najmä od Páričkovej a Svätoplukovej. Informácie o možnosti výstavby električkových tratí na Mlynských nivách zatiaľ k dispozícii nie sú.

Napriek všetkému, projekt prispeje k zmene imidžu Bratislavy smerom k modernému veľkomestu – čo neznamená nevyhnutne len najlepšie riešenia. V urbanizme platí, že ako najlepšie sa ukazujú koncepty preverené stáročiami, čo vylučuje väčšinu súčasných veľkých nákupných galérií, založených na dostupnosti automobilom. Stanica Nivy bude dokladom obdobia, kedy sa myslelo predovšetkým na takýto spôsob prepravy a až sekundárne na pešiu, cyklistickú či verejnú dopravu.

Dokončenie celého komplexu sa očakáva v priebehu roka 2020. Spolu s inými blízkymi projektami, ktoré sa v okolí dokončia – prvou časťou Sky Parku či Pradiarňou 1900 – ako aj inými, už dokončenými, tak vznikne celá nová časť metropoly a jej nové centrum.

 

Pozrite si kompletnú fotogalériu zo Stanice Nivy aj Nivy Tower.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad na masívnu betónovú stenu od Páričkovej
  • Vstup od Svätoplukovej
  • Výhľad na ulicu Mlynské nivy cez zašpinené okno
  • Nivy Tower z Landererovej 12
  • Zdroj: HB Reavis

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube